Lütfen bekleyin..

Advert
FLAŞ HABER

Seda ERTUĞRUL

ANORMALLER GERÇEK NORMALLER MİDİR ?

20 Ekim 2020, 12:35 Okuma: 1743

Toplumumuzda anormallerle normaller yer değiştirmiş durumda Ve çok ilginçtir ki daha doğrusu bana ilginç geliyor. Toplum anormal davranışları normalmiş gibi çoktan kabul etmiş durumda.
      Önce normal ile anormalin ne olduğuna bakmak lazım. Lügate göre normal; aşırılığı, eksikliği ve taşkınlığı olmama, ortalama durum, kurala uygun,  alışılagelen, olağan, uygun demektir. Bizi ilgilendiren kısım ise insanların davranışlarının toplumdaki kurallara uygunluğu ve davranışlarının aşırılığa kaçmaması durumudur.
        Bir kişinin yetiştiği çevre koşulları, kişinin davranışlarını olumlu ya da olumsuz yönde etkiler. Fakat şunu unutmamak gerekir ki, kişinin kendisini yetiştirmesi de buna etkendir. Bazen çok geri bölgelerde yetişen kişilerde de, ileri düzeyde yetişen, gayet normal olan kişilikler görülür. Ama bu o toplumdan farklı olduğu için, anormalmiş gibi adlandırılır. Aslında anormal durumlar toplumun bir kısmında yetişen kişilerin, o kısmı içinde oluşturduğu farklılık değil, toplumun geneli için oluşturduğu farklılıktır. Bu bazen olumlu bazen de olumsuz olur.
       Anormal davranış ise sosyal beklentilerden sapan davranışlara verilen etikettir. Yanlış bir davranış, toplum içinde yerleşmiş diye, siz bu davranışı normal kabul edemezsiniz. Toplumun içinde bulunduğu şartları hiçbir zaman göz ardı edemeyiz. Çoğunluk içinde gösterilen davranış eğer uyumsuzsa anormaldir. Uyumsuz davranışta bireyin işlevini ve kendisini geliştirmesini engelleyen etmenlerdir. Yani anormal davranış genel olana, alışılmışa ve kurala aykırı olan, normal olmayan, standartlara uymayan davranış şekilleridir. Ya da dengesi yerinde olmayan, davranışı bozuk olan demektir.   
         Normal ve anormal davranışlar tabi ki bazı şartlarda farklılık gösterebilir. İnsanların birbirlerine olan davranışlarını yer, kültür, zaman gibi faktörler etkiler. Eskiden anne ve babamızın karşısında sigara içmekten çekinirken, bu durumu yapmak şimdi biraz daha normal oldu. Ama bu saygısızlık değil toplum kültürünün farklı olmasından ve farklılaşmasından kaynaklanan bir sonuçtur. Çünkü bazılarımız için durum halen aynıdır. Ama bu durumu normal ya da anormal diye ayırt edebilmemiz o toplumun içindeki şartlarıyla değerlendirmemiz gerekli. Küfür etmek herkes için anormal bir durumdur. Deniz kenarında mayo giymek normal, alışverişi mayo giyerek yapmak ise anormal bir durumdur. 
          Bence biz anormal ile normal durumları çoğu zaman kendi çıkarlarımız doğrultusunda değerlendirip o doğrultuda hareket ettiriyoruz. Kırmızı ışıkta geçmek bizim için daha kolay olduğundan bu yolu seçiyoruz. Oysa bu kurallara uymamak demek ve normal olmayan bir davranışı yerine getirmek demektir...   
       Bir de ilericiliğin altında gericiliği yükselten ve ülkemizin ileriye değil geriye gitmesine katkıda bulunan insanlar var, bu da artık normal oldu.  Bunları anlamak ta tabi ki biraz akıl işi gibime geliyor.
Toplumda yer almış isimlerin altına saklanıp tümüyle sahibiymiş gibi davranmak ve gereğini yerine getirmemek de normal oldu.    
        Şimdi bu açıklamalarımızla bir düşünelim yolda yürüyen bir çok insanın küfürlü ve argo konuşması artık neredeyse normalleşti ya da sürekli kornaya basan sürücüler ve ya yüksek sesteki konuşmalar, artan cinayetler, yayaların kırmızı ışıkta geçmesi artık oldukça normal görülüyor. Bunları sıralamamız ve çoğaltmamız mümkün. Bunları yapan akıllı ve gayet dengesi yerinde olan insanlar. Peki öyleyse geriye ne kalıyor. Gerçekte adlandırdığımız bir durumun ve yapılan bir işin hakkını vermek gerekir. Asıl normal olan durumları kendi çıkarlarımız doğrultusunda kullanmaktır anormallik.
     Peki bunların hepsi normal ise anormaller nedir ve nerede kaldı?

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
21 gün önce
36 gün önce
83 gün önce
105 gün önce
143 gün önce
181 gün önce
189 gün önce
196 gün önce
205 gün önce
210 gün önce
217 gün önce
224 gün önce
238 gün önce
245 gün önce
315 gün önce
343 gün önce
364 gün önce
371 gün önce
378 gün önce
385 gün önce
392 gün önce
398 gün önce
406 gün önce
414 gün önce
462 gün önce
469 gün önce
476 gün önce
553 gün önce
597 gün önce
603 gün önce
618 gün önce
652 gün önce
688 gün önce
695 gün önce
701 gün önce
716 gün önce
730 gün önce
744 gün önce
757 gün önce
772 gün önce
779 gün önce
786 gün önce
821 gün önce
839 gün önce
842 gün önce
849 gün önce
863 gün önce
926 gün önce
951 gün önce
954 gün önce
961 gün önce
968 gün önce
981 gün önce
988 gün önce
RSS
© 2022 - Batman Medya Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=