Lütfen bekleyin..

Advert
FLAŞ HABER

Mehmet SABAZ

ÇOCUKLARIMIZA ADİL DAVRANALIM

12 Kasım 2020, 12:40 Okuma: 2464

Rahman ve rahim olan Allah'ın adıyla.
Rabbimizin bize verdiği en değerli nimetlerden birisi de evlâtlarımızdır. Bunlar arasında adil davranmak çok önemlidir. Çocuklara eşit davranmak, onların anne-baba üzerindeki haklarındandır. Kız-erkek, büyük-küçük, öz-üvey, sağlıklı-hasta veya özürlü çocuklar üzerinde ayrım yapmamak gerekir. Bütün haklardan hepsinin eşit şekilde faydalanmaları gerekir. Aralarında adaletle hükmedilmeliyiz. Mal-mülk dağıtımından hediyeye, her türlü bağış ve ihsana, eğitimden başını okşayıp sevmeye kadar eşit davranılmalıdır. Bu konuda efendimiz (s.a.v) bizleri uyarıyor ve şöyle buyuruyor: "Bağışta bulunma konusunda çocuklarınız arasında adil olun." Bir diğer hadislerinde yine şöyle buyuruyor: "Çocuklarınızı öperken bile onlar arasında adil davranınız. Allah’tan korkun, evlatlarınızın arasında adil olun."
Toplumumuzda özellikle kız ve erkek çocukları arasında ayrım yapılmakta, mal paylaşımı ve diğer imkanlardan kız çocukları mahrum bırakılmaktadır. Allah aşkına soruyorum hangimiz mirasta kız çocuklarına düşen payı onlara vermişizdir? Biri çıksın desin ben vermişim, ayrım yapmamışım. Kimse yoktur varsa da sayıları azdır. Onların hakları onlardan bir imzayla alınmaktadır. Bölgemizde hepimiz buna şahidiz ve kendi gözlerimizle görüyoruz. Oysa rahmet peygamberi (s.a.v) kız çocuğu olup ona hakaret etmeyen ve onu erkek çocuğuna tercih etmeyen kimsenin cennete gireceğini söylemiştir. (Ebu Davud "edep" 130) Efendimiz (s.a.v) "ebü-l-benat" yani "kızlar babası" olmakla iftihar ederdi. Lütfen çocuklarımıza kız olsun erkek olsun adil davranalım. Mirasta hakları neyse onlara verelim. Kız çocuklarını dışlamayalım. Maalesef üzülerek belirtmek istiyorum bölgemizde erkek çocuğuna verilen değer kız çocuklarına verilmemektedir. Mesela yaptığımız düğünlerde erkek çocuklarına yapılan masrafın yüzde onunun kız çocuklarına yapılmadığını bilmekteyiz. Tabi ki bazı aileler istisnadır. Bunu yapan anne ve babalar, büyük bir vebal altına girerler ve cenabı Allah bu adaletsizliğin hesabını onlardan soracak. Hz. Peygamber (s.a.v.) malının bir bölümünü bir oğluna vermek isteyip, kendisini şahit tutmak isteyen Numan B. Beşir adındaki sahabeye diğer çocuklarına da mal verip vermediğini sormuş, vermediğini öğrenince ona şahit olmamış. Başkasını şahit tutmasını istemiş (hadisin farklı rivayetlerine göre) "onu geri al" çocukların arasında adil davran "Zulmüne beni şahit tutma” gibi ifadelerle Numan’ı reddetmiştir. (Buhari, hibe 10-12. müslüm, hi-hat 9-19.) Büyük bir vebal altına girmemek için çocuklarımız arasında adaleti sağlayalım. Efendimizin uyarılarına kulak verelim. Bu vebal, zulüm ve günahlarla öbür dünyaya gitmeyelim. Müslüman hayatının her alanında adil olmayı kendine şiar edinmeli ve Allah'ın adil olanları sevdiğini hatırda tutmalıdır. Rabbim cümlemizi adil olanlardan eylesin ve bizleri çocuklarına karşı adil davrananlardan eylesin.
Allah'ın selamı, rahmeti, bereketi, mağfireti, hidayeti, inayeti hepimizin üzerine olsun. Hakka namzet ol

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
66 gün önce
150 gün önce
185 gün önce
206 gün önce
214 gün önce
248 gün önce
255 gün önce
297 gün önce
305 gün önce
311 gün önce
318 gün önce
445 gün önce
452 gün önce
459 gün önce
472 gün önce
479 gün önce
536 gün önce
542 gün önce
556 gün önce
563 gün önce
578 gün önce
592 gün önce
606 gün önce
634 gün önce
641 gün önce
662 gün önce
676 gün önce
683 gün önce
697 gün önce
711 gün önce
718 gün önce
739 gün önce
767 gün önce
RSS
© 2022 - Batman Medya Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=