Lütfen bekleyin..

Advert
FLAŞ HABER

Mehmet SABAZ

MÜBAREK ÜÇ AYLAR BAŞLIYOR

10 Şubat 2021, 16:43 Okuma: 1751

Rahman ve rahim olan Allah'ın adıyla.
Üç aylar kameri aylardan Recep, Şaban ve Ramazan aylarıdır. Üç aylar Recep ayının ilk günü olan 13. Şubat Cumartesi günü başlayacak. Bu aylar mübarek gecelerle doludur. Recep ayının ilk Cuma gecesi Regaib gecesi, 27'nci gecesi de Miraç gecesidir. Şaban ayının on beşinci gecesi Berat gecesi, Ramazan'ın 27'nci gecesi de mübarek Kadir gecesidir. Kur'an-ı kerim'in indiği ve oruç ibadetinin yer aldığı bir ay olan Ramazan ayının da bu aylar arasında olması üç ayları diğer aylardan farklı kılmıştır. Recep ve Şaban aylarında oruç tutmak müstehab sayılmıştır.
Aişe validemizin belirttiğine göre Peygamberimiz (s.a.v) en çok orucu Şaban ayında tutmuştur. Şaban ayının tamamını oruçla geçirdiği olmuştur. Aynı zaman Recep ayında da oruç tutmuştur. Tutan sevaba nail olur, ne kadar tutarsan o kadar sevab elde edersin. Hazreti Muhammed'in (s.a.v) Recep ayı geldiğinde "Ya Rab, Recep ve Şaban ayını bizim için bereketli kıl, mübarek eyle ve bizi Ramazan ayına ulaştır” diye dua ederdi. Bu aylarda Müslüman, kendisine çeki düzen vermeli, geçmişinin bir muhasebesini yaparak geleceğe daha gayretli olarak yönelmelidir. Kötülükleri ve kötü alışkanlıkları azaltarak iyilikleri çoğaltmalı, imkanları ölçüsünde yoksulları görüp gözetmelidir. Böyle yaptığı takdirde bu kutlu ayları değerlendirmiş ve bu ayların manevi feyzinden yararlanmış olur.
Bu mübarek üç ayları şu şekilde değerlendirmeliyiz. Bol bol oruç tutmak, Kur-an Kerim okumak, okuyanları dinlemek, dua ve tövbe etmek, efendimize salat ve selam getirmek, küs ve dargın olanları barıştırmak, sadaka vermek, günahlardan uzak durmak, yoksul, kimsesiz, öksüz, yetim, hasta, sakat, yaşlı olanları ziyaret edip hal ve hatırlarını sormak, onlara karşı sevgi, şefkat, hürmet göstermek. Büyüklerimizin, hocalarımızın, anne ve babamızın, dostlarımızın ve diğer yakınlarımızın üç aylarını bizzat giderek veya telefon ederek tebrik edilmeli duaları istenmeli.
Ey Rabbimiz! Bu üç ayların hürmetine ülkemizi, devletimizi, milletimizi her türlü şer odakların şerrinden, fitne ve sinsi planlarından koru. Birlik ve beraberliğimizi daim eyle. Plan yapanların planını başlarına yık. Hastalarımıza şifa ver ve bu virüs hastalığı ülkemizden yok et.
Ey Rabbimiz! Bize gücümüzün yetmediği şeyleri yükleme! Bizi affet, bizi bağışla, bize acı! Sen bizim Mevla’mızsın. Kafirler topluluğuna karşı bize yardım et. Çocuklarımızı salihlerden eyle. Bizleri Kur'an ve sünnetten ayrılma. Ülkemiz için dua'da bulunduk, çünkü son zamanlarda ülkemizde hoş olmayan olaylar meydana geliyor. Rabbim bir daha göstermesin. Ülkemizin huzuru için daima dua edelim. Bu duygu ve düşüncelerle bütün müslümanların ve Batman Medya Gazetesi emektarları ve okurlarının üç aylarını tebrik ediyorum.
Rabbim nice ayları görmeyi nasib etsin.
Rabbim yar ve yardımcımız olsun. Hakka namzet ol.
 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
66 gün önce
150 gün önce
185 gün önce
206 gün önce
214 gün önce
248 gün önce
255 gün önce
297 gün önce
305 gün önce
311 gün önce
318 gün önce
445 gün önce
452 gün önce
459 gün önce
472 gün önce
479 gün önce
536 gün önce
542 gün önce
556 gün önce
563 gün önce
578 gün önce
592 gün önce
606 gün önce
634 gün önce
641 gün önce
662 gün önce
676 gün önce
683 gün önce
697 gün önce
711 gün önce
718 gün önce
739 gün önce
767 gün önce
RSS
© 2022 - Batman Medya Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=