Lütfen bekleyin..

Advert
FLAŞ HABER

Mehmet SABAZ

REGAİB KANDİLİ

17 Şubat 2021, 13:47 Okuma: 798

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla.
18 Şubat 2021 Perşembe gününü Cuma'ya bağlayan gece Recep, Şaban ve Ramazan aylarının habercisi Regaib gecesidir. Günlük hayatımızda her an gördüğümüz trafik levhaları gibi insan hayatında da belirgin işaretler ve dönüm noktaları vardır. Bunlar belirli günler, kandiller ve bayramlardır. "Regaib" kelimesi "kendisine rağbet edilen, arzulanan, talep edilen şey" demektir. Yüce Allah'ın rahmetinin, mağfiretinin ve nimetlerinin diğer zamanlardan daha çok tecelli etmesi, samimî kalple Allah'a yönelenlerin affedilmelerinin ümit edilmesi ve müminlerce gönülden arzulanması sebebiyle bu geceye "Regaib "denilmiştir. Milletimizin "kandil" olarak adlandırdığı bu geceler gönül dünyamızı aydınlatan ışıklardır.
Tarihimizde Osmanlı Padişahı 2. Selim döneminde (1566-1574) camiler aydınlatılıp minarelerde kandiller yakılarak kutlandığı için bu gecelere kandil geceleri denilmiştir. Bu geceye mahsus ve belirlenmiş bir ibadet yoktur. Fakat bu geceyi vesile ederek dua etmek, tövbe istiğfarda bulunmak, nafile ve kaza namazları kılmak, Kur'an-ı kerim okumak, efendimize salavat'e şerif getirmek, sadaka vermek, yoksul ve muhtaç durumunda olan insanlara el uzatmak, televizyondan kandil programını izlemek. Bütün dost ve sevenlerimizin kandillerini kutlamak hülasa olarak geceyi ibadet, zikir, iyilik ve güzelliklerle geçirmek gerekir. Bu zikirler genel olarak alimlerimiz arasında kabul görünmüştür. Bu geceler kendimizi denetleme ve değerlendirme bakımından önemlidir. Müslümanlar için büyük bir fırsattır. Beş gece vardır ki onlarda yapılan dualar geriye çevrilmez Recebin ilk (Cuma) gecesi, (yani Regaib gecesi) Şabanın ortasında bulunan gece Cuma gecesi, Ramazan ve Kurban bayramı geceleridir. Bu sebeple müslümanlar bu geceyi hep ihya etmişlerdir. Hadisten anlaşıldığına göre Resúl-e Ekrem (s.a.s)’in Recep ayına ayrı bir değer verdiği anlaşılmaktadır.
Ey Rabbimiz bu gecenin hürmetine habibin Mustafa (s.a.s) ve bütün peygamberlerin, salih kulların hürmetine ülkemizi, devletimizi, milletimizi ve İslam alemini muhafaza eyle. Birliğimizi, dirliğimizi daim eyle. Bütün müslümanları göklerde ve yerde meydana gelecek bütün afet ve belalardan koru. Korona virüs belasından bizleri ve ehli iman sahibi olan müminleri koru, şu virüs belasını bütün dünyadan yok et. Hastalarımıza acil şifa ver. Bu duygu ve düşüncelerle başta aziz milletimizin ve İslam aleminin Regaib kandilini tebrik ediyor. İnsanlığın aradığı barış, huzur ve kardeşlik iklimine vesile olmasını Yüce Allah'tan niyaz ediyorum.
Allah'ın selamı, rahmeti, bereketi, mağfireti, inayeti hidayeti hepimizin üzerine olsun hakka namzet ol.
 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
66 gün önce
150 gün önce
185 gün önce
207 gün önce
214 gün önce
248 gün önce
256 gün önce
298 gün önce
305 gün önce
311 gün önce
319 gün önce
445 gün önce
452 gün önce
459 gün önce
472 gün önce
479 gün önce
536 gün önce
543 gün önce
557 gün önce
563 gün önce
578 gün önce
606 gün önce
634 gün önce
642 gün önce
662 gün önce
676 gün önce
683 gün önce
697 gün önce
711 gün önce
718 gün önce
739 gün önce
767 gün önce
RSS
© 2022 - Batman Medya Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=