Lütfen bekleyin..

Advert
FLAŞ HABER

Mehmet SABAZ

BAYANLARA ZEKAT VERİLEBİLİR Mİ?

03 Haziran 2021, 15:11 Okuma: 961

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla.
Değerli okurlarımız kısa bir aradan sonra sizler için yine sosyal medya üzerinden Kozluk ilçemiz Ünsaldı köyü (kürtçe Dırşane) Camii imam hatipi sayın Musab SEZGİN hocamıza bir soru yönelttik. Sorduğumuz soruyu ve hocamızdan gelen cevabı yazı köşemize taşıdık.
SORU: Bayanlara zekat verilebilir mi bize açıklar mısınız?
İşte sizlere hocamızın verdiği cevap:
Bu bayanın kocası yoksa ve onun ihtiyacını karşılayan çocukları da yoksa ve maddi durumu iyi değilse bu kadına zekat verilebilir. İster bu bayan baldızın olsun ister yabancı olsun. Neticede fakirdir ve ona bakacak kocası ve çocukları yoktur. Fakat bu bayanın çocukları varsa durumları iyiyse ve annelerine bakarlarsa yada kocası varsa ve durumu iyiyse ve onun nafakasını eksiksiz yerine getirse ve verilen nafaka ona yetse o zaman bu bayana şafi mezhebinde assah görüşe göre hiç kimse zekat veremez. Ne sen, ne başka biri. Fakat mukabili assaha göre (zayıf görüş) ve hanefi mezhebinde eğer bu kadın fakirse malı ve maaşı yoksa her ne kadar kocası onun bütün ihtiyaçlarını giderse de ona zekat verilebilir. Neticede mal onun değil kocanın olduğu için bir başkasının eliyle geçimini sağladığı için. Fakat eğer kocası da fakirse o zaman ittifakla ona zekat verilebilir. Neticede eğer kocası fakirse onun nafakasını tam temin edemiyordur. Fakir olarak geçim sıkıntısı çekerek hayatlarını idame ediyorlardır. Halk arasında genel görüş odur ki, kocası olan bir bayan ne kadar kocası fakir ise de bu bayana zekat verilmez anlayışı yanlıştır. Çünkü zaten fakir ailelerde genelde koca eşinin nafakasını tam temin edemiyordur. Birbirleriyle zorda olsa hayatlarını idame ediyorlardır. Özellikle bazen koca fakir olduğu halde toldur, serseridir. Bir kuruş eline geçtiğinde hemen onu boş yerlerde harcar, eşine, çocuklarına bakmaz. Bu durumda olan ailelere onun eşine zekat verilse daha isabetli olur. En azından bu bayan bu parayla evine, çocuklarına bir şeyler alır. Fakat diyelim ki bu sefer kadın masrafçıdır, eşine ve çocuklarına sahip çıkmıyordur. Kocası kendi şahsı ve çocuklarının yiyeceklerinden, giyeceklerinden eksiltip eşine veriyorsa bu sefer bu bayana şafi mezhebinde ittifakla zekat verilmez. Neticede nafakasını ve fazlasını da alıyor zaten. Bu durumdaki fakir aileye o zaman kadına değil, kocaya zekat verilir.
Duada buluşmak dileğiyle.

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
66 gün önce
150 gün önce
185 gün önce
206 gün önce
213 gün önce
248 gün önce
255 gün önce
297 gün önce
304 gün önce
311 gün önce
318 gün önce
445 gün önce
452 gün önce
459 gün önce
472 gün önce
479 gün önce
535 gün önce
542 gün önce
556 gün önce
563 gün önce
577 gün önce
592 gün önce
605 gün önce
634 gün önce
641 gün önce
661 gün önce
676 gün önce
683 gün önce
697 gün önce
710 gün önce
718 gün önce
738 gün önce
766 gün önce
RSS
© 2022 - Batman Medya Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=