Lütfen bekleyin..

Advert
FLAŞ HABER

Mehmet SABAZ

HZ. EYYÜB SABRI

10 Haziran 2021, 15:16 Okuma: 726

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla.
Hz. Eyyüb mal mülk sahibi, varlıklı ailesi ve çocukları ile birlikte sağlık sıhhat içinde hayatını sürdürmektedir. Zamanla ‘O' önce sahibi olduğu malları, sonra çocuklarını, sonra da sağlığını kaybetmekle imtihan edilir. Karşılaştığı zorluklara karşı gösterdiği tavır, sabırlı bir insan örneği olarak tarihe geçmesini sağlar.
Hz. Eyyüb Allah'a teslimiyetinin, hastalık ve musibetlere sabrının ifadesi olarak dilinden şu dua dökülmüştür: "Şüphesiz ki ben derde uğradım. Sen, merhametlilerin en merhametlisisin." (Enbiya,21/83) Eyyüb peygamber bir taraftan maddi ve manevi zorluklarla mücadelesini sabırla sürdürürken diğer taraftan da dua ile Allah'a yönelmeyi terk etmemiştir. İşte bu hakikatlerden dolayı Hz. Eyyüb "merhametlilerin en merhametlisi" olan Rabbine sığınmış, O’da Eyyüb'ün duasını kabul ederek merhametini göstermiştir. (Enbiya,21/84)
Bizlerde Hz. Eyyüb'ün musibetlere karşı sabırlı davranışını kendimize örnek almalıyız. Başımıza ne zaman bir olay veya musibet gelince Hz. Eyyüb'ü hatırlayıp sabırlı olup ve duaya başvuracağız. Sağlık ve sıhhati kaybetmekten daha büyük musibetin, insanın inancını kaybetmesidir. İnsan için en büyük tehlike budur. İnsan hastalık ve musibetle karşı karşıya olduğunda "Niçin ben?" diye sorarken, sağlık ve nimet içinde yaşarken kendisine bu soruyu sormaz. O halde doğru olanı, hastalık ve musibet zamanında da böyle cevapsız bir sorunun peşinde koşmamaktır. Mümin erkekler ve mümin kadınlar olarak aile içerisinde yaşanan olaylara ve musibetlere karşı sabırlı olmalıyız ve Allah'a yönelip dua etmeliyiz. Mesela diyelim ki bir kadın kocasından kötü muamele ve zülüm görüyor. Kadın kocasının iyi olması için bir müddet sabır edip dua etsin, hemen kesip atmasın. Hz. Eyyüb'ün musibetlere ve olaylara karşı sabrını hatırlasın. Böyle örnekleri çoğaltabiliriz. Sağlığı verenin de hastalığı verenin de Allah olduğunun bilinci içinde olmalıyız. Hasta olduğumuz durumda Allah'ı hatırlayıp dua edeceğiz. Sağlıklı olduğumuz durumda da Allah'ı hatırlayıp dua ve şükür edeceğiz. Zorluk ve sıkıntı çektiğimiz zaman Allah'ı hatırlayıp, rahatlık ve kolaylıkta olduğumuz zaman hatırlamayıp, onu unutmak bir müslüman toplumuna yakışmayan bir davranıştır. Bunu terk edip bizi yaratan Allah'ı hiçbir zaman unutmamalıyız. Zorlukta olsun, kolaylıkta olsun bizim için fark etmez.
Allah'ın selamı, rahmeti, bereketi, mağfireti, inayeti, hidayeti hepimizin üzerine olsun. Hakka namzet ol.
 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
66 gün önce
150 gün önce
185 gün önce
206 gün önce
214 gün önce
248 gün önce
256 gün önce
297 gün önce
305 gün önce
311 gün önce
318 gün önce
445 gün önce
452 gün önce
459 gün önce
472 gün önce
536 gün önce
543 gün önce
556 gün önce
563 gün önce
578 gün önce
593 gün önce
606 gün önce
634 gün önce
641 gün önce
662 gün önce
676 gün önce
683 gün önce
697 gün önce
711 gün önce
718 gün önce
739 gün önce
767 gün önce
RSS
© 2022 - Batman Medya Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=