Lütfen bekleyin..

Advert
FLAŞ HABER

Mehmet SABAZ

EŞ SEÇİMİNDE UYUM VE DENKLİK

11 Ağustos 2021, 17:34 Okuma: 723

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla.
Eş seçiminde kefaet (denklik) uzun soluklu bir mutluluğun anahtarıdır. Sözlükte "eşitlik, denklik, benzerlik ve yeterlik" anlamlarına gelen kefaet, bir fıkıh terimi olarak evlenecek eşler arasında belirli hususlarda denkliğin bulunmasını daha çok da evlenecek eşlerden erkeğin kadına denkliğini ifade eder. Eş seçiminde denklik, evlilik birliğinin sağlam temeller üzerine kurulmasını sağlar. Kur'an'da evlilik birliğinin sağlam temeller üzerine kuruluşu sağlıklı işleyişine dair tedbir ve öğütlere yer verilirken denklik konusuna değinilmemiştir. Ancak Hz. Peygamber'in (s.a.s) sözlerinde ve uygulamalarında denklik konusu sosyal hayatın gerçekliklerini de göz önünde tutarak eşlerin uyumunu ve ailenin devamını sağlayıcı etken olarak kabul görür. Bir hadisi şerifte şöyle geçiyor; Ebü Hatim el-Müzeni'nin naklettiğine göre Resûlullah (s.a.s) şöyle buyurmuştur: "Dinini ve ahlakını beğendiğiniz bir kimse size (dünür olarak) geldiğinde onu (kızınızla) nikâhlayın. Böyle yapmazsanız yeryüzünde fitne ve bozgunculuk çıkar."
Evlilik aşamasında aranan ve erkeğin kadına denk olması anlamındaki denklik, kadının hakkını, hukukunu gözetmek adına çok önemli tedbirdir. İslam hukukçularının çoğunluğu hem evlilikte uyumu sağlama, hem de ilgili şahısların zarar görmesini önleme amacıyla kefaeti; nikâh akdinin bağlayıcılık, sıhhat veya nefaz şartı olarak görmüştür. Bu itibarla evlenecek erkeğin kadına denk olmaması halinde kadına veya velilerine nikahı feshetme hakkı tanımıştır. Erkeğin belli hususlarda kadına denk olması, söz konusu hususlarda evleneceği kadından daha aşağı bir durumda olmaması gerekir. Erkeğin kadından daha iyi bir seviyede bulunması ise kadının lehine bir durum olup denkliğe aykırı sayılmaz. İslam alimleri erkeğin evleneceği kadına nesep-soy, müslüman oluş, hürriyet, meslek, dindarlık, zenginlik, bedensel ve zihinsel özürlü olmamak gibi hususlarda denk olması gerektiğini belirtmişlerdir. Denklik eşler arasında uyum ve evlilik birliğinin devamının sağlanması açısından önemli bir etkendir. Denkliğin sağlanamadığı evliliklerin ilk zamanları duygusal yaklaşımlar ve mutlu beklentileri içerirken süreç içerisinde pişmanlıklara dönüşebilir. Kültürümüzde "Davul bile dengi dengine çalar" sözü ile de dengini bulmayan müziğin ahenginin olmadığı gibi dengini bulamayan eşlerin de uyumunun olmayacağı ifade edilir. Burada gözden kaçırılmaması gereken bir başka husus da evlenecek eşlere üçüncü şahısların müdahalesinin tavsiye boyutunu aşmamasıdır. Unutulmamalıdır ki evlilikte eşler arası denklik, yuvanın sağlam temeller üzerine kurulmasını ve adımların bugüne değil geleceğe huzurla atılmasını sağlayacaktır. Duada buluşmak dileğiyle Allah'a emanet olun.

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
66 gün önce
150 gün önce
185 gün önce
206 gün önce
214 gün önce
248 gün önce
255 gün önce
297 gün önce
304 gün önce
311 gün önce
318 gün önce
445 gün önce
452 gün önce
459 gün önce
472 gün önce
479 gün önce
536 gün önce
542 gün önce
556 gün önce
563 gün önce
577 gün önce
592 gün önce
605 gün önce
634 gün önce
641 gün önce
662 gün önce
676 gün önce
683 gün önce
697 gün önce
711 gün önce
718 gün önce
739 gün önce
767 gün önce
RSS
© 2022 - Batman Medya Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=