Lütfen bekleyin..

Advert
FLAŞ HABER

Mehmet SABAZ

HER SINAV ÖNEMLİDİR

09 Eylül 2021, 16:33 Okuma: 627

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla. Anne bedeninde dirilen insanoğlu oradaki ömrünü tamamlayınca dünyaya doğar. Dünyada ne kadar süreceğini bilmediği bir zaman verilmiştir kendisine. O tamamlanınca başka bir aleme geçer. Her seferinde bir yerde biten hayat, başka bir yerde yeniden başlayacaktır. Bu geçişlerde en anlamlısı nimetler ve musibetlerle dolu dünya hayatıdır. Çünkü varlığın bu aşamasında irade ve akılla desteklenir insanoğlu.

Allah tarafından kendisine ahiret denen sonsuz hayatı burada düzenleme ve tercihleriyle sonunu şekillendirme fırsatı verilmiştir. Bu sistemli varlık döngüsünün aslında bir sınav olduğu Kur'an'ın bildirdiği gerçeklerdendir. Yüce Allah (c.c) bazen vererek bazen de verdiklerini geri alarak insanı sınar. Bakara süresi 155. ayet korkunun, açlığın, can ve mal kaybının sınav sorularından olduğunu dile getirirken sınavda başarmanın tek şartı olarak "sabır" kavramını zikretmektedir. Sabır kulun her şeyin sahibi olduğuna iman ettiği Rabbine karşı teslimiyet göstermesidir. Bir acıyla karşılaştığımız zaman teslimiyetle "imtihan" da dünyanın bir imtihan yeri olduğunu birbirimize sık sık hatırlatırız. Ancak imtihanı bütün boyutlarıyla algılayabildiğimizi söyleyemeyiz. İnsanın başına olumsuz bir şey geldiğinde "Neden ben"? sorusunu sorması imtihanın hikmetini kavramadığını gösterir. Oysa Allah'ın kullarını sınaması tek bir kişiye mahsus bir durum değildir. Hz. İbrahim'in Nemrut tarafından ateşe atıldığını, Hz. Eyyüb'un hastalıklarla boğuştuğunu, Hz. Yunus'un balığın karnındaki karanlıklarda beklediğini, Hz. Muhammed'in Taif halkını İslama davet için gittiğinde taşlandığını düşünürsek Allah'ın en değerli kullarını dahi sınavlara tabi tuttuğunu görebiliriz. Konuyu Kur'an'ın bütünlüğü içinde değerlendirdiğimiz zaman aslında her nimetin bizim için aynı zamanda bir imtihan vesilesi olduğunu söylemek mümkündür. Çünkü yüce Allah "Her canlı, ölümü tadar. Bir deneme olarak sizi hayırla da şerhle de imtihan ederiz ve siz, ancak bize döndürüleceksiniz." (Enbiya21/35) buyurmaktadır.

İnsanın rabbinden iyilik gördüğünde "Rabbim bana ikram etti." (fecr,89/15) diye sevinip dara düştüğünde "Rabbim beni önemsemedi (fecr,89/16) demesi açık bir nankörlüktür. Oysa Rabbinin murakabesinde olduğunun bilinciyle hareket edene mükafatı daha bu dünyada verilecektir. Allah kullarını bazen nimetini arttırarak, bazen kısarak imtihan eder. Nimet verdiği zaman şükürle zorluk karşısında sabırla duruş gösterebilen kimse sınavı kazanacaktır. Nimetin karşılığında sorumluluk yüklendiğinin bilincinde olan kul, sağlığına namaz ve oruçla, malına zekat ve sadakayla şükreder. Elindekinin emanet olduğunu, bir gün kaybedebileceğini bilerek hayatını sürdürür. Bir yoklukla karşılaştığı zaman bu durumun Allah'tan geldiğini idrak eder, geçici olduğunu bilir. O duruma temkinle ve sabırla yaklaşır. Musibete ilk an gösterilen sabrın zorluğu nedeniyle kıymetli olduğunu bilir. Dua'da buluşmak dileğiyle Allah'a emanet olun.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
66 gün önce
150 gün önce
185 gün önce
206 gün önce
214 gün önce
248 gün önce
255 gün önce
297 gün önce
304 gün önce
311 gün önce
318 gün önce
445 gün önce
452 gün önce
459 gün önce
472 gün önce
479 gün önce
536 gün önce
542 gün önce
556 gün önce
563 gün önce
577 gün önce
592 gün önce
605 gün önce
634 gün önce
641 gün önce
662 gün önce
676 gün önce
683 gün önce
697 gün önce
711 gün önce
718 gün önce
739 gün önce
767 gün önce
RSS
© 2022 - Batman Medya Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=