Lütfen bekleyin..

FLAŞ HABER

İsmail Ertuğrul

GÖRÜNEN KÖY ZATEN ORADA

20 Eylül 2021, 17:05 Okuma: 285


       İnsanoğlu egosunu çeşitli durumlar ortaya çıkararak tatmin etmeye çalışır. Bazen kişilik bozukluklarına kadar varır. Hayat akışı içinde kendini zaman geçirmekle sorumlu tutar. Çevresinde olup biteni bilir fakat görmek ve duymak istemez. Çünkü hayat akışını kendine göre uygular ve kendi istekleri doğrultusunda yön verir. Bu yön vermeler bazen gerçeklerle yüzleştirmeyi gerektirir. Sonucu ise, kişide bir buhran yaratır. Nedeni ise hayat akışının istediği gibi gitmemesidir.
       Günümüzde bu tip vakalar örnek verebiliriz. En güzel örnek ise, şu sıralar içinde bulunduğumuz seçim atmosferinin insanlar üzerindeki ego tatminliğidir. Bir parti kazanacak diye, bir önceki seçimden diğer bir seçime kadar içimizde biriktirdiğimiz bir takım unsurları dışarıya atma durumu. Hazır seçim yaklaşmışken bu olaya değinmek istiyorum.
        Sosyal medyada ve diğer basında seçime yönelik bir takım haberler okuruz. Ve hatta kimine kendi düşüncelerimizi katarak sanki bize söyleniyormuş gibi, bizde bu duruma cevap vererek olayı değerlendiririz. Seçim atmosferi ilerler iken, sosyal medyada ve ya diğer basında çıkan haberler bizi ilgilendiriyor ise, yani tarafını tuttuğumuz parti ve ya kişi ile ilgili ise, bu duruma kimi zaman kızar, kimi zamanda yazılanın ve ya anlatılan olayın durumuna göre de hak veririz. Buraya kadar her şey tamam.  Bir de fanatik taraf olmak var yani ego burada devreye girer ve bizim gerçekçi bakmamızı engeller. Durumu tarafımızca fanatikleştirip bizde hastalık haline getirir. Taraflar yani partideki çalışmalar nasıl olursa olsun bizim tarafımıza göre her şey doğru, karşı tarafın yaptığı her şey yanlış diye değerlendiririz. Sanki hayatta yaşayamadıklarımızın sorulusunu karşı tarafın partisi olarak kabul eder ve bu durumun intikamını, karşı tarafın siyasi partilerinden almaya çalışırız.
       Aslında biliriz ki görünen köy kılavuz istemez. O köy zaten gözümüzün önündedir. O köyü görmek istemeyen biziz. Şeffaf olmak, doğru olmak her babayiğidin harcı değildir. Bu çok ağır ve sorumluk isteyen bir durumdur. Bir parti çalışıyor ise, hayatımıza kolaylık getirecek durumları yapmış ise ve zorlukları bir nebze de olsa ortadan kaldırmış ise zaten bunlar yaptıklarıdır ve ortadadır. Bununla ilgili pek yapılacak bir şey yoktur. Gelecek nesillere bıraktıkları ortadadır. Önemli olan bunları iyi bir gözle görmek salim bir kafayla iyi değerlendirmektir. Birileri egosunu tatmin edecek diye ortalığa abuk subuk laflar atmamalı ve yalan söylememelidir. Bazen hayat onu telafi etmeye yetmeye bilir.
       Doğruyu bulmak bilinçli ve mantığını kullanan insanların işidir. Cehalet ise bilinçsiz ve mantığı olup da kullanamayan kişilerin işidir.

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
5 gün önce
76 gün önce
97 gün önce
104 gün önce
112 gün önce
124 gün önce
139 gün önce
146 gün önce
153 gün önce
160 gün önce
172 gün önce
181 gün önce
207 gün önce
216 gün önce
230 gün önce
244 gün önce
250 gün önce
264 gün önce
279 gün önce
342 gün önce
363 gün önce
370 gün önce
377 gün önce
405 gün önce
413 gün önce
913 gün önce
921 gün önce
923 gün önce
934 gün önce
942 gün önce
955 gün önce
962 gün önce
965 gün önce
966 gün önce
969 gün önce
972 gün önce
975 gün önce
985 gün önce
997 gün önce
1005 gün önce
1015 gün önce
RSS
© 2022 - Batman Medya Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=