Lütfen bekleyin..

Advert
FLAŞ HABER

Mehmet SABAZ

Türk Kızılay Haftası

27 Ekim 2021, 15:36 Okuma: 625

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla. Her sene olduğu gibi bu senede çeşitli etkinliklerle Türk Kızılay Haftası 29 Ekim - 4 Kasım tarihleri arasında büyük bir coşku ve heyecanla kutlanmaktadır. Rabbim bu kurumu kaim ve daim eylesin.
Kızılay nedir?
Bu önemli teşkilatı daha yakından tanımak için Kızılay nedir sorusunu cevaplandıralım. Kızılay ayrım gözetmemek, tarafsızlık, bağımsızlık ve insanlık ilkeleri çerçevesinde hayır kurumu niteliğinde, birlik ve evrensellik ilkesinden hareketle çalışan bir yardım kuruluşudur. Kızılay uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Hareketine bağlıdır. Kızılay kurumunun çalışanlardan bir bölümü gönüllülük esasına göre çalışırken diğer bir bölümü ise maaşlı çalışandır.
Kızılay ne iş yapar?
Kızılay bir yardım kuruluşudur ve hem barışta, hem savaşta insanların yanında yer alır. Her türlü felaket anında Kızılay yararlıların ve mağdurların yardımına koşar.
Kısaca Kızılay'ın faaliyetleri ve görevleri nelerdir?
Görüldüğü gibi Kızılay'ın görevleri çok kapsamlı ve faaliyetleri de çok çeşitlidir. Kısaca belli başlı görevlerini şöyle sıralamak mümkündür.
Kızılay’a en fazla savaş zamanında ve savaş bölgelerinde ihtiyaç duyulur. Kızılay yaralılara bakar, tedavi eder ve savaş bölgesinden intikallerine yardımcı olur. Kızılay her türlü felakette zarar görenlerin yardımına koşar. Felaketzedelere ihtiyaç duydukları her türlü yardımı yapar. Yatacak yer, giyecek, yiyecek temin eder. Sağlık hizmeti verir. Yaralananlara tıbbi yardımda bulunur. Türk Kızılayı yüzyıldan fazla bir geçmişe ve tecrübeye sahiptir. Resmi adı "Türk Kızılay Derneği" olan Kızılay Kurtuluş savaşından bu yana rüştünü defalarca ispatlamış ülkemizin önemli bir kurumudur. Kızılay ulusal afet hallerinde yardımda bulunur. İlkyardım, kan yardımı, sağlık yardımı bunlardan bir kısmını oluşturur. Kızılay göç ve mülteci hizmetlerini de verir. Uluslararası yardımlarda da bulunan Kızılay, gençlik ve eğitim hizmetlerini ile de halkın yanında yer alır. Ünlü şair İsmail SAĞIN şiiriyle Kızılay'ı ne güzel anlatmış, bir de onun sözlerine bakalım.
Kara günde yardıma = Koşar gelir Kızılay...
Sığınırız çadırına = Halden bilir Kızılay...
Yangın, deprem, sel anında = Kızılay olur yanında...
Çorba pişer çadırında = Yemek verir Kızılay...
Kan toplar iyi günde = Verir ölüm döşeğinde...
Her yardımda en önde =B aşı çeker Kızılay...
Bu güzel duygu ve düşüncelerle bütün Kızılay'ın emektar çalışanlarının Kızılay haftalarını tebrik ediyorum. Rabbim yar ve yardımcıları olsun. 13. Kez kan bağışında bulunan biri olarak herkesi kan bağışında bulunmaya davet ediyorum. Çünkü kan bağışı hayat kurtarır, bir insanı hayata döndürmek dinimize göre büyük bir sevaptır.
Dua da buluşmak dileğiyle, Allah'a emanet olun.
 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
66 gün önce
150 gün önce
185 gün önce
206 gün önce
214 gün önce
248 gün önce
255 gün önce
297 gün önce
305 gün önce
311 gün önce
318 gün önce
445 gün önce
452 gün önce
459 gün önce
472 gün önce
479 gün önce
536 gün önce
542 gün önce
556 gün önce
563 gün önce
578 gün önce
592 gün önce
605 gün önce
634 gün önce
641 gün önce
662 gün önce
676 gün önce
683 gün önce
697 gün önce
711 gün önce
718 gün önce
739 gün önce
767 gün önce
RSS
© 2022 - Batman Medya Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=