Lütfen bekleyin..

FLAŞ HABER

İsmail Ertuğrul

GALAT-I MEŞHUR

08 Aralık 2021, 14:56 Okuma: 265

 

     Bir ülkede kullanılan dil, o ülkenin konuşma dilindeki zenginliğini belirtir. Doğru olarak kullanılan kelimeler, deyimler ve ya atasözlerin, günlük hayatımızda karşımızdaki kişi veya kişilere, duygu ve düşüncelerimizin doğru bir şekilde iyi ifade edebilmemizi sağlar.
     Herkes konuşma dilinde bir yol tutturmaya çalışıyor. Özellikle gençler kendi aralarındaki konuşma dillerinde kullandıkları yanlış  kelimelerle, adeta gerçek kelimelerden uzaklaşarak farklı bir dil oluşturuyorlar. Günlük konuşmalarında belli bir kalıpta sözcük kullanıyorlar. Yanlış olan sözcükler doğru olarak kabul edilip toplum tarafından benimseniyor ve dilimize yerleşerek, çoğunluğun konuşma dilinde sıkça yer alıyor.
     Galat-ı meşhur dediğimiz, kelime veya deyimlerin toplumumuzda kullanılan dilde, yaygın olarak yanlış bir biçimde kullanılması sonucu, doğru olan kelime veya deyimle yer değiştirerek, o kelimenin veya deyimin yerini almasıdır. Yani burada ilginç bir sonuca ulaşıyoruz. Bu durum da, herkesin doğru bildiği ve doğru olarak kullandığı kelimeler veya deyimlere aslında yanlış da diyebiliriz.
      Her yörenin kendine özgü konuşma dili vardır. Toplumumuzun belli kesimlerinin kullandığı şiveler Türkiye'nin belli yerlerinde değişiklikler gösterir. Fakat Galat-ı meşhur dediğimiz zaman ise yanlış kelimeleri doğru kelime olarak algılayıp konuşmaktır. Yani yanlış doğru olarak kabul edilmiştir.
     Peki bu durum ne kadar doğrudur düşünmek gerekir. Herkes tarafından kullanılan sözcükler yanlış olmasına rağmen doğru sözcükler olarak kabul ediliyor. Bir dildeki kelimelerin gerçek anlamını bilmek için, iyi okumak, iyi araştırmak gerekir. Günlük hayatta kullandığımız dildeki kelimeleri iyi bilmek gerekir. Aksi taktirde kullanılmayan doğru kelimeler yerine farklı kelimeler kullanarak o kelimenin yerini almış oluyor. Aslında kullanılmayan o kadar çok kelimeler var ki ve bu kelimelerin yerine dilimize giren farklı kelimeler günlük hayatımızda kullanılmaktadır.
     Galat-ı meşhur ise aslının dışında yanlış kullanılan kelime ve ya deyimlerin halk arasında doğru olarak kabul edilmesidir. Yani yanlış olan doğru.
     Örnek verecek olursak; Türkçede kullanılan "İngiltere" kelimesiyle kastedilen aslında Birleşik Krallık'tır. Gerçekte ise İngiltere, Birleşik Krallık'ı oluşturan devletlerden birisidir. Fakat bu kelimeyi o kadar çok kullanmıştır ki artık bu kelime yanlış kabul edilmez.
     Türkiye Cumhuriyeti Devletinde yaşayan toplumların millî hisi ile dili arasındaki bağı, oldukça kuvvetlidir. Dilimizin zengin olması, hislerimizin gelişmesinde başlıca etkendir.

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
41 gün önce
62 gün önce
69 gün önce
77 gün önce
89 gün önce
104 gün önce
111 gün önce
118 gün önce
125 gün önce
137 gün önce
146 gün önce
181 gün önce
195 gün önce
209 gün önce
215 gün önce
229 gün önce
244 gün önce
307 gün önce
328 gün önce
335 gün önce
342 gün önce
370 gün önce
378 gün önce
878 gün önce
886 gün önce
888 gün önce
899 gün önce
907 gün önce
920 gün önce
927 gün önce
930 gün önce
931 gün önce
934 gün önce
937 gün önce
940 gün önce
950 gün önce
962 gün önce
980 gün önce
RSS
© 2022 - Batman Medya Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=