Lütfen bekleyin..

FLAŞ HABER

İsmail Ertuğrul

ELİNDEKİ BALON DEĞİL BOMBA

29 Aralık 2021, 16:15 Okuma: 230

     Bombayı neden icat etmişlerdir?
     Niçin insanlar bomba imalatını yaparlar?
     Bombayı kullanan kişilerin ruh hali nasıldır?
    Yazıma sorularla başlamak istedim. Ciddi olarak kabul ettiğim bu konunun üzerinde durmak gerektiğine inanıyorum. Bu ve bunun gibi sorular, her zaman beni rahatsız etmiştir. Aileler çocuklarını yetiştirirken nasıl yetiştiriyorlar ve bu çocuklar, gençler ya da yetişkinler nasıl bu hale geliyor ve psikopatlaşıyor.  Hayat, herkes için zor ve mücadele doludur. O zaman herkes kötü şeyler mi yapmalıdır. Birini kesmeli ya da bir yerleri mi kırmalıdır. Birileri ile kavga mı etmelidir. İnsanoğlu doğar yaşar ve nihayetinde ölür. Allah’ın vermiş olduğu canı kul almamalıdır. 
     Çocuklarımız yetiştirilirken, yapmış olduğumuz yanlışlıktan bir tanesi, çocuğumuzu yönetmeye kalkmaktır. Ona yanlışını anlatmak yerine, farkındalığını fark ettirmek yerine ona, “benim sözümün dışına çıkma, ben ne dersem onu yapacaksın, yoksa kendini kapının önünde bulursun” diye tehdit ederiz. Bu durum, çocuğu psikolojik bunalımlara sürükler ve hayatında çıkmazlar oluşur. Çaresizlik, farklı yönlere doğru iter. Kendini aile çatısı dışında bulan kişiler, evde yönetildikleri için, bu kez de başkaları yani, yanlış kişiler tarafından yönetilirler ve sonuç tabi ki vahim olur. Birileri bu gençlerin eline balon yerine, bomba verir.
     Pek çok illerde ellerindeki bombaları balon gibi patlatmaya çalışan gençler, sürekli kötü emelle sahip kişiler tarafından yetiştirilirler. Bu bombalar aynı zamanda kendi hayatlarını karartmalarına da sebebiyet verir. Eğer hayatta kalırsa genç, hayatını cezaevinde çürütür, ölürse hayatı mezarda son bulur. Bu durumun ne kadar farkındadır bilinmez. Ama bir gerçek var ki bu durumun farkında ise intihar etmeye çalışıyor demektir. Farkında değil ise birileri tarafından dipsiz kuyuya atılıyor demektir.
     Bazen okumak insanın hayatında yeterli olmayabiliyor. Hayat içinde yetişen çocuklar, farkındalığı da bilmeleri gerekiyor. Elinde bulunan malzemenin balon olmadığını ve bomba olduğunun farkında olması gerekir. Bomba patlatmak gibi kötü işler yapan gençlerin, hayatının ileride nasıl olabileceğini tahmin edebilecek durumda olması gerekir.
     Gençlerin bizlerin sabrına ihtiyacı var. Biz sabrımızla bilgimizle onları yetiştireceğiz. Emir vermek yerine onları hoşgörü ve insanca yetiştirmeliyiz ki, geleceği onlara teslim edelim. Biz onlara yönetmesini öğretelim ki, yarınlarda da gençler işlerini yönetsinler, ilçeleri, illeri ve ülkemizi yönetsinler.
     Emir vermek yerine, gençlere vicdanın ne olduğunu ve vicdanlı olmayı, insanlığın ne olduğunu ve insan olmayı ve bilginin ne olduğunu ve bilgili olmayı bütün bu unsurların hayat içinde nasıl olabileceğini öğretmeliyiz.
      

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
5 gün önce
76 gün önce
97 gün önce
104 gün önce
112 gün önce
124 gün önce
139 gün önce
146 gün önce
153 gün önce
160 gün önce
172 gün önce
181 gün önce
207 gün önce
216 gün önce
230 gün önce
244 gün önce
250 gün önce
264 gün önce
279 gün önce
342 gün önce
363 gün önce
370 gün önce
377 gün önce
405 gün önce
413 gün önce
913 gün önce
921 gün önce
923 gün önce
934 gün önce
942 gün önce
955 gün önce
962 gün önce
965 gün önce
966 gün önce
969 gün önce
972 gün önce
975 gün önce
985 gün önce
997 gün önce
1005 gün önce
1015 gün önce
RSS
© 2022 - Batman Medya Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=