Lütfen bekleyin..

Advert
FLAŞ HABER

Mehmet SABAZ

XİYAN Derneği kuruldu

13 Ocak 2022, 16:31 Okuma: 681

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla.
Xiyan aşiretinin yaşadığı bölge Diyarbakır ilinin Kulp ilçesi, Batman ilinin Sason ilçesi ve Muş il sınırları içerisinde yer alan belde, köy ve mezralardan oluşmaktadır. Esasen Xiyanlıların en ağırlıklı yerleşim yerleri Kulp ilçesinin sınırları içerisinde yer almakla beraber kısmen Sason ilçesinin sınırları içerisinde ve kısmen de Muş il sınırları içerisinde yer almaktadır. Daha sonra köyden kentte yaşanan göç nedeniyle çalışmak ve ekmeğini çıkarmak için diğer illere de göç etmişler. Hemen hemen her illerimizde bulunmaktadırlar. Bu aşiretin mensupları, ülkemizde sayılan büyük aşiretler arasında yer almaktadır. Aşiret mensuplarının birbirlerini tanımak, yardımlaşma ve dayanışma içerisinde olmak için dernek kurmaları gerekliydi. Bunu yıllar önce yapılmalıydılar ama yine de geç sayılmazlar. Xiyan aşiretine mensup olan Kerem Demir kardeşimizin gayretiyle ve eski ğiyanlı milletvekili İhsan Arslan’ın girişimiyle ve aşiretin büyükleriyle, ruspileriyle, kanaat önderleriyle, eski ğiyanlı milletvekili Mehmet Faruk Bayrak beylerin, ğiyanlı Belediye Başkanları ve Keleş ağanın ailesinden Azat ağanın oğlu Adnan Ekmen ve diğer isimleri hatırlayamadığımız aşiretimizin kanaat önderlerinin katılımıyla yapılan istişareler sonucunda Genel Merkezi Diyarbakır’da olmak üzere, Xiyan Eğitim Kültür Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği kuruldu. Hayırlı uğurlu olsun, birlik ve beraberliğe vesile olsun. (Not: Ğiyanlı eski milletvekilimiz sayın Ahmet İnal bey rahatsız olduğu için kongreye katılmamıştır. Kongreye kutlama mesajını göndermiş ve mesajı kongre de halkımıza iletildi.)
Tekrar aşiretimizin büyükleri ve saygın kişileriyle yapılan istişareler sonucunda bu sefer Dernek Başkanı ve yönetim kurulu üyelerinin seçilmesi için 1’nci olağan genel kongreye gitme kararı alındı. Kongrenin 26 Aralık 2021 Pazar günü saat: 12:30'da Dicle Üniversitesi kongre merkezinde Batman, Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfa, Muş ve diğer il ve ilçelerde ikamet eden, ülkemizin dört bir tarafından gelen büyük bir kalabalıkla Xiyan aşiret mensuplarının katılımıyla gerçekleştirdi. 1’nci olağan genel kongre de tek aday olan ve aşiretimize mensup olan eğitimci Yunus Oruç dernek başkanlığına seçildi. 1982 Yılında Adana’da doğan Oruç, 2000 yılında Diyarbakır Melik Ahmet Lisesini ve 2009 yılında İstanbul üniversitesi işletme fakültesini bitirdi. 2009 Yılında açılan hesap uzmanı giriş sınavını kazanarak 17.02.2010 tarihinde hesap uzman yardımcılığına atanan Başkan Oruç, İngilizce bilmektedir.
Dernek başkanlığına seçilen Yunus Oruç ve yönetim kurulu üyelerini tebrik eder, başarılarının devamını dilerim. Rabbim yar ve yardımcıları olsun. Rabbim birlik ve beraberlik içerisinde sürdürmeyi nasip etsin. Dernekte alınan kararlar doğrultusunda diğer illerde bulunan aşiret mensupları Diyarbakır’da kurulan derneğe bağlı olma kaydıyla şubeler açabilirler. Bunu da buradan halkımıza duyuralım. Buradan ülkemizin dört bir tarafından bulunan bütün aşiretimizin fertlerine selamlarımı iletiyorum. Bir Xiyan aşireti mensubu olarak buna çok sevindim. Tekrar diyorum Rabbim birlik ve beraberliğimizi daim eylesin. Dua da buluşmak dileğiyle Allah'a emanet olun.

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
66 gün önce
150 gün önce
185 gün önce
206 gün önce
214 gün önce
248 gün önce
256 gün önce
297 gün önce
305 gün önce
311 gün önce
318 gün önce
445 gün önce
452 gün önce
459 gün önce
472 gün önce
479 gün önce
536 gün önce
543 gün önce
556 gün önce
563 gün önce
578 gün önce
593 gün önce
606 gün önce
634 gün önce
641 gün önce
662 gün önce
676 gün önce
683 gün önce
697 gün önce
711 gün önce
718 gün önce
739 gün önce
767 gün önce
RSS
© 2022 - Batman Medya Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=