Lütfen bekleyin..

Advert
FLAŞ HABER

Mehmet SABAZ

ÜÇ AYLAR

28 Ocak 2022, 09:29 Okuma: 491

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla.
Mübarek üç aylar Recep, Şaban ve Ramazan aylarını içerirler. Recep ayı başlangıcı aynı zamanda üç ayların başlangıcı olarak kabul edilir. Üç aylar Recep ayının ilk günü olan 2 Şubat 2022 Çarşamba günü başlayacak. Recep ayının ilk Cuma gecesi Regaib kandili gecesi 3 Şubat 2022 Perşembe'yi Cuma'ya bağlayan gecedir. Recep ve Şaban ayında oruç tutmak müstehabtır.
Aişe validemizin belirttiğine göre Peygamberimiz (s.a.s.) en çok orucu Şaban ayında tutmuş. Şaban ayının tamamını oruçla geçirdiği olmuştur. Hadisten anlaşılıyor ki; Recep ayında da tutmuş ama Şaban ayında daha çok tutmuş. Ne kadar çok tutarsak o kadar çok sevap elde ederiz. Bu üç aylara daha çok hürmet göstermeliyiz. Kendimize çeki düzen vermeliyiz. Geçmişinin bir muhasebesini yaparak geleceğe daha iyi salih ameller ve itaatkar bir kul olmaya gayret ve çaba göstermeliyiz. Böyle yaptığımız zaman bu mübarek üç ayların manevi feyzinden yararlanmış oluruz.
Mübarek üç ayları ve Regaib gecesini nasıl değerlendirmeliyiz.
Birinci olarak Allah'ın kelamı olan Kur'an-ı kerim okunmalı, okuyanlar dinlemeli (okumayı bilmeyenler tv programlarından dinleyebilir) Kur'an'a olan saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli.
İkincisi: Allah'ın habibine salat ve selam getirilmeli.
Üçüncüsü: Tefekkürde bulunulmalı.
Dördüncüsü: Küs ve dargın olanlar barıştırmalı gönüller alınmalı.
Beşincisi: Günahlara samimi olarak tövbe ve istiğfar edilmeli, üzerimizde hakları olanlar aranıp sorulmalı.
Altıncısı: Yoksul, kimsesiz, öksüz, yetim, hasta, sakat, yaşlı olanlar ziyaret edilip sevgi ve şefkat hürmet hediye ve sadakalarla mutlu edilmeli.
Yedincisi: Büyüklerimizin, hocalarımızın, anne ve babamızın, dostlarımızın ve diğer yakınlarımızın üç ayları ve kandilleri bizzat giderek veya telefon, mesaj atarak tebrik edilmeli, duaları istemeli. Televizyon ekranlarından Regaib kandili programı izlemeye gayret edilmeli.
Sekizinci: Bol bol hem kendimize hem de bütün Müslümanlara dua edilmeli, efendimiz (s.a.s.) Recep ayı geldiğinde "Ya Rab Recep ve Şaban ayını bizim için bereketli kıl, mübarek eyle ve bizi Ramazan ayına ulaştır” diye dua ederdi. Bizlerde Recep ayına girdiğimizde Ramazan ayın başına kadar dualarımızda efendimizin bu duasına yer verelim ve bu duayı unutmayalım.
Ey Mevlamız bu üç ayların ve Regaib gecesinin hürmetine ve bereketine ülkemizi, devletimizi, milletimizi her türlü şer odakların şerrinden fitne ve sinsi planlarından koru. Ülkemizin ekonomisini düzeltme yoluna koy ve başarılı kıl. Hastalarımıza şifa ver, bu virüs belasından bir an önce bizleri kurtar. Çocuklarımızı salihlerden eyle. Bizleri Kur'an ve sünnetin yolundan ayırma. Bizleri çocuklarımızı ve gençlerimizi efendimizin ahlakıyla, yaşamıyla ve hayatıyla aşılandır. İbadetlerini (özelikle namazı) bizlere gençlerimize ve bütün inananlara sevindir. Bu derin duygu ve düşüncelerle bütün Müslümanların ve Kozluk İlçe Müftülüğümüzde görev yapan sayın müftüm, daire personelleri, imamların, müezzinlerin, Kur'an kursu öğreticilerin ve Batman Medya Gazetesi emektarları ve okurlarının mübarek üç aylarını tebrik ediyorum. Rabbim nice ayları görmeyi ve yaşamayı nasip etsin. Rabbim yar ve yardımcımız olsun. Hakka namzet ol.

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
66 gün önce
150 gün önce
185 gün önce
206 gün önce
214 gün önce
256 gün önce
297 gün önce
305 gün önce
311 gün önce
318 gün önce
445 gün önce
452 gün önce
459 gün önce
472 gün önce
479 gün önce
536 gün önce
542 gün önce
556 gün önce
563 gün önce
578 gün önce
593 gün önce
606 gün önce
634 gün önce
641 gün önce
662 gün önce
676 gün önce
683 gün önce
697 gün önce
711 gün önce
718 gün önce
739 gün önce
767 gün önce
RSS
© 2022 - Batman Medya Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=