Lütfen bekleyin..

FLAŞ HABER

İsmail Ertuğrul

İNSANDAKİ DEMOKRASİ

22 Şubat 2022, 11:12 Okuma: 204

 

     Bir insan, kendisine ne kadar adaletli davranabilir düşünmek gerek. Kendisine adil olan bir insan, aynı zamanda da topluma da adil davranabilir.
     Adaletli olmak, bir ülke içerisinde yaşayan insanların eşit haklara sahip olarak yaşamasına yardımcı olur. Yaşamı boyunca gerekli olan ihtiyaçlarını, toplum içerisinde adilce elde etmesi, bir insanın o toplum içerisinde daha huzurlu ve mutlu, daha rahat yaşamasını sağlar.
     Adalet bir insanın, yaşamında her yönüyle, yasalar çerçevesinde eşit olmasıdır. Demokrasinin de vazgeçilmez bir parçasıdır ve demokrasinin kendisini oluşturur.
     Peki demokrasi nedir kısaca değinelim.
     Demokrasi fikri, ilk kez bugünkü Yunanistan'ın başkenti olan Atina'da ortaya çıkmıştır. Demokrasi bütün insanların yasalar önünde eşit haklara sahip olması anlamına da gelmektedir.
     Demokrasi milattan önce 5. yüzyılda ortaya çıkmıştır. O günkü demokrasi ile bugünkü demokrasi birbirinden farklıydı. Eskiden köleler ve kadınlar oy kullanamazdı. Bütün demokratik yönetimler tek yerden kontrol edilmekteydi.  Günümüzde ise tüm yetişkinlerin oy hakkı var ve herkes eşit haklara sahiptir.
     Demokraside adalet, daha düzenli hale getirilmelidir. Yöneticiler, toplum içerisindeki demokrasiyi, eşit olarak demokratik bir ortam oluşturarak insanlar arasında uygulanmasını sağlamalıdırlar.
     İnsandaki demokraside ise, bir insanın ülke yönetiminde, halkına olan davranış şeklidir. Halkına eziyet etmemesi ve halkına adil davranması gerekir. Adil davranacağı konular hakkında, demokrasiyi işlemesidir.
     Bir toplum, demokratik bir ortamda kendisine tanınan haklardan faydalanma olanağına sahiptir. Eğer bu haklardan faydalanamıyor ise, demokratik bir ortama sahip değildir. Demokratik ortamdan uzak demektir.
     Demokrasi toplumun huzuru için önemli bir faktördür.  İnsanların mutlu yaşayabilmesi için, diğer insanlara tanınan hak ve özgürlüklere, kendisinin de sahip olması gerekir. Haksız yere suçlanması ya da haksız yere kötülük yapılması, eziyet edilmesi, o kişinin baskı altında olduğunu ve eşit bir ortamdan uzak olduğunu gösterir. 
     Toplumların huzurlu ve yaşam seviyelerinin yüksek olması, demokrasinin iyi bir şekilde uygulanması ile doğru orantılıdır. Eğitim - öğretim, ekonomi, siyaset, sosyal yaşam vb. gibi her alanda, kişiler eşit bir şekilde faydalanmalı ve kendisine tanınan hakları yaşama uygulamalıdır.
     Demokrasiyi insanoğlu uygular. İnsanlık için olan demokraside, siyasal denetim doğrudan doğruya halka vermiştir. Belli aralıklarla halkın sandık başına giderek özgürce seçtiği temsilcilere oy kullanarak yetki verir. Toplumsal ve ekonomik durumu ne olursa olsun tüm yurttaşların eşit sayıldığı yönetim şekli olan demokraside, halk seçtiği temsilcilerden, ülke yönetiminin en iyi şekilde yapılmasını talep eder ve bekler.
     Demokrasinin iyi bir şekilde uygulanması için, toplumda adaletin iyi bir şekilde işlemesi gerekir.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
5 gün önce
76 gün önce
97 gün önce
104 gün önce
112 gün önce
124 gün önce
139 gün önce
146 gün önce
153 gün önce
160 gün önce
172 gün önce
181 gün önce
207 gün önce
216 gün önce
230 gün önce
244 gün önce
250 gün önce
263 gün önce
279 gün önce
342 gün önce
363 gün önce
370 gün önce
377 gün önce
405 gün önce
413 gün önce
913 gün önce
921 gün önce
923 gün önce
934 gün önce
942 gün önce
955 gün önce
962 gün önce
965 gün önce
966 gün önce
969 gün önce
972 gün önce
974 gün önce
985 gün önce
996 gün önce
1005 gün önce
1014 gün önce
RSS
© 2022 - Batman Medya Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=