Lütfen bekleyin..

Advert
FLAŞ HABER

Mehmet SABAZ

ÇOCUK EĞİTİMİ VE YALAN

24 Şubat 2022, 15:28 Okuma: 502

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla. Çocuklarımız bizim geleceğimiz, emanet edeceğimiz umutlarımızdır. Onların şahsiyet kazanmaları, milli ve manevi değerlerini korumaları için bilhassa eğitimlerine dikkat etmek ebeveynlerin sorumlulukları arasındadır. Nitekim Hz. Peygamber'in (s.a.s) "Hiçbir anne-baba çocuğuna güzel edepten daha değerli bir şey bırakmamıştır" hadis-i şerifi ailelere mürebbi olan sözleridir. Hz.Peygamber'in çocukların eğitimine dair şu hadis-i şerifi oldukça manidardır. Abdullah b. Amir anlatıyor: "Bir gün Resulüllah (s.a.s) bizim evimizde otururken annem 'Gel sana bir şey vereceğim!' diye beni çağırdı. Resulüllah (s.a.s.) anneme 'Ona ne vermeyi düşünüyorsun?' diye sordu. Annem de 'Hurma vereceğim’ dedi. Bunun üzerine Resulüllah 'Aman dikkat et! Eğer ona bir şey vermemiş olsaydın, senin için bir yalan yazılacaktı' buyurdu."
Peygamber Efendimiz (s.a.s.) burada önemli bir uyarıda bulunarak anne-babaların yapmayacakları şeyleri çocuklarına vadetmemelerini söylüyor. Yalan söylemek, bir kimsenin gerçeği saklayıp bildiğinin aksini söylemesidir ki; hem çok çirkin bir huy hem de dinimizce haram kılınıp şiddetle yasaklanmış bir ameldir. Yalan söylemeyi alışkanlık haline getirmek ruhsal bir hastalıktır. Çocuklar küçüklükten itibaren doğru sözlüğe alıştırılmalı ve yalanın doğuracağı zararlar kendilerine anlatılmalıdır. Hatta her durumda ve sonuçları her ne olursa olsun doğru sözlü olmak öğütlenmelidir.
Çocukları doğru değerlerle yetiştirmek için her şeyden önce büyüklerin iyi birer örnek olması gerekmektedir. Çocukların gözünde her yaptıkları doğru kabul edilen anne babaların iyi birer rol model olmaları durumunda çocuklar da doğru sözlü olacak ve yalandan sakınacaktır. Nitekim bilinmelidir ki çocukların kişilikleri büyüklerin yapıp etmelerinin kodları üzerine bina edilmektedir. Çocuklar emir verme, tembihleme veya cezalandırma yöntemlerinden çok örnek olma yoluyla eğitilir. Hadiste geçtiği üzere anne-baba doğru sözlü olduğu takdirde çocuk da doğruluğu, dürüstlüğü öğrenecektir. Aksi halde yalan söylemeyi normal kabul edecek ve ne yazık ki alışkanlık haline getirecektir. Dolayısıyla çocuğa bir şey verme vaadiyle yanına çağırmak ve aksini yapmak masum bir şaka gibi görülmemelidir. Çocuklar gelecek nesilleri emanet edeceğimiz yarınlarımızdır. Anne babaların evlatlarına eksiksiz teslim etmeleri gereken hakların başında güzel bir terbiye ve eğitim gelmektedir. Hz. Peygamber'in (s.a.s) "Çocuğunun senin üzerinde hakkı var.” uyarısınca çocukların ruhsal, bedensel ahlaki ve kültürel gelişimleri anne-baba üzerine bir borçtur.
27 Şubat Pazar gecesinin Pazartesi'ye bağlanan gece Miraç kandili gecesidir. Bu vesileyle bütün müslümanların, dostlarımın, akrabalarımın ve kıymetli Batman Medya gazetesi çalışanı ve okurlarının Miraç kandilini en içten dileklerimle kutlarım. Rabbim bu gece hürmetine birlik ve beraberliğimizi daim eylesin. Dua da buluşmak dileğiyle Allah'a emanet olun.
 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
66 gün önce
150 gün önce
185 gün önce
206 gün önce
214 gün önce
248 gün önce
256 gün önce
297 gün önce
305 gün önce
311 gün önce
318 gün önce
445 gün önce
452 gün önce
459 gün önce
472 gün önce
479 gün önce
536 gün önce
543 gün önce
556 gün önce
563 gün önce
578 gün önce
593 gün önce
606 gün önce
634 gün önce
641 gün önce
662 gün önce
676 gün önce
683 gün önce
697 gün önce
711 gün önce
718 gün önce
739 gün önce
767 gün önce
RSS
© 2022 - Batman Medya Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=