Lütfen bekleyin..

FLAŞ HABER

İsmail Ertuğrul

GÜÇLÜ ÜLKE

01 Mart 2022, 15:06 Okuma: 240

~~GÜÇLÜ ÜLKE

     Dünya üzerinde bulunan her ülke, diğer ülkelere göre güçlü olmak ister. Ekonomik gücünü elinde tutabilmek için de, belli çalışmalar yapar.
    Hepimiz biliyoruz ki, ekonomisi güçlü olan her ülke, dünyadaki diğer ülkelerden daha güçlüdür. Yine diğer ülkelere göre, bir adım daha ileridedir.
     Her ülkenin ekonomisi, belli çerçeveler içerisinde ve belli kurallara göre ilerler.
     Bir ülkede yapılan üretim, o ülkenin ekonomisini güçlendirir. Teknolojik gelişmeler yine aynı şekilde o ülkedeki ekonomiyi etkiler.   Sanayideki gelişmeler, fabrikalar, üretime dayalı gelişirse ekinimi de o oranda gelişir.
     Siyasal alanda, iyi bir şekilde yönetilen ülkeler, kendi ekonomisine hakim olur ve ekonomik gücü elinde tutar. Yatırımın çoğunu üretime yapan ülkeler, üretimden elde ettiği malları dış ülkelere satabilir. Kendi ülkesindeki iç piyasayı doyurur. Üretim fazlasını ve ya ücretimden elde ettiklerini dış ülkeye satar. Böylece ekonominin güçlenmesine katkıda bulunur.
     Dünya üzerinde bulunan büyük ülkelere baktığımız zaman, yani büyük güçlere baktığımız zaman, o ülkelerin, ya dünyada paraları geçerlidir, ya da ekonomik alanlarda çok güçlüdür ve üretimi kendi ülkesinde yapmaktadır. Üretim yapan ülkeler, dış ülkelere üretilen malların satışını yaparak dış pazara hakim olur. Dış ülkelere, teknolojik malzemeler, gıda, tekstil ve benzeri malzemeler satan ülkeler, ekonomik yönden çok güçlenirler.  
     Ekonomide güçlü olan ülkelerin kendi kuralları geçerlidir ve diğer ülkeler bütün her şeyi bu kurallar çerçevesinde yapar.
     Amerika Birleşik Devleti, İngiltere Fransa, Almanya gibi ülkeler dünyada güçlü olan ülkeler arasındadır. Dünya üzerinde, diğer ülkelere baktığımız zaman, ekonomide onların paraları ve onların kuralları geçerlidir.
     Dünyada diğer ülke paralarının içerisinden, en çok dolar ve euro gibi paraların geçerli olduğunun en büyük kanıtıdır. Dünyada ortak dil olarak kabul edilen İngilizce, mensubu olduğu İngiltere'nin, ekonomisinin daha güçlü olduğunun en büyük göstergesidir.
     Bir ülkenin yaşam koşulları, refah seviyesi, o ülke içerisinde bulunan insanların mutlu yaşayabilmesi, huzurlu olması, yine o ülkenin ekonomisinin güçlü olmasından kaynaklanır. Ekonomisi güçlü olan bir ülkenin kişi başına düşen geliri de yüksek olur.
     Toplumlardaki ihtiyaçların karşılanabilmesi için, bir ülkedeki siyasetçilerin, ekonomi ile ilgili çalışmaları çok iyi yapması gerekmektedir. Atılan her yanlış adım, ülkeyi kaosa sürükler ve geriletir.
     Bir ülkede olan ekonomi insan ihtiyaçlarını karşılamak için oluşturulur. Güçlü olan ülkenin ekonomisi de güçlüdür. Güçlü ülke dünyada söz sahibi olur.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
5 gün önce
76 gün önce
97 gün önce
104 gün önce
112 gün önce
139 gün önce
146 gün önce
153 gün önce
160 gün önce
172 gün önce
181 gün önce
207 gün önce
216 gün önce
230 gün önce
244 gün önce
250 gün önce
264 gün önce
279 gün önce
342 gün önce
363 gün önce
370 gün önce
377 gün önce
405 gün önce
413 gün önce
913 gün önce
921 gün önce
923 gün önce
934 gün önce
942 gün önce
955 gün önce
962 gün önce
965 gün önce
966 gün önce
969 gün önce
972 gün önce
975 gün önce
985 gün önce
997 gün önce
1005 gün önce
1015 gün önce
RSS
© 2022 - Batman Medya Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=