Lütfen bekleyin..

Advert
FLAŞ HABER

Mehmet SABAZ

Kimin duası makbuldür?

24 Mart 2022, 15:17 Okuma: 493

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla.
Dua'da üç şey önemli;
1- Kişi,
2- Yer,
3- Zaman
Kişi şu... Kimlerin duası makbuldür. Hadisi şerif, anne ve babaların evlat üzerine duası makbuldür. Allah onu ciddiye alıyor, çünkü anne-baba içten, gönülden, samimi olarak evladı için bir şey ister. Kendisi için isteyişte, belki o kadar yana yakala istemez ama evladı için ister. Dolayısıyla anne-babanın evlat üzerine duası makbul... İkincisi Allah'ın başta peygamberler olmak üzere, Cenabı hak indinde kıymeti olan kulların duası makbuldür. Allah'ın sevgili kulları... Üçüncüsü garibin, yetimin, mazlumun. Hele mazlumun zulme uğramışın, haksızlığa uğramış kişi gayri müslüm bile olsa duası makbuldür. Hadislerle bildiriliyor. Kişi olarak dua bu...
Zaman olarak dua bazı zamanlarda Allah-ü Teala’nın kapıları açılır. Duayı kabul etme vaktidir. O zamanı kollamak lazım. İşte Kadir gecesi gibi Cuma günün meşhur vakti icabet gibi bir an vardır ve ona denk geldiniz mi hiçbir şekilde duanız geri dönmez. Bazı zamanlarda Allah lütfünü coşturur o anlara, o zamanlara. Vakti nazik denilen o zamanları yakalamak lazım. İşte hadislerle bildirildiğine göre yağmur yağarken, yıldırım çakarken, ızdırap halinde çok çaresizlik halinin olduğu zamanlarda, iftar vaktinde, Kadir gecesinde ve Cuma günün içinde gizlenmiş olan vakti icabet'te. Büyük zatlar Cuma günü baştan sona hep duayla geçirirlerdi, belki denk gelir diye... Bayram namazlarında seher vakitlerinde özelikle sabah namazı duanın zamanıdır. Duaların en çok kabul olduğu, ciddiye alındığı cevap verildiği vakit seher vaktidir.
Yer olarakta dua, bazı bölgeleri Allah'ü Teala duanın kabul olduğu yer olarak takdir etmiştir. Nitekim Kur'an-i Kerim'de Hz. Musa'ya hitap eden Allah'ü Teala derki; ‘Ayakkabılarını çıkar, çünkü sen mukaddes Tuvva vadisinde bulunuyorsun’ bölge bildiriyor. Orası mübarek ayakkabılarını çıkar hürmete davet ediyor. İşte böylesi yerlerde Allah’tan bir şeyi istemek, çok daha duaya yakındır. Kabe muazzamanın önünde, bilhassa Hicri İsmail denilen o çevirmenin içinde,mescide nebevide, Kudüs’te ve Allah'ın sevgili kullarının olduğu yerlerde onlara yakın mekan,mesafe olarak yakın yerlerde yapılan dualar daha da makbuldür. Dua ederken bir küçük çocuğu da kucağa almak Allah indinde onun torpili vardır. Allah masumlar olduğu zaman duayı kabul eder. Nitekim yağmur duasına çıkıldığı zaman küçük çocuklarında götürülmesi bizzat Peygamber tavsiyesidir. Onlar masumdur, sabidir. Allah'u Teala bizden çok onları ciddiye alır. Onlarla birlikte el açtırıp dua etmek, küçük çocuğun o yumuk, yumuk minik ellerini açtırarak beraberce dua etmek Allah tarafından daha fazla ciddiye alınmaya vesiledir.
Rabbim Recep ve Şaban aylarını hakkımızda mübarek kılsın. Bizleri Ramazan’a ulaştırsın. Amin. Dua da buluşmak dileğiyle, Allah'a emanet olun.

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
66 gün önce
150 gün önce
185 gün önce
206 gün önce
214 gün önce
248 gün önce
256 gün önce
297 gün önce
305 gün önce
311 gün önce
318 gün önce
445 gün önce
452 gün önce
459 gün önce
472 gün önce
479 gün önce
536 gün önce
543 gün önce
556 gün önce
563 gün önce
578 gün önce
593 gün önce
606 gün önce
634 gün önce
641 gün önce
662 gün önce
676 gün önce
683 gün önce
697 gün önce
711 gün önce
718 gün önce
739 gün önce
767 gün önce
RSS
© 2022 - Batman Medya Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=