Lütfen bekleyin..

Advert
FLAŞ HABER

Mehmet SABAZ

ARINMA AYI RAMAZAN

31 Mart 2022, 18:13 Okuma: 445

 

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla. Kıymetli dostlar mübarek Ramazan ayına 1 Nisan 2022 tarihinde Cuma akşamı yatsı namazından sonra teravih namazının kılınmasıyla giriş yapacağız ve 2 Nisan 2022 tarihinde Cumartesi günü ise oruçlu olacağız. Yani rahmet ve arınma ayına başlanmış oluruz.

Allah'ın Resulü Aleyhi Salatü ve Selam "Ramazan ayı size geldi" buyuruyorlar. Cenabı Hak Teala hazretleri Ramazan ayının gündüzlerini oruçla geçirmeyi farz kıldı. Cenabı Allah (c.c) şöyle buyuruyor; Sizden öncekilere sizden daha önce geçmiş olan kavimlere ve milletlere oruç farz kılındığı gibi size de farz kılındı, size de yazıldı. Allah sizden de oruç tutmanızı istedi. Takva sahibi olasınız diye sakınmayı, sakınarak yaşamayı öğrenseniz başarırsınız diye oruç ayından, Ramazan ayından ömrünüze takva terbiyesini taşıyasınız diye oruç ayı size farz kılındı (bakara,183 ayet.) Ramazana mahsus başta teravih olmak üzere, sünnetler var eda edilmesi gereken onları da ben size sünnet kıldım buyuruyor. Sonra da bir müjde veriyor. Buyuruyor ki, Allah'ın Resulü aleyhi salatü ve selam "kim inanarak ve karşılığını Allah'tan bekleyerek Ramazan orucunu tutarsa, gece kalksa sahura ve ibadetle geçirirse anasından doğduğu gün gibi günahlardan çıkar, günahlardan temizlenir" hadisini biraz açalım. Bir çocuk düşünün, bir yavru düşünün, dünya'ya gözlerini yeni açan bir bebeğin halini düşünün, dünya'ya gözlerini yeni açan bir yavru da günah arayabilirmisiniz. Günah kirleriyle kirlendiğini iddia edebilirmisiniz. Hayır terü, tazedir, pırıl, pırıldır, manen arınmıştır, yıkanmıştır. Onun dünya'ya gözlerini açtığı zamandaki gibi olursunuz buyuruyor Hazreti Peygamber Aleyhi salatü ve selam. Ramazan bitince bir çocuk nasıl pırıl, pırıl gözlerini açarsa dünya'ya yani günahsız olarak başlarsa hayata sizde Ramazan'ın sonuna ulaşınca öylece günahlarınızdan kurtulmuş olursunuz buyuruyor Allah'ın Resulü aleyhi salatü ve selam.

Niyazımız, duamız budur ki; Ya Rab böyle bir Ramazan geçirebilmeyi nasib eyle, bize arınacağımız bayram sabahına ulaştığımızda hiç bir affedilmedik günahımız kalmaksızın ulaşacağımız kurtulmadığımız bir kirimiz, bir manevi lekemiz kalmaksızın bayram sabahına ulaşacağımız bir Ramazan geçirebilmeyi nasip eyle cümlemize Ya Rabbi... Kur'an bu ayda indiği için aynı zaman bu aya kur'an ayı da derler. Bol, bol Kur'an-ı Kerim okuyalım. Rahmet ayı derler bol, bol her türlü canlıya rahmetimizi esirgemeyelim. Rabbim ibadetlerimizi kabul eylesin, devletimizin yar ve yardımcısı olsun. Ekonomik sıkıntıları güzel bir refaha dönüştürsün. Dua da buluşmak dileğiyle Allah'a emanet olun.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
66 gün önce
150 gün önce
206 gün önce
214 gün önce
248 gün önce
255 gün önce
297 gün önce
305 gün önce
311 gün önce
318 gün önce
445 gün önce
452 gün önce
459 gün önce
472 gün önce
479 gün önce
536 gün önce
542 gün önce
556 gün önce
563 gün önce
578 gün önce
592 gün önce
605 gün önce
634 gün önce
641 gün önce
662 gün önce
676 gün önce
683 gün önce
697 gün önce
711 gün önce
718 gün önce
739 gün önce
767 gün önce
RSS
© 2022 - Batman Medya Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=