Lütfen bekleyin..

Advert
FLAŞ HABER

Mehmet SABAZ

ORUÇLA İLGİLİ GELEN SORULAR-3

28 Nisan 2022, 18:30 Okuma: 375

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla .
Kıymetli okurlar Ramazan ayında oruçla ilgili şahsımıza sorulan soruları ve verdiğimiz cevapları yazı köşemize taşıdık.
* Dil ile niyet edilmeden tutulan oruç caiz olur mu?
- Hanefi ve Şafii mezhebine göre, orucun olabilmesi için niyetin dil ile söylenmesi şart değildir. Sadece kalpten oruca niyet etmek yeterlidir. Ancak dil ile de niyet etmek müstehaptır.
* Nefes darlığı olan bir hasta oruçlu iken oksijen tüpü kullanabilir mi?
-Hanefi ve Şafii mezhebine göre, kullanmadığı takdirde hayati tehlike olan ve bu nedenle oksijen kullanma ihtiyacı duyan bir hasta oruçlu iken oksijen kullanabilir. Bu durumda oruç bozulmaz.
* Tehdit altında iken orucu bozmak caiz midir?
-Hanefi mezhebine göre, tehdit altında kalan kimsenin orucunu bozması mübahtır. Böyle bir durumda olan kimsenin orucunu kaza etmesi gerekir.Şafii mezhebine göre,tehdit altında kalan kimse orucunu bozamaz.
* Balgamı yutmak orucu bozar mı?
-Hanefi mezhebine göre, balgamı yutmak orucu bozmaz. Çünkü bunlar beyinden gelmektedir. Ancak en iyisi bunlar pis olduğu için dışarı atmaktır. Böylece balgamı yutmak orucu bozar diyenlerin muhalefetinden kurtulmuş olunur. Şafii mezhebine göre, balgam boğazda (Ha)harfinin çıktığı yeri aşıp ağıza kadar çıkmış ve ihtiyari olarak yutulursa oruç bozulur. Ancak gayr-i ihtiyari olarak yutulmuşsa oruç bozulmaz.
* Oruçlu olan insan, iftar zamanı gelince önce iftar mı etmeli, yoksa akşam namazını mı kılmalıdır?
- Hanefi ve Şafii mezhebine göre, her ne kadar oruçlu olan insanın iftar zamanında önce iftar etmesi veya namaz kılması caiz ise de, akşam namazını kılmadan önce iftar etmek müstehaptır. Nitekim Hz. Peygamber (s.a.s) bir Hadis-i şerifte şöyle buyurmuştur: "İnsanlar, iftar etmekte acele ettikleri sürece hayır yaşarlar." Başka bir Hadis-i şerifte Hz. Peygamber (s.a.s); "Akşam yemeği ile namaz bir araya gelince önce yemeği yiyiniz" buyurarak, önce açlığı giderip sonra namaza durmayı tavsiye etmiştir. Bilindiği gibi, insan çok acıktığı zaman, hele yemek için sofra hazır iken namaza duracak olursa, huzurla namaz kılması çok zordur. Belki namaza sırasında yemeği düşünecek ve böylece namazın sevabı da azalacaktır. Bunun için önce yemek tercih edilmiştir. Ancak, sofraya oturup uzun süre yemekle oyalanmak ve bu yüzden namazı vaktin sonuna geciktirmek uygun değildir.
* Oruçlu iken gıybet yapmak orucu bozar mı?
- Hanefi ve Şafii mezhebine göre, oruçlu iken gıybet etmek, yalan konuşmak, koğuculuk yapmak ve benzeri davranışlarda bulunmak orucu bozmaz. Fakat bu gibi davranışlar oruçtan elde edilecek olan sevabı büyük ölçüde azaltır. Oruç sebebiyle gelmesi beklenen kemal ve faziletin meydana gelmesini engeller. Onun için hem oruçlu iken hem de diğer zamanlarda bu gibi hareketlerden büyük bir titizlikle kaçınmak gerekir. Bütün müslümanların, kıymetli okurların, gazetenin emekçilerinin gelecek Ramazan Bayramlarını en içten dileklerimle kutlarım. Rabbim nice bayramlar görmeyi nasip eylesin.

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
66 gün önce
150 gün önce
185 gün önce
206 gün önce
214 gün önce
248 gün önce
255 gün önce
297 gün önce
305 gün önce
311 gün önce
318 gün önce
445 gün önce
452 gün önce
459 gün önce
472 gün önce
479 gün önce
536 gün önce
542 gün önce
556 gün önce
563 gün önce
578 gün önce
592 gün önce
605 gün önce
634 gün önce
641 gün önce
662 gün önce
676 gün önce
683 gün önce
697 gün önce
711 gün önce
718 gün önce
739 gün önce
767 gün önce
RSS
© 2022 - Batman Medya Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=