Lütfen bekleyin..

Advert
FLAŞ HABER

Mehmet SABAZ

Kötü arkadaş altmış şeytana bedeldir

19 Mayıs 2022, 17:45 Okuma: 304

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla.
Büyük bir alimden bizzat kulağımla duymuştum. 60 Şeytanın yoldan çıkaramayacağı kişiyi, bir kötü arkadaş çıkarır. Altmış şeytan uğraşır, çelme takar, hileler yapar, bin bir fırıldak çevirir sizi yine yoldan çıkmazsınız. Ama bir kötü arkadaş sizi saptırabilir, cehennemlik edebilir. Nitekim ayeti kerim'e vardır. Allah'u tealla öteler alemine ulaştığımız zaman ahiret aleminde müminlerin şöyle konuştuklarını bize naklediyor. Diyor ki; “Birisi şükürler olsun ki onunla arkadaş olmadım, yoksa bende şuan cehennemdeydim” bu bir ayet... Müminler vaktiyle dünya hayatındayken kendisinin saptırabilecek olan kişilerle olan münasebetlerinde ‘şükürler olsun ki ben ondan uzak durdum, yoksa Allah beni de onunla birlikte şuanda oraya atacaktı’ şeklinde bildiriyorlar, konuşuyorlar. Allah bu konuşmayı Kur'an-ı Kerimde ayet olarak indirmiştir. Arkadaş çok çok önemli. Hadis-i Şerif  "Kişi dostunun dinindendir" Efendimiz buyuruyor; “Hala, hala peki ben müslümanım, elhamdülillah, dostum Müslüman olmayabilir mi!” Ayet; "Ey iman edenler Yahüdi ve Hristiyanları dost edinmeyin" demek ki benimle aynı Rabbe inanmayan, aynı Peygambere tabii olmayan için insani münasebetlerim, medeni ilişkilerim elbette devam eder, ama dostluk başka bir şeydir. Ben onunla dost olamam, oda benimle olmaz, istese de olmaz. Maalesef günümüzde bir çok Müslüman kardeşlerimiz dinimiz ayrı olan ve kötü insanlarla arkadaşlık ve dostluk yapmaktadır. Onları canı gönülden desteklemektedir. Buna çok kere şahit olmuşum. Şöyle diyorlardı; “Keşke başımıza müslüman olmayan ülkelerinin başkanları gelseydi” bunu çok duymuşum. Dünyada empatinin mümkün olmadığı tek yer inananla inkarcı arasındadır. Ne arasındadır, ne biri ötekini, ne öteki birini anlayamaz, bilemez. İnanç farklı çünkü birinde inanç var, diğerinde yok. Bu durumda dostluk imkansız. Öyleyse yolda giderken bu yol nedir? Tasavuff yolu var, bu yol her insanın içinde yürümekte olduğu yoldur. Hayat yolculuğudur. Anne karnından aleme, ervahtan bu dünyadan, ölümden, kabirden, berzahtan, hesaptan geçen bir uzun cadde, bir ince uzun yol üzerindeyiz. Hepimiz bu yolculuk esnasında kimler bizim arkadaşımız buna dikkat etmek lazım, çünkü bunlardan hesaba çekileceğiz. Arkadaşımız kim ve bizi nereye götürüyor. Bunu herkesin dikkat etmesi lazım.
Son olarak bir ekleme yapacağım. Kozluk merkezde başı boş hayvanlar sürüler halinde dolaşıyorlar ve çok büyük tehlike saçıyorlar. İnsanlar geceleyin dışarıya rahat çıkamıyor ve birilerinin başına bir olay gelmeden önce, yetkililerin (belediye, kaymakamlık, özel idare ve diğer kurumlar) buna el atması elzemdir. Dua da buluşmak dileğiyle Allah'a emanet olun.

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
66 gün önce
150 gün önce
185 gün önce
206 gün önce
214 gün önce
248 gün önce
255 gün önce
297 gün önce
305 gün önce
311 gün önce
318 gün önce
445 gün önce
452 gün önce
459 gün önce
472 gün önce
479 gün önce
536 gün önce
542 gün önce
556 gün önce
563 gün önce
578 gün önce
592 gün önce
605 gün önce
634 gün önce
641 gün önce
662 gün önce
676 gün önce
683 gün önce
697 gün önce
711 gün önce
718 gün önce
739 gün önce
767 gün önce
RSS
© 2022 - Batman Medya Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=