Lütfen bekleyin..

Advert
FLAŞ HABER

Mehmet SABAZ

Beş şeyde acele ediniz

09 Haziran 2022, 16:37 Okuma: 373

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla. Hamd alemlerin rabbi Allah'a mahsustur. Salat ve selam onun Resulüne aline ve ashabının üzerine olsun.
Kıymetli okurlar hadiste buyruluyor; Beş şeyde acele ediniz.
1- Günah işlerseniz tövbe de acele ediniz, bekletmeyiniz. Çünkü ölümün size ne zaman geleceğini bilemezsiniz. Tövbe etmeden ölürseniz, O mahcubiyetle öbür tarafa geçebilirsiniz. Tövbe etmeyi sakın ihmal etmeyiniz. Cenabı Allah kulun tövbe etmesinden çok hoşnut oluyor.
2- Namazda acele ediniz, vakit geçebilir, vaktinde kılmaya çok özen gösteriniz. Mazereti olmadan gecikenler için azab vardır. Vaktinde kılınan namazın sevabı vaktinden kılmayanınkinden daha çoktur.
3- Vefat edeni kaldırmada acele ediniz. Bekletmeyiniz dinimizde böyle emrediyor. Emre uymak lazım. Cenaze fazla bekletilirse kokuyor.
4- Nikâhta acele ediniz çünkü fazla bekletilirse dedikoduya, fitneye sebeptir. Çoğu kez şahit oluyoruz kız isteyip uzun süre nişanlı kalanlar sonra bi bakıyorsun nişanı bozmuşlar. Nişanda, düğünde acele etmek lazımdır.
5- Gücünüz yetmişse ve elinizde para varsa borcunuzu ödemede acele ediniz, bekletmeyiniz. Çağımızda bazı insanlar vardır paraları olduğu halde insanlara borçlarını ödemiyorlar, öyle bekletiyorlar. Bile bile borçlarını ödemeyenler günah işliyorlar ve dinin emrini ihmal ediyorlar. Ödemeden ölürlerse ve şayet yakınları da ödemezse.... öbür dünyada hak sahipleri haklarını ondan sevabını alarak ödetirler. Cenabı Allah'ın emri öyledir. Öbür dünyaya bırakmayalım kıymetli kardeşlerim. Bir an önce kime borçluysak borçlarımızı ödeyelim. Öbür tarafa bırakmayalım.
Değerli okurlarım yazımın sonunda belediyenin bir duyurusuna yer vereceğim. Lütfen uyarıya kulak asalım: "Yaz aylarına giriş yaptık. Her yaz ilçemizde ciddi bir su problemi ile karşı karşıya kalıyoruz. Kozluk ilçemiz Halilan, Küsket ve 2-Keson kuyusu olmak üzere 4-farklı su kaynağından beslenmesine rağmen, Haziran-Temmuz-Ağustos aylarında ilçe genelinde ciddi bir su sorunu yaşanmaktadır. İlçemizi besleyen su kaynakları, metre küp olarak iki Kozluk’a yetecek ölçüde olmasına rağmen, bilinçsiz kullanım, bahçe sulaması ve israf, yaz aylarında su sıkıntısı çekmemize neden oluyor."
Yüce dinimiz israfı haram kılmıştır ve cenabı Allah (c.c.) "israf edenleri sevmiyor" ayete buyuruyor. Komşumuz susuzluk yaşarken, bizim bahçe sulamamız doğru değildir. Pek çok vatandaşın deposunda şamandıra bulunmadığından depolar taşarak suyun boşa aktığını görüyoruz. Kaçak su kullanımını önlemek, su israfını gidermek için her birimizin asli vatandaşlık görevi olmalıdır.
Allah'ın selamı, rahmeti, bereketi, mağfireti hidayeti hepimizin üzerine olsun hakka namzet ol. Duada buluşmak dileğiyle. Allah'a emanet olun.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
66 gün önce
150 gün önce
185 gün önce
206 gün önce
214 gün önce
248 gün önce
256 gün önce
297 gün önce
305 gün önce
311 gün önce
318 gün önce
445 gün önce
452 gün önce
459 gün önce
472 gün önce
479 gün önce
536 gün önce
542 gün önce
556 gün önce
563 gün önce
578 gün önce
593 gün önce
606 gün önce
634 gün önce
641 gün önce
662 gün önce
676 gün önce
683 gün önce
697 gün önce
711 gün önce
718 gün önce
739 gün önce
767 gün önce
RSS
© 2022 - Batman Medya Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=