Lütfen bekleyin..

FLAŞ HABER

Mehmet SABAZ

Kaldırımları işgal etmek...!

04 Ağustos 2022, 14:28 Okuma: 154

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla.
İmanın en alt noktası yani bu bile imandandır. Efendimiz buyuruyor ki,"Yolda eziyet veren bir şeyi yoldan kaldırmak" bu bile insanın imanını gösterir. Hocam bunun imanla ne alakası var, imandandır diyor efendimiz aleyhi salat-ü ve selam... Yolda eziyet veren, her ne bulursanız onu kaldırmanız hem imanınızın gereğidir, hem de sevap kazanmaktasınız. Hadisin ifadesiyle eziyet veren ne bulursanız onu kaldıracaksınız. Zaten müslümana yakışan budur. Bir hocamız bunu anlatırken yani trafikte giderken trafik kurallarına uygun bir şekilde seyretmeniz imanınızın gereğidir derdi. Çünkü hatalı yerde solama yaparsanız ama kendi canınızla beraber, karşıdaki insanların canını da tehlikeye atarsınız. İmanınıza da zarar verirsiniz, hayatınıza da zarar verirsiniz. Allah korusun değil mi! Cenabı Allah cümlemizi trafik kazalarından korusun. Yolda kuralara uyan kullarından eylesin inşallah...
Yolların üzerinde oturmayın der mesela efendimiz aleyhi salat-ü ve selam, kaldırım işgalleri efendim yayanın geçeceği yere arabanın geçeceği yere, arabasını park etmiştir. Bu hareketleri yapmayacağız dinimiz müsaade etmiyor. Yaptığımız takdirde günaha gireriz bunu aklımızda not edelim. Dükkanın malzemesini çıkarmış dükkanın önünde sergilemiştir. İnsanlar geçecek yol bulamazlar. İnsanların geçecek yolunu, kolaylaştırması yolu rahat gidilebilen bir hale getirilmesi yoldaki engelleri eziyet veren şeyleri kaldırması insanın imanındandır diyor efendimiz aleyhi salat-ü ve selam... Yayalar için yapılan kaldırımları işgal etmek günahtır. Belediye bunu yayalar için tahsis etmiştir. Eşyalarınızı koymak için yapmamıştır. Hata geçenlerde bir gazeteci ağabeyimiz bir paylaşımda bulunmuştu. Bu paylaşımı ona Kozluk’ta oturan kadınlar iletmişti. Yani rahatsızlıklarını beyan etmişlerdi. Mesaj şu şekildeydi; "Kozluklu kadınlar şikayetçi kaldırımlar işgal ediliyor. Rahat yürüyemiyoruz. Lütfen yetkililer buna el atsınlar" Allah rızası için kaldırımları işgal etmeyelim. 8 Ağustos 2022 Pazartesi Aşura günüdür. Yani muharrem ayının onuncu günüdür. Hz. Hüseyin'in şehit edildiği gündür. Efendimiz buyuruyor: "Ramazan ayından sonra en faziletli oruç Allah'ın ayı muharrem ayında tutulan oruçtur." Efendimiz Medine'ye gelince Yahudiler Aşure günü (muharrem 10 günü) oruç tutuyorlardı. Efendimiz Yahudilerle aynı günü tutmayalım onlara mühalif olalım diye... Müslümanların, Aşure gününden bir gün önce yada bir gün sonra oruç tutmalarını emretti. Yani muharrem 9, 10 yada muharrem 10, 11. günleri tutacaklar.
Allah'ın selamı, rahmeti, bereketti hepimizin üzerine olsun. Dua da buluşmak dileğiyle. Allah'a emanet olun. Hakka namzet ol.

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
19 gün önce
103 gün önce
138 gün önce
160 gün önce
167 gün önce
201 gün önce
209 gün önce
251 gün önce
258 gün önce
265 gün önce
272 gün önce
398 gün önce
406 gün önce
412 gün önce
425 gün önce
433 gün önce
489 gün önce
496 gün önce
510 gün önce
517 gün önce
531 gün önce
546 gün önce
559 gün önce
588 gün önce
595 gün önce
615 gün önce
630 gün önce
636 gün önce
651 gün önce
664 gün önce
671 gün önce
692 gün önce
720 gün önce
RSS
© 2022 - Batman Medya Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=