Lütfen bekleyin..

FLAŞ HABER

PAREKENDE - Cîhanê Hesûnî

Bu İşte Bir Terslik Var!

31 Ağustos 2015, 11:58 Okuma: 2462

Bu işte bir terslik var!
Son 70 yıl içinde bu toplumda pek çok farklı ideoloji ve bakış açılarına sahip çok çeşitli resmi-gayrı resmi örgütlenmeler, tarikatlar, cemaatler ortaya çıktı.
Bu örgütlenmeler kendi çaplarında kendi kendilerini büyütmek için ellerinden gelen her şeyi yaptı.
Ancak bu örgütlenmelerin anlamadığı temel bir konu var.
O da bu toplumun temel sorununun ne olduğu meselesi.
Hiçbirisi tam anlamıyla bu toplumun temel sorununun siyasi, ideolojik, şekli ibadetler olmadığını anlamıyor.
Çünkü bu toplumun temel sorunu “kişilik”tir.
Ve kişilik yapılanmasına yönelik ciddi projeler yürürlüğe girmedikçe de bu toplum ya dışarıdan birilerinin eliyle ya da kendi içlerinden birilerinin eliyle mutlaka ama mutlaka bir şekilde ezilecek, bir şekilde zulüm ve haksızlık görecektir.
Eğer ki tüm bu gruplanmalar ve örgütlenmeler iyi bir şey yapmak istiyorlarsa yapacakları en iyi şey şudur:
Bu toplumun fertlerinin kişilik yapılanması için çok ciddi projeler hazırlamalı ve bu toplumu geçici sıkıntılardan kurtarmak yerine öncelikle insanların kendi zihinlerinde özgür olmalarını daha sonra da toplumda başkalarının özgürlüğünü çiğnemeden özgür olabilmeleri için çalışmalıdırlar.
Eğer ki “Bingol şewitî mij dûman e” şarkısının eşliğinde halay çekiliyorsa bu işte bir terslik var demektir. Bingöl’ün yanması iyi bir şey mi ki?
Eğer ki çocuklar bayramlarda bir şeyleri patlatmaktan zevk alıyorsa bu işte bir terslik var demektir. Tahribat iyi bir şey mi ki?
Eğer ki yetişkinler gecenin bir yarısında kimin rahatsız olup olmayacağını hiç önemsemeden, çocukların korkmasını, hastaların yataklarından fırlamasını hiç göz önünde bulundurmadan havai fişekler patlatıyor, kornalarla caddelerde geziniyorsa bu işte bir terslik var demektir.
Eğer ki çözümü çocuk oyuncağı olmasına rağmen bu şehrin trafik ışıklarında yüzlerce sinyalizasyon hatası ve eksiği varsa, bu durumdan dolayı her yıl birkaç kişi kazalarda ölüp birkaç kişi de yaralanıyorsa bu durum hiç kimsenin umurunda olmuyorsa bu işte bir terslik var demektir.
Eğer ki araba sürücüleri hastaya, çocuğa, hamileye yaşlıya yaya geçidinde yol vermek yerine üzerlerine vicdansızca arabayı sürüyorsa bu işte bir terslik var demektir.
Eğer ki bisikletler, motosikletler yayaların geçiş hakkının olduğu kaldırımlarda olanca hızıyla insanların üzerine sürüyorlarsa araba, dolmuş ve tankerlerin de aynı şeyi yapmak isteyecekleri ancak mümkün olmadığı için yapamadıkları sonucu ortaya çıkar ve bu işte bir terslik vardır.
Eğer ki topluma öncülük yapması gereken meleler, aşiret liderleri örgütlenmelerin ileri gelenleri bu sorunlara yeterince eğilmiyorsa bu işte bir terslik var demektir.
Eğer ki bu şehirde -her ne hikmetse seçimden hemen sonra- şehrin üstünü zehirli gaz kokusu alıyorsa ve bu durum birkaç gönüllünün haricinde kimsenin umurunda olmuyorsa bu işte bir terslik var demektir.
Eğer ki yakılan anızların sonucunda milyonlarca hayvan diri diri yakılıyorsa demek ki bunu yapan kimseler aynısını bir insana da yapabilmeyi, insanları da diri diri yakabilecek zihniyettedir ve bu işte bir terslik var demektir.
Eğer ki ortalıkta yeniden kan gövdeyi götürmeye başlamışsa adama sormazlar mı acaba niye sen de sessizlik zamanında hiç insiyatif almadın diye? Bu işte bir terslik var.
Eğer ki paramı yemiş olan bir kişinin camide aynı safta omuzu omuzuma değiyorsa bu işte bir terslik var demektir.
Eğer ki kimileri camilerde iki kişilik yer kaplıyorsa ve Cuma namazında bu yüzden kimi insanlar da dışarıda kalıp namaz kılamıyorsa ve bu kimseler çevrelerindeki insanlara “benim namazım senin namazını döver” demiş oluyorsa bu işte bir terslik var demektir.
Eğer ki bir kişi abdest sırasına bile uymuyorsa orada bile çevresindekilere haksızlık yapıyorsa o kişinin camide ne işi vardır?
Eğer ki meleler hac, zekat ve abdest gibi herkesin ezberlediği konuları tekrarlayıp duruyor ve sıra toplumsal sorunlara gelince de tek bir kelime söylemiyorsa bu işte bir terslik var demektir.
Eğer ki bir görüşü yapıcı olarak eleştirdiğiniz zaman söylediğiniz sözler hemen kendisine, grubuna, ideolojisine, siyasetine karşı düşmanlık şekilde algılanıyorsa bu işte bir terslik var demektir.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
311 gün önce
367 gün önce
996 gün önce
1578 gün önce
RSS
© 2022 - Batman Medya Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=