Lütfen bekleyin..

FLAŞ HABER

İsmail Ertuğrul

Göç

27 Eylül 2021, 15:12 Okuma: 294

     Yüz yıllardan beri insanlar sürekli olarak bir yerden diğer bir yere göç etmiştirler. Kafası bozulan, canı sıkılan da göç etmiştir. Bulunduğu yerlerde hayat koşullarına ayak uyduramayanlar ya da yaşanamayacak şekilde gelişen iklim koşulları, olumsuz sosyal yaşantı ve ya yine olumsuz yönde etkileyen dini çalkantılar da göç sebeplerindendir.
    Göçün tarifini yapmak istediğimizde ise göç; dini, iktisadi, siyasi, sosyal ve diğer nedenlerden dolayı bir ülkede yaşayan insan toplulukların, hayatlarının tamamını veya bir bölümünü geçirmek üzere ya bir ülke içinde ya da başka bir ülkeye giderken ikametini değiştirmesi demektir. Farklı bir yere yerleşmek suretiyle yaptıkları coğrafi yer değiştirme hareketidir.
     Türkiye’de uzun zamandan beri göçler doğudan batıya doğru olmaktadır. Bunun nedeni ise batıdaki hayat şartlarıdır. Batıda hayat koşullarının doğudan iyi olması göç nedenlerindendir.
     Peki, insanlar neden göç ederler?
     Deprem, sel baskınları, heyelan gibi doğal afetler yine insanların göç etmesine nedendir. Bunun yanında terör ve savaşları unutmamak gerekir.
     Günümüze baktığımız zaman ülkemiz yoğun bir göç almaktadır. Sınır kapılarında yığınla çadırlar kurulmuş ve göç eden pek çok insan toplulukları devletimiz tarafından koruma altına alınmıştır. Yiyecekleri, içecekleri, barınma ve ısınmalarından giyeceklerine kadar devletimiz tarafından sağlanmaktadır. Suriye'den kaçanlar ülkemize ve diğer ülkelere sığınarak hayatlarını sürdürmeye çalışmaktadırlar.
     Hepimizin bildiği gibi burada, insan simsarları harekete geçmekte ve savaştaki bu kötü durumu kullanarak, insanlar üzerinden tüccarlık yaparak büyük rantlar kazanmaktadırlar. Suriye'deki savaştan kaçmaya çalışan halk, kimi zaman yollarda ölümle karşı karşıya gelmekte, kimi zaman da, gideceği yere ulaşamadan hayatını kaybetmektedirler. Savaşta göç eden kişilerin, çocukları ve kendileri göç sırasında, her zaman için her türlü tehlikeyle karşı karşıya kalmaktadır. Aç susuz yol alan kişiler kendilerine sığınacak yer bulana kadar ailelerini kendileri tek başlarına korumak durumunda kalırlar.
   Dünyanın özellikle Avrupa'nın Suriye’den göç etmeye çalışan ve Avrupa’ya sığınmaya çalışan insanlar için, bir şeyler yapar gibi görünüp de bir şey yapmadan seyirci kalması korkunç bir insanlık dramına sebebiyet vermektedir. İnsan haklarının bol olduğu fakat bu tarz durumlarda insanlığı  bitiren Avrupa, dünyaya kötü örnek olmaktadır. Bazen düşünüyorum da hani batı doğudan daha ileriydi. Görünüş pek de öyle değil.
     İnsanın olduğu her yerde dolu dolu hayat vardır. Hayat koşullarının olumsuz olduğu yerlerde ise her zaman için kaçınılmaz göçler vardır.
 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
41 gün önce
62 gün önce
69 gün önce
77 gün önce
89 gün önce
104 gün önce
111 gün önce
118 gün önce
125 gün önce
137 gün önce
146 gün önce
172 gün önce
181 gün önce
195 gün önce
209 gün önce
215 gün önce
229 gün önce
307 gün önce
328 gün önce
335 gün önce
342 gün önce
370 gün önce
378 gün önce
878 gün önce
886 gün önce
888 gün önce
899 gün önce
907 gün önce
920 gün önce
927 gün önce
930 gün önce
931 gün önce
934 gün önce
937 gün önce
940 gün önce
950 gün önce
962 gün önce
980 gün önce
RSS
© 2022 - Batman Medya Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=