Lütfen bekleyin..

FLAŞ HABER

İsmail Ertuğrul

Çocuk istismarı‏

22 Eylül 2019, 19:37 Okuma: 764

Türkiye'de yaşayan pek çok insan kendisini bulunduğu koşula göre ayarlar. Yaşayış şeklini; toplum içindeki geliri, aldığı eğitim ve kültürü belirler. Geliri gideriyle orantılı değil ise, hayatında sorunlar yaşayabilir. Geçim sıkıntısının vermiş olduğu zorluklar bazen insanın bedenine kadar işler.
     İnsanın her isteği olmayabilir. Ama öyle istekler vardır ki, o isteğin önüne kimse geçememektedir. Evet pek çoğumuzun tahmin edeceği gibi, kendisinin evladının yani çocuğunun olması isteğidir. Evlenen çiftlere çevrelerindeki insanlar da dahil, o gözle bakar. Dayı, hala olmak isteyen yada anneanne, dede, amca, teyze olmak isteyenler yeğen sahibi olmak isteyenler olur. Özellikle çocuklarını yetiştiremeyen aileler, torunlarını sevgi ve şefkatle büyütmek isterler. Çocuklarına yapamadıkları iyi ve güzel durumları büyük bir hevesle torunlarına yapmak isterler.
     Her çocuk gelecekte bir çınardır. Çocuklarımızı ne kadar dikkatli yetiştirirsek, geleceğe de o kadar dört elle sarılmış oluruz. Çocuğa vereceğimiz iyi bir eğitim, geleceğin sigortasıdır. Sigortalar gevşek olursa yangın çıkar. Sadece çocuğa verilen eğitim yetmiyor. Aynı zamanda da onları koruma altına almak gerekir.
     Çocuk savunmasızdır.
     Çocuk masumdur, durudur, özdür.
     Çocuk afacandır, her yanı çözülebilen problemdir.
     Çocuk hayatın kendisidir. Çünkü çok hata yapar. Hayatı öğrenerek büyür.  Hata yapmaz ise çocuk olmaz. Enerjisiyle dünya ona aittir. Çocuk hükümdardır, kraldır ve hatta kraldan daha kraldır. Çünkü farkında değildir. Hiçbir şeyi umursamaz. Dünya çocuk için oyundur.  Hayatı oyun üzerine kuruludur.
     Çocuklara zarar veren ve vermek isteyenler aslında tam bir psikopattır. Psikolojisi bozuk insanlardır. İster anne olsun, ister baba, isterse başka bir kişi fark etmez, eğer çocuklara zarar verecek davranışlarda bulunuyor ise, zarar veren kişilerin acil tedavi görmesi gerekir. Bu vahimden de öte bir durumdur. Savunmasız ve çaresiz olan çocuklarımıza el kaldıran kişilerin ya eğitiminde bir problem vardır. Yada ruhsal çöküntü içindedir.
     Her yıl onlarca çocuk istismar edilmekte, tacize uğramakta ya da kaba kuvvet uygulanmaktadır. Evde, sokakta, yolda, okulda, yurtlarda ve benzeri pek çok yerde, bu gibi kötü durumlarla karşılaşmak artık şaşırtıcı gelmemeye başlamıştır. Normal olan durumların yerin anormal durumlar almıştır.   Kendini bilmeyen kişiler tarafından yapılan bu davranışlar, çocuklarımızın gelişimini olumsuz yönde etkilemektedir. Çocuklar için alınan önlemler yetersiz gelmektedir. Şefkatten yoksun olan, hayata umutsuz bakan ve yaşamından beklentileri olmayan kişilerin, çocuklarımıza karşı yaptıkları bu davranışlar, yine bu davranışlardan etkilenip gelecekte  çocuklarımızın aynı davranışları  yapabileceği ortamları oluşturur. 
    Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı korumak, sadece anne ve babanın görevi değil, tüm toplumda yaşayan kişilerin görevidir.
    Çocuk toplumun hayat içerisindeki başlangıcıdır.
 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
33 gün önce
41 gün önce
112 gün önce
133 gün önce
140 gün önce
148 gün önce
160 gün önce
175 gün önce
182 gün önce
189 gün önce
196 gün önce
208 gün önce
217 gün önce
243 gün önce
252 gün önce
266 gün önce
280 gün önce
286 gün önce
300 gün önce
315 gün önce
378 gün önce
399 gün önce
406 gün önce
413 gün önce
441 gün önce
449 gün önce
949 gün önce
957 gün önce
959 gün önce
970 gün önce
978 gün önce
991 gün önce
998 gün önce
1001 gün önce
1002 gün önce
1005 gün önce
1008 gün önce
1011 gün önce
1021 gün önce
1033 gün önce
1041 gün önce
RSS
© 2022 - Batman Medya Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=