Lütfen bekleyin..

Advert
FLAŞ HABER

Mehmet SABAZ

MEVLİD KANDİLİ

22 Ekim 2020, 11:47 Okuma: 1577

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla.
Önümüzdeki Salı'yı Çarşamba'ya bağlayan gece Mevlid Kandilini idrak edeceğiz. (Yani 28 Ekim Çarşamba günü). Alemlere rahmet olarak gönderilen Muhammed Mustafa (s.a.v) serverimizin dünyayı teşriflerini bir kez daha coşkuyla kutlayacağız.

Yüce Rabbimiz, Resül-i ekrem efendimize duyduğumuz derin hürmet ve muhabbetimizi hiçbir zaman eksik etmesin. Bizleri onun yolundan, sünnet-i senniyesinden bir an olsun ayırmasın. Mevlid Kandili ya da veladet kandili, islam dininin Peygamberi olan Muhammed bin Abdullah'ın doğum gecesi ve aynı zamanda Hicri Rebiül evvel ayının on ikinci gecesidir. İslam Nebisi Ashab-ı Kiram, Emeviler ve Abbasîler dönemlerinde herhangi bir kutlama yapılmamıştır. Mevlid kandili ilk defa hicretten yaklaşık üçyüz elli yıl kadar sonra Mısır'da şii Fatımi Devleti döneminde kutlanmaya başlamıştır. Mevlid doğum zamanı demektir. Kandil geceleri islamın ilk zamanlarında var olan bir adet olmayıp, Hicri 3. asırdan itibaren kutlanmaya başlanmıştır. Türkiye'de Osmanlı Devleti Padişahı 2. Selim'den itibaren bu kutlama gün ve gecelerinde minarelerde kandil yakılmasıyla birlikte kandil adını almıştır. Bu geceye mahsus bir ibadet yoktur, fakat bu geceyi vesile ederek nafile namaz kılmak, kaza namazları kılmak, Kur'an kerim okumak salavat'e şerif getirmek, zikir, dua etmek, tövbe etmek, Allah yolunda sadaka vermek, televizyondan kandil programlarını izlemek. Hülasa olarak geceyi ibadet ve taat'la geçirmek lazımdır. Efendimizden güzel örnekler almalıyız, onun güzel ahlakını kendimize şiar edinmeliyiz. Onu doğru tanıyıp, doğru anlamalıyız. Onun hayatını okuyup, onun yaşamını, ahlakını, davranışlarını kendimize örnek almalıyız. Onun gibi örnek bir mümin, iyi bir insan, sadakatli bir eş, hayırlı bir evlat, şefkatli bir dede, merhametli bir baba, emin bir komşu, candan bir kardeş, vefalı bir akraba olmaya çalışmalıyız. Bütün bunları yapmaya gayret ettiğimiz an işte o' zaman gerçek mevlid kandilini idrak etmiş oluruz. Feyz ve maneviyatından tat alırız.

Ya rahman bu gecenin hürmetine ve habibin Mustafa (s.a.v) hürmetine, ülkemizi, devletimizi, şer odakların şerrinden koru. Birliğimizi, dirliğimizi daim eyle. Bütün inananları afet ve beladan muhafaza eyle. Korana virüs belasından bizleri ve bütün müminleri muhafaza eyle. Korana virüs belasını bütün dünyadan kaldır. Hastalarımıza şifa ver. Kafirleri (inkarcılari) zalimleri kahru perişan et. Ya Rabbi her kim zulüm ederse ve zalimlerin yanında olursa haklarından gel ve onlara cezalarını verdir. Acizlikten, üzüntüden, tasadan, kederden, korkaklıktan, kabir azabından, cehennem ateşinden sana sığınırım. Bizleri kötülükten ve kötülerin şerrinden emin eyle ya rabbi!

Bu duygu ve düşüncelerle aziz milletimizin ve diyanet çalışanlarımızın ve  bütün müslümanların ve başta Batman halkımızın gelecek olan mevlid kandillerini kutluyorum. Rabbim nice kandileri görmeye nasib etsin.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
66 gün önce
150 gün önce
185 gün önce
206 gün önce
214 gün önce
248 gün önce
255 gün önce
297 gün önce
305 gün önce
311 gün önce
318 gün önce
445 gün önce
452 gün önce
459 gün önce
472 gün önce
479 gün önce
536 gün önce
542 gün önce
556 gün önce
563 gün önce
578 gün önce
592 gün önce
606 gün önce
634 gün önce
641 gün önce
662 gün önce
676 gün önce
683 gün önce
697 gün önce
718 gün önce
739 gün önce
767 gün önce
RSS
© 2022 - Batman Medya Gazetesi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=