ÇÖLYAK HASTALIĞI İÇİN ÖNEMLİ UYARILAR

Dünya Hastanesi Diyetetik ve Beslenme Bölümü’nden Diyetisyen Sevgi Şeker, çağımızın hastalığı Çölyak için bilinmeyenleri anlattı.

ÇÖLYAK HASTALIĞI İÇİN ÖNEMLİ UYARILAR
Yayınlama: 24.10.2022 13:56:01
67
A+
A-

 

Çölyak Hastalığı Nedir?

Çölyak hastalığı, glüten alımının ince bağırsakta hasara yol açtığı genetik olarak yatkın kişilerde ortaya çıkabilen ciddi bir otoimmün bozukluktur.

Çölyak Hastalığı Tedavisi Nedir?

Şu anda, çölyak hastalığı için tek tedavi katı glutensiz diyeti ömür boyu sürdürmektir. Çölyak hastaları buğday, çavdar ve arpa içeren yiyeceklerden kaçınmalıdır. Çapraz bulaşma ile örneğin bir kesme tahtası veya tost makinesinden kırıntı gibi küçük miktarlarda glüten tüketilmesi ince bağırsak hasarını tetikleyecektir.

Diyete Başlarken Neler Yapılmalı?

İlk adım; mutfağınızdaki tüm gluten içeren ürünlerden kurtulmak ve alternatifler oluşturmaktır. Bu sağlıklı alternatiflerden bazıları karabuğday, mısır, darı, pirinç, kinoa nohut, yulaf olabilir. Lütfen, satın alırken glutensiz etiketi olmasına özen gösterin.

İkinci adım; alışveriş sepetinize sadece ‘glutensiz’ etiketi olan gıdaları alabileceğinizi unutmayın. “Glutensiz” olarak etiketlenmesine izin verilen gıdaları tüketmek sizin için güvenlidir.

Üçüncü adım; alerjen listesini kontrol edin. Bazı ambalajlarda, üründe bulunan yaygın alerjenlerin listesi bulunur. Eğer ürün etiketinde “buğday içerebilir” yazıyorsa ürünü tüketmeyin. Bu kısımda bilmeniz gereken diğer şey alerjen etiketlemesinin olmaması, ürünün glutensiz olduğu anlamına gelmez.

Dördüncü adım; birçok ürün çeşitli soslar ile hazırlanabilir. Ürün etiketini okuduğunuzda gluten içermiyor gibi gözüksede içerdiği bileşenlerden kaynaklı olarak gluten alabilirsiniz (Örneğin soya sosu).

Glutensiz Diyette Kullanılabilecek Muhteşem 8 Tahıl

Glutensiz beslenmeye uygun tahmin edebileceğinizden daha fazla tahıl var. Bu çok yönlü glutensiz tahıllar beslenme ihtiyaçlarınızı karşılar ve herhangi bir tarifte buğdayın yerini alır. İşte tavsiye ettiğim ilk sekiz glutensiz tahıl: Amaranth, Kahverengi Pirinç, Karabuğday, Mısır, mısır unu, mısır irmiği, Yulaf, yulaf ezmesi, Sorgum, Kinoa, kinoa patlağı ve Teff.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.