Batman’da 20 bin fidan toprakla buluşturuldu

‘Geleceğe Nefes, Dünyaya Nefes’ projesi kapsamında Batman genelinde Milli Ağaçlandırma Günü kapsamında 20 bin ağaç toprakla buluşturuldu.

Batman’da 20 bin fidan toprakla buluşturuldu
Yayınlama: 11.11.2022 15:15:31
165
A+
A-

“ORMANLARI CANLI TUTMAK İÇİN MÜDAHALEDE BULUNMAMIZ GEREKİYOR”

Milli Ağaçlandırma Günü kapsamında Batman kent merkezinde 1.530 fidanın toprakla buluştuğunu,  5 ilçe dahil olmak üzere Batman’da toplam 20 bin fidan dikildiğini kaydeden BatmanValisi ve Belediye Başkan Vekili Ekrem Canalp  “Ormanları canlı ve diri tutmamız için mutlaka müdahalede bulunmamız gerekiyor”dedi. Ayrıca Batman Orman İşletme Müdürlüğünce kamu kurumlarına 52 bin fidan verildiğini ifade eden Canalp, emeği geçen herkese teşekkür etti.

 “BİTKİ ÖRTÜSÜNÜ BELİRLEYEN EN ÖNEMLİ ETKEN, İKLİMDİR”

Vali Canalp, “ İklim değişikliğinin son 10 yılın gündem maddelerinin içerisinde mutlaka her yıl ilk üç maddenin içerisinde bir defa yer almıştır. Bitki örtüsünü temel olarak belirleyen en önemli etken iklimdir. Eğer bir yerde yıllık yağış miktarı belli bir miktarın üzerindeyse ve yayılım uygunsa, o yerlerde siz hiç müdahalede bulunmasanız bile, insan emeği hiç olmasa dahi  belli bir şekilde yeşil bir bitki örtüsüyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bugün Kuzey Avrupa’da belli bir ormanı tamamen kesmiş olsanız, siz hiç dikim yapmamış olsanız dahi orman tekrar yeşeriyor ve orman kendiliğinden tekrar ortaya çıkıyor.  Orta Avrupa’dan Güneye doğru indiğiniz zaman, kısmi olaraktan müdahalede bulunmak suretiyle yine de ormanın kendi kendini toparladığını ve yeşerdiğini görebilirsiniz. Ama Güney Avrupa’ya indiğiniz vakit eğer bir orman insan eliyle kaldırılmışsa o ormanın tekrar yeşerebilmesi için mutlaka ama mutlaka sizin etkili bir müdahalede bulunmanız gerekiyor. Bunu belirleyen temel saik de bitki örtüsüdür;  iklimdir, yıllık yağış miktarıdır. Türkiye’ye gelince mesela bizim Karadeniz Bölgesinde  gerçekten de canlı, diri ormanlarımız var. Ama Güneye doğru indikçe, Orta Anadolu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu ve belli şekilde de Akdeniz Bölgesi, mutlaka ama mutlaka insan müdahalesi  geniş bir  coğrafi alanı, geniş  bir vatan sathını ortaya koymaktadır. Dolayısıyla bizim ormanları canlı ve diri tutmamız için mutlaka müdahalede bulunmamız gerekiyor” dedi.

“ BU GEZEGENDE YAŞAMAMIZ İÇİN AĞAÇLANDIRMAYA İHTİYACIMIZ VAR”

Dünyada orman varlığının azalmasının küresel iklim değişikliği üzerinde olumsuz bir etki oluşturduğunun uzmanlarca net bir şekilde ifade edildiğini hatırlatan Vali Canalp, “ Çünkü sera etkisi ortaya çıkartmış olan gazları azaltabilmek için, o gazları absorbe edip oksijene çevirmemiz için bizim güçlü bitki örtüsüne, ağaçlandırmaya ihtiyacımız var. Yani çift taraflı bir etki var. Bir tarafından iklim bitki örtüsünü belirliyor ama bitki örtüsü de aynı zamanda iklime etki ediyor.  Küresel anlamada bu gezegende yaşayabilmek için de buradan çıkarttığımız sonuç:  Geleceğimizi bu gezegen üzerinde sürdürebilmek için mutlaka ağaçlandırmaya ihtiyacımızın olduğu anlamı çıkıyor” dedi.

“TÜRKİYE’DE ORMAN ALANLARI ARTIYOR”

Dünyada orman alanlarının giderek azalmasına rağmen Türkiye’de ise ormanların sayısında artış olduğunu kaydeden Vali Canalp, “  Dünyada orman alanları artan çok az ülke var. Türkiye ise şükürler olsun ki, orman alanları her yıl artan, dünyadaki az sayıda ülkeden bir tanesidir. 2019 yılı içerisinde Cumhurbaşkanımızın talimatları ve önderliği doğrultusunda hayata geçirilmiş olan bu proje de yine aynı şekilde bu amaca hizmet eden ve her geçen gün ormanlarımızın artmasına vesile  olan projelerden bir tanesidir. Bu orman alanlarımızın artmasının nedeni de,  ilkokul, anaokulu  çağında bizim ağaçlandırmayla ilgili bizim öğrencilerimize vermiş olduğumuz eğitimdir. Her geçen yıl bu projeyi büyütmek suretiyle inşallah önümüzdeki yıllarda Batman’da fıstık ormanlarından, ceviz ormanlarından ve badem ormanlarından bahseder hale geleceğiz” dedi. Konuşmaların ardından fidan dikimi gerçekleştirildi. Hürriyet Anaokulu öğrencilerinin katıldığı törende minik eller de fidanları toprakla buluşturdu. Fidan dikim etkinliğine Batman Valisi ve Belediye Başkan Vekili Ekrem Canalp, İl Emniyet Müdürü Köroğlu Kıraç, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Adem Taşkın,  Garnizon Komutanı Hava Tuğgeneral İhsan Kaplan, Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İdris Demir, Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Aydın, Orman İşletme Müdürü, Huriye Öztürk, Ak Parti Batman İl Başkanı Akif Gür, MHP Batman İl Başkanı Kerem Demir,  öğretmen ve öğrenciler ile vatandaşlar katıldı. Haber- Recep Akın

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.