40 Yıllık emektar kestaneci

Batman Cumhuriyet Meydanında yıllardır çiğ ve pişmiş kestane satan Mehmet Yıkıcı, 40 yıldır mesleğini ifa ettiğini söyledi.

40 Yıllık emektar kestaneci
Yayınlama: 07.12.2022 16:38:50
Düzenleme: 07.12.2022 16:48
113
A+
A-

62 Yaşında olduğunu kaydeden Yıkıcı, “Batmanlıyım ve burada 50 yıldır ikamet ediyorum ve 40 yıldan beridir de aynı köşemde kestane pişirerek mesleğimi sürdürmeye devam ediyorum” dedi.

“KESTANE İŞİNİ YABANCILARDAN ÖĞRENDİM”

Yıllar önce kestaneciliğe başladığı zamanlardan pasajlar sunan emektar kestaneci Yıkıcı, “Ben bu işi Batman’a gelen yabancılardan öğrendim. Benim bulunduğum yerin daha ilerisinde, Bankalar Caddesinin bir köşesinde iki-üç kişi gelip kestane pişirip satıyorlardı. Ben de onlara bakarak öğrendim.  40 yıldan beri de bu işi yapmaya devam ediyorum” dedi. Kestaneleri ufacık sobasının üzerinde pişirdikten sonra vatandaşlara sunan Yıkıcı, “Kestane sezonu kışın başlar ve Şubat ayına kadar devam eder. Ben en güzel ürün olan kuzu kestane pişirip satıyorum. Tadı çok güzel oluyor. Yıllardır beni tanıyanlar zaten gelip benden kestane alıyorlar. İşimizi layıkıyla ve sevgimizi katarak yapmaya devam ediyoruz” diye konuştu.

“KESTANEYİ GRAMLA ALIYORLAR”

Pişmiş kestane kilosunun 200 TL olduğunu ama ekonomideki dalgalanmalardan dolayı insanların kilogram yerine daha çok gram şeklinde aldıklarını kaydeden Yıkıcı, “Çiğ kestanenin kilosu ise 150 TL’dir. İnsanlar zaten gramla kestane alıyor. 10 TL, 20 TL veya 30-40 TL gibi, gram cinsinden fiyat aralıklarıyla kestane alıyorlar. Kestanenin kilo fiyatı yine 150 TL’idi. Sadece pişmiş kestaneye 50 TL zam gelmiş” diye konuştu. Haber-Recep Akın

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.