Okul öncesi eğitimde tarihi rekor

Batman’da okul öncesi okullaşma oranı tarihi bir rekor kırarak yüzde 99 seviyesine yükseldi.

Okul öncesi eğitimde tarihi rekor
Yayınlama: 15.12.2022 14:34:55
78
A+
A-

Çalışmalar kapsamında Batman genelinde 68 bağımsız anaokulu, bünyesinde anasınıfı bulunan 281 okul ve 3 özel anaokulunda toplam 17.251 çocuk okul öncesi eğitimden faydalandı.

“EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİNİ ARTTIRACAĞIZ”

Millî Eğitim Bakanlığının okul öncesi eğitimi yaygınlaştırmak ve eğitimde fırsat eşitliğini arttırmak amacıyla hayata geçirdiği projeler kapsamında Batman’da yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, eğitimde fırsat eşitliğini artırmak en öncelikli hedefleri arasında yer aldığını kaydetti. Müdür Kurtaran, “Eğitimde fırsat eşitliğini artırmada ve öğrenciler arasındaki başarı farklarını azaltmada okul öncesi eğitimin kritik bir öneme sahip olduğunu biliyoruz. Okul öncesi okullaşma oranının yükselmesi; öğrencilerin bilişsel, duyuşsal ve fiziksel becerilerini geliştirip eğitimin kalitesine, okullar arası başarı farkının ve ilkokulda çocukların hazır bulunuş düzeyi farklarının azaltılmasına çok önemli katkı verecektir. Bu nedenle eğitime erişimde okul öncesine büyük önem veriyoruz” diye konuştu.

“17 BİN 251 ÖĞRENCİ SEVİYESİNE ULAŞTIK”

26 Bağımsız anaokulu ve 128 anasınıfı açtıklarını belirten Müdür Kurtara, “İlimizde yeni eğitime açtığımız bağımsız anaokulu ve anasınıfları ile birlikte 5 yaştaki okullaşma oranımız yüzde 99 seviyesine yükseldi. Batman olarak en güçlü yanlarımızdan birisi her zaman okul öncesi eğitim oldu. 2016 yılında ‘Çocuğumu Seviyorum Anasınıfına Gönderiyorum’ adıyla bir çalışmayı hayata geçirdik. Bu çalışma ile birlikte öğrencilerimizin okul öncesine olan erişimini artırdık. Yine 2000’li yıllarda ilimiz geneli 845 çocuğumuz okul öncesi eğitim görme imkânı bulurken bu oran 20 yılda 20 kat artarak 2022-2023 eğitim öğretim yılında 17.251 oldu. 2000’li yıllarda yılında ilimizde bağımsız anaokulu sayısı 2 iken 2022 yılında bu sayı 68 oldu. Aynı zamanda öğretmen sayımızda da ciddi şekilde artış oldu. İlimizde 2000’li yıllarda 113 okul öncesi öğretmen görev yaparken bu sayı 2022 yılında 682’ye ulaştı” dedi. Müdür Kurtaran, ayrıca kentte özel eğitim gereksinimi duyan okul öncesi yaştaki çocukların içinde Batman Özel Eğitim Uygulama Anaokulu, Halime Okçu Özel Eğitim Anaokulu ve Sakarya Özel Eğitim Anaokulunda 57 özel çocuğun okul öncesi özel eğitimi gördüğünü ifade etti.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.