“GEÇİM BÜTÇESİ İSTİYORUZ”

KESK Genel Merkez ve il yöneticileri, Batman’da basınla bir araya geldiler. KESK’in 2023 bütçesi ile ilgili genel değerlendirme yapan yöneticiler, bununla ilgili tüm halkı 17 Aralık’ta Ankara’da yapılacak merkezi mitinge davet ettiler. 

“GEÇİM BÜTÇESİ İSTİYORUZ”
Yayınlama: 14.12.2022 15:09:36
Düzenleme: 14.12.2022 17:47
99
A+
A-

“KESENİN AĞZI HERKESE AÇILSIN”

Basın açıklamasına KESK MYK üyesi Varol Öztorun, BES MYK üyesi Aziz Özkan, SES MYK üyesi Sıddık Akın, TÜMBEL-SEN MYK üyesi Nazife Bayrak Tosu ve BTS MYK üyesi Nazım Sarsılmaz katıldı. 2023 Bütçesinde işçiler, emekçiler, emeklikler, çiftçiler, küçük esnaflar için yani halkın %99’u için kesenin ağzını açmadıklarını belirten KESK MYK üyesi Varol Öztorun, “Kesenin ağzı her zaman olduğu gibi yine paradan para kazananlar, faizden, hazine garantisinden beslenenler, çalıştırdığı asgari ücretliler kadar bile vergi ödemeyenler için açılıyor. Emeğimize, ekmeğimize, geleceğimize sahip çıkmak için 17 Aralık Cumartesi günü Ankara’da ‘Seçim bütçesi değil, halktan, emekten yana, geçim bütçesi istiyoruz’ mitinginde buluşuyoruz. Çağrımız işçisi, kamu emekçisi, emeklisi, asgari ücretlisi, kadını, genci ile bu düzenin çarkları ile ezilen,  ötekileştirilen herkesedir” dedi.

“KADINLARA BÜTÇE YOK DÜZEYDE”

Taleplerini haykırması için Ankara’da düzenlenecek mitinge tüm emekçileri davet eden Eğitim-Sen Batman Şube Başkanı Nurettin Şimşek, “Bütçeler vatandaşına, çalışanlarına bakış açısını yansıtan yapılardır. Bütçenin içerisinde kadınların, çocukların, eğitimin, sağlığın olmadığını gördük. Kadınlara ayrılan bütçe neredeyse yok düzeyde. Yoksul kesimler zaten görmezden gelinmiştir” dedi.

“RAFLAR DOLU CÜZDANLAR BOŞ”

KESK yürütme kurulu adına basın açıklamasını okuyan KESK Genel Merkez yöneticisi Varol Öztorun, çok zor günlerden geçtiklerini ve ekonomik krizin kapsamlı olarak gittikçe büyüdüğünü belirtti. Öztorun, “Halkın % 99’u olarak yaşadığımız tablo gittikçe kararıyor. Enflasyondan işsizliğe, yoksullaşmadan ekonomik durgunluğa kadar hayatlarımızı her alanda kâbusa çeviren kapsamlı kriz bitmek bilmiyor. Her güne yeni zamlarla uyanıyoruz. Artan hayat pahalılığında maaşlarımız, ücretlerimiz mum gibi eriyor. Ülkeyi yönetenler ‘Gelişmiş ülkelerde bile raflar boş, dünya hatta gelişmiş batı ülkeleri bizi kıskanıyor’ nutukları atıyorlar. Evet, ülkede market rafları dolu ama bizim cüzdanlarımız, ceplerimiz boş. Marketleri, pazarları artık müze gezer gibi dolaşıyoruz. Raflardaki her şey el yaktığı için bakıp, bakıp çıkıyoruz. Temel ihtiyaçlarımızı karşılayamaz olduk. Kış kapıya dayandı. Doğalgaz, elektrik faturası kâbusumuz yeniden başladı. İşsizlik kronik hale geldi. İşsizlerin sayısı 8 milyona yaklaştı. Neredeyse her evde bir işsiz var. İşsizlik en çok kadınları ve gençleri vuruyor.  Şanslı olup, çalışacak bir işi olanlardan ise açlık sınırı altındaki bir asgari ücrete kölece çalışması bekleniyor. Çalışan her iki kişiden biri asgari ücret alıyor. Diğerinin ücreti-maaşı ise asgari ücrete her yıl daha fazla yaklaşıyor.  Maaşlarımız, ücretlerimiz yıllardır hiç birimizin inanmadığı TÜİK sanal rakamlarına göre artırıldı. Yaşadığımız gerçek hayat pahalılığı ile ilgisi olmayan bu sanal rakamlar özellikle ücret zammı dönemlerinde daha da aşağı çekildi. Seçim dönemleri öncesinde ise ağzımıza bir kaşık bal sürmek adına bu sanal rakamların birkaç puan üzerinde artışlar yapıldı. Ama hem iğneden ipliğe her şeye hem de bizden alınan vergilere bu rakamların çok üzerinde zamlar yapıldı. Sonuçta dün aldığımızı bugün alamayacak hale geldik. Satın alma gücümüzü kaybettik,  gittikçe yoksullaştık” diye konuştu.

“BÜTÇEYİ SEÇİM YATIRIMINA DÖNÜŞTÜRMEK İSTİYORLAR”

Yine bir seçim arifesinde olduklarını kaydeden Öztorun, “Karşımızda yaklaşan seçimlerde koltuğu kaybetme tehlikesi gittikçe artan bir iktidar var. Bunun için yıllardır hayata geçirdikleri taktiğe bir kez daha sarılıyorlar. 2023 bütçesini halk için ‘kesenin ağzının açılacağı’ bir bütçe gibi göstererek seçim yatırımına dönüştürmeyi hedefliyorlar. Bu hedef için seferber edilen yüzlerce medya kuruluşu her gün “yeni yılda asgari ücretliye, emekliye, memura yüksek oranlı zamlar yapılacak” haberleri yapıyor. Buradan emeği ile geçinen tüm kesimleri, yurttaşlarımızı uyarıyoruz. Bugüne kadar onlarca, yüzlerce defa hayata geçirilen bu oyunu bozmaya çağırıyoruz.  Bugüne kadar bize ne zaman kaşıkla bir şey verseler kepçe ile geri aldılar. Şimdi TBMM’de görüşmeleri devam eden bütçe ile yine bir kez daha aynı oyunu kuruyorlar. Bir taraftan bizim maaşlarımızı, ücretlerimizi sahte TÜİK rakamlarının birkaç puan üzerinde arttırmayı vaat ediyorlar. Diğer taraftan tüm yükü ücretli kesimler, dar gelirliler olarak bizim omuzlarımıza yıkılan vergileri, faiz giderlerini geçen yıla göre en az bir buçuk kat artırıyorlar. Yani bir cebimize birkaç kuruş koymayı vaat ederken diğer cebimizden çok daha fazlasını alıyorlar” dedi.  Haber-Recep Akın

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.