“Batman’ın geleceği turizmde değil”

Batman Basın Konseyi’ni ziyaret eden Vali Ekrem Canalp, önemli açıklamalarda bulundu. Batman’ın geleceğinin üretim ekonomisinde olduğuna dikkat çeken Vali Canalp, “Her zaman söylüyorum, bir daha söyleyeyim; Batman’ın geleceği nerede? Turizmde değil, petrolde de değil.

“Batman’ın geleceği turizmde değil”
Yayınlama: 25.01.2023 18:14:31
104
A+
A-

Batman’ın nüfusu 100 bin iken TPA0 petrolü Batman’a gayet de güzel, refah ve müreffeh bir hayat yaşattı. Güçlü, dinamik bir ekonomisi oldu. Ama nüfus 100 binden 450 bine gelince işin tadı kaçtı. 450 bin nüfus için petrol yetmiyor, turizm yetmiyor, tarım yetmiyor” diye konuştu.

 “BÜTÜN PARSELLERİMİZ DOLU”

Şu anda OSB için tüm parsellerin dolu olduğunu ve yatırım yapmak için insanların yer aradığına dikkat çeken Vali Canalp,  “Samanyolu’nda kuracağımız, sıfır atıklı tekstil kent olacak. Yani içerisinde kumaş yıkama ve boya atığı olmayacak şekilde bir tekstil kent kuracağız. Bir tanesi de Gıda İhtisas OSB olacak. Bakın bölgede hayvancılık OSB yapıyoruz. Seralarda her şeyi üretiyoruz diyorlar ancak sonra bizim ürünler kamyonlara yüklenip bir kısmı Çukurova’ya, bir kısmı Sakarya’ya veya Kocaeli’ye gönderiliyor ve orada nihai ürün haline getiriliyor. Benim 1 liraya sattığım ürün, buraya 4,5 liraya geliyor, sonra biz satın alıyoruz. Bizim, burada 1 liralık ürünü 4,5 liraya getirip başka yerlere satmamız gerekir. Katma değer bizde kalması lazım. Ama biz ne yapıyoruz? Bunu yapamıyoruz. Çünkü Gıda İhtisas Organize Sanayimiz yok. Kuracağımız beş OSB’den biri de Gıda İhtisas OSB olacak. Hem hayvansal ürünleri hem de süt ve süt ürünleri ve aynı zamanda tarımsal ürünlerini işletecek bir gıda ihtisas OSB’miz lazım bize” şeklinde konuştu.

“BATMAN DÜNYAYA ÖRNEK OLDU”

Pazar günü Batman’da yapılan mitinge değinen Vali Canalp, “Pazar günü yapılan miting çok güzel oldu. Batman bütün Türkiye’ye hatta dünyaya örnek oldu. Bu hepimizi ilgilendiriyor çünkü inancımıza, dinimize yönelik bir saldırı var. Bu eyleme karşı Batman örnek oldu, tüm dünya gündemine geldi” dedi.

“210 KÖYÜMÜZÜ GEZDİK”

Yapmış olduğu köy ziyaretleriyle ilgili konuşan Vali Canalp, “Köy ziyaretlerimiz çok iyi geçiyor. Şu ana kadar 210 tane köyümüzü gezdik. Edirne’ye gittiğimde 3,5 ayda 253 köy ziyaretini bitirmiştim. Buraya geldik, 8,5 ay oldu hala bitiremedim. Daha ziyaret edeceğimiz daha 81 köy daha var” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.