“Boş vaadlere itibar etmeyin”

Batman Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı ve adayı Şevki Taş, 15 Ocak’ta yapılacak kurultay öncesi basınla bir araya geldiği toplantıda, “Uçuk vaatlerle kimse esnafı kandırmaya çalışmasın” dedi.

“Boş vaadlere itibar etmeyin”
Yayınlama: 11.01.2023 19:32:20
562
A+
A-

“GENEL KURULDA OYLAMA ŞEKLİ MEVZUATTA BELİRLENMİŞTİR”

Başkan Taş, konuşmasının başında gazetecilerin “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” nü tebrik ederek açıklamalarda bulundu. S. S. Batman Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Şevki Taş, 15 Ocak’ta yapılacak olan Olağan Genel Kurul toplantısında oylama şeklinin kooperatifinin ana sözleşmesinin seçim mevzuatının 35. Madde 1.Fıkrası düzenlendiğini belirterek, “Sanki ilk kez böyle yapılıyormuş gibi bilinçli bir kara propaganda ve bir takım spekülasyonlar yapılıyor. Kooperatif kanunu ana sözleşmeye bağlıyız. Buna göre el kaldırma şeklinde açık yapılır ancak kurultayda talep ve yazılı teklif olursa yarıdan bir fazlasının oyuyla kapalı yapılabilir.” İfadelerini kullandı.

“ESNAFI KANDIRMAYA ÇALIŞMASINLAR”

Kooperatifin işleyişinden ve bağlayıcı yasalardan haberdar olmayanların boş vaatlerine ve konuşmalarına itibar edilmemesi gerektiğine dikkat çeken Başkan Taş, “Kooperatifimiz Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) üyesidir. Bölge olarak ta 11. Bölge olan S.S. Diyarbakır Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birliği’ne bağlıyız. 1163 sayılı kooperatif kanununa tabiyiz. Bunun için bizde ‘tüzük’ değil ‘Ana Sözleşme’ye tabiyiz. Dolayısıyla uçuk vaatlerle kimse esnafı kandırmaya çalışmasın. Bizde tüzük değişikliği diye bir şey yoktur. Ana sözleşme de ancak Genel Kurul kararıyla değişebilir. Bunun da muhatabı genel merkezdir. “ Şeklinde konuştu.

“KREDİ FAİZLERİ İNDİ”

Taş açıklamasının devamında, “Kooperatif ortaklarımızı, kuyumcu, galerici, araç kiralama işletmeleriyle çeşitlendirdik. Cumhurbaşkanının dün açıkladığı bir takım düzeltmeler ve reformlar da uygulanacaktır. Halkbank kredi limiti 500 bin TL oldu. Halkbank kredi faizlerini yüzde 9,5’tan yüzde 7,5’a indi. Bunları takip edeceğiz ve uygulayacağız. Kredi destek paketi 100 Milyar TL’den 150 Milyar TL’ye çıkacak. Esnaflarımız da bunu hissedecek. Risk grupları haziran ayına kadar üst limit 500 bin TL’den faydalanacak. Halkbank Troy ve Paraf kredi kartları, esnaflarımıza göre kredi kartı 3 ay ödemesiz olmak üzere 12 ay ödemeli yüzde 9,75 gibi oranla taksitlendirme yapabilecekler. Hammadde ve mamul alımında kullanılan kartlarda yüzde 50 oranında artırım yaparak 150 bin TL limite çıkaracağız.” ifadelerini kullandı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.