Başarı ödülleri sahiplerini buldu

Batman Basın Konseyi tarafından bu yıl 2’ncisi düzenlenen ‘Yılın Başarılı Gazetecileri’ yarışmasında yerel ve ulusalda başarılı gazeteciler ödüllendirildi.

Başarı ödülleri sahiplerini buldu
Yayınlama: 05.02.2023 18:16:19
351
A+
A-

8 DALDA ÖDÜLLER VERİLDİ…

Batman Basın Konseyi tarafından bu yıl 2’ncisi düzenlenen yarışmada farklı basın kuruluşlarında görev yapmış gazetecilerden oluşan jüri üyeleri, yarışmaya başvuran basın mensuplarının eserlerini değerlendirdi. Değerlendirme sonucunda ‘Yılın Başarılı Gazetecileri’ yarışmasında ödül alan gazetecilerin isimleri açıklanırken, 8 dalda ödüle layık görülen gazetecilere düzenlenen törenle ödülleri verildi. Geceye Batman Valisi ve Belediye Başkan Vekili Ekrem Canalp, Hasankeyf Kaymakamı Şenol Öztürk, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Bölge Müdürü Mustafa Demir, İl Emniyet Müdürü Köroğlu Kıraç, Belediye Başkan Yardımcısı Metin Gürbüz, Kültür ve Turizm İl Müdürü İhsan Aslanlı, Küresel Gazeteciler Konseyi Genel Başkanı Mehmet Ali Dim, Sabah gazetesi yazarı Yavuz Donat, Batman Basın Konseyi Başkanı Ercan Arslan, kamu kurum müdürleri, STK temsilcileri, yerel ve ulusal basın mensupları katıldı. Mezopotamya Otelinde düzenlenen ödül töreninde 8 dalda ödül almaya hak kazanan gazeteciler ödüllerine kavuştu. Batman’da görev yapan gazetecilerin yanı sıra Sabah gazetesi yazarı Yavuz Donat’a yılın başarılı köşe yazarı, TV sunucusu Seda Demir’e yılın TV programı sunucu ödülleri verilirken, gazetecilik mesleğine yaptığı katkılarından dolayı Küresel Gazeteciler Konseyi Genel Başkanı Mehmet Ali Dim’e de teşekkür plaketi verildi.

“KÖTÜ GİDİŞATI TERSİNE ÇEVİRMELİYİZ”

Programda bir konuşma yapan Batman Basın Konseyi Başkanı Ercan Arslan, bu yıl hem ulusal haber ajanslarında hem de yerel gazetelerde çalışan muhabirleri ödüllendirdiklerini söyledi. Başkan Arslan, “Ödülleri alacak bu arkadaşların, ömür boyu bu ödüllere layık işler yapacaklarına inanıyorum. Her ne kadar gazetecilik mesleği itibar kaybediyorsa, cazibeliğini yitiriyorsa, biz basın mensuplarına düşen en önemli görev bu kötü gidişatı tersine çevirmek. İstedik ki bu ödüller gerek demokrasi kültürümüzün yaygınlaşmasına katkı sunsun, gerek meslektaşlar arasında tatlı bir rekabet başlatsın, gerek ise gazetecilik mesleğinin daha üst seviyelere taşınmasını sağlasın.

“BATMAN’DA ÇOK AKTİF, DİNAMİK BİR MEDYA VAR”

Batman’da çok aktif ve dinamik bir medya olduğunu kaydeden Küresel Gazeteciler Konseyi Genel Başkanı Mehmet Ali Dim, Batman’ın Avrupa standartlarında bir kent olduğunu belirtti. Başkan Dim, “Hasankeyf bence marka bir yer. Tanıtımını inşallah Küresel Gazeteciler Konseyi’nin networkundan faydalanacağız. Belki yaza doğru Ramazan sonrası buraya bir çıkartma yapacağız ve bu güzel kenti birlikte tanıtma fırsatı bulmuş oluruz. Biz küreseliz ama aynı zamanda yereliz. Biz de küresel medyanın yerel örgütüyüz aslında. Gazetecilik sizlerle başlayıp yukarıya doğru gidiyor. Yerel olmayan hiçbir şey ne yaygın ne ulusal ne küresel olamaz.  O nedenle biz sizlerin temsilcisi olmaktan onur ve gurur duyuyoruz. Bu akşam burada ödül alan tüm arkadaşlarımızı tebrik ediyorum” dedi.

“DÜNYA DEĞİŞİM İÇERİSİNDE”

Şu anda bütün dünyanın ve insanlığın muazzam bir değişimin içerisinde olduğunu dile getiren Batman Valisi ve Belediye Başkan Vekili Ekrem Canalp, “Bu kadar değişimin içerisinde basın da, gazetecilik mesleği de elbette  ki kendisini değiştiriyor, dönüştürüyor, yepyeni  formlara bürünmek suretiyle geleceğe taşıyor. Bu olurken de çok değişik şeyler de ortaya çıkıyor. Geçmişte hiç duymamış olduğumuz internet gazeteciliği gibi, sosyal medya gibi yepyeni kavramlar da gündeme geliyor. Bu yeniler ortaya çıkarken, aynı zamanda başka bir şeyler daha oluyor. Kendisini geleceğe taşıyamayan eskiyi de bertaraf ediyor. Gazetecilik mesleğinin de kendisini bertaraf edilmekten kurtarabilmesi için mutlaka ki bu değişim ve dönüşümün en hızlı şekilde yaşanmış olduğu bu zaman içerisinde kendisini de çok iyi bir şekilde değiştirmesi ve dönüştürmesi gerekiyor. Eğer bu değişim ve dönüşüm iyi şekilde organize edilemezse, aynen ki, matbaanın icadıyla beraber el yazısıyla kitap yazan insanlar nasıl ki işsiz kaldılarsa, eğer kendini bir şekilde, sadece matbaaların basmış olduğu gazetelerle sınırlandırmış olan gazetecilik mesleği de herhalde kendisini geleceğe taşımayacaktır.  Bu akşam sizlerle beraber bir arada bulunabilmekten ve böylesi güzel bir etkinliğe destek sunmuş olmaktan büyük bir şeref ve onur duyuyorum. Bu vesileyle de bu mesleğin küresel, ulusal ve yerel düzeydeki siz saygıdeğer basın mensuplarını bir kez daha saygıyla selamlıyorum” dedi. Ödül töreni sonunda gazeteciler gönüllerince eğlenerek oyun oynadılar.

YARIŞMADA ÖDÜL ALANLAR

Batman Basın Konseyi tarafından bu yıl 2’ncisi düzenlenen ‘Yılın Başarılı Gazetecileri’ yarışmasında ödül almaya hak kazananların isimleri şöyle:

Haber dalında: Nedim Arslan “Biçerdöverler mısır, vatandaşlar dane topladı”

Röportaj dalında: Mehmet Fatih Akgül, ‘Halk sokakta kalma korkusu yaşıyor!’

Spor dalında: İHA Muhabirleri Osman Arslan, Aziz Karataş, “King Bock dünya şampiyonu 10 KM’Lik yolu yürüyerek gitti”

Yaşam kategorisinde: Zafer Çelik “Binlerce arıyı üzerinde taşıyor”

Kültür-sanat dalında: Necdet Çakır, “Hasankeyf keyifsiz”

TV dalında: Mehmet Şirin Yılmaz, “İşçiydiler işveren oldular”

Fotoğraf dalında: Hakan Sapan, “Kuğu”

Tasarım dalında: Gültekin Dal.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.