“Deprem sonrası vatandaşların yanında olduk”

Batman Üniversitesi, Kahramanmaraş merkezli meydana gelen deprem felaketinin ardından depremden etkilenen vatandaşlara destek vermek amacıyla deprem bölgesine çeşitli destekler sağladı.

“Deprem sonrası vatandaşların yanında olduk”
Yayınlama: 21.02.2023 14:42:57
36
A+
A-

Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İdris Demir, depremin ardından üniversite bünyesinde gerçekleştirilen çalışmalar ve depremden etkilenen vatandaşlara sağlanan destekler hakkında bilgiler verdi.

“ÖĞRENCİLERİMİZİ GÜVENLİ ALANLARA TAŞIDIK”

Depremden etkilenen vatandaşların yanlarında olduklarını belirten Rektör Demir,  ellerinden gelen her türlü yardımı yapmaya gayret gösterdiklerini ve göstermeye devam edeceklerini söyledi. Depremin meydana gelmesine müteakip Üniversite Senatosunun ivedi bir şekilde çevrimiçi olarak toplandığını kaydeden Rektör Demir, şu bilgileri paylaştı: “Valiliğimiz tarafından yapılan açıklamaya istinaden ikinci bir değerlendirmeye kadar eğitim-öğretim faaliyetlerine ara verileceğini duyurduk. Depremin gerçekleştiği ilk saat itibariyle eğitim-öğretim faaliyetlerine rutin bir şekilde devam edilebileceği düşüncesiyle illerinden Batman’a gelen öğrencilerimizin güvenliğini sağlamak için yaklaşık 300 öğrencimizi, yurtlarından üniversitemiz spor salonuna taşıyarak güvenli alana getirdik. Deprem felaketinde yaralanan vatandaşlarımız için 7 Şubat 2023 tarihinde Kızılay’ın Kan Bağışı Merkezindeki bağış kampanyasına, üniversitemiz yöneticileri, çok sayıda personelimiz ve öğrencilerimiz ile birlikte kan vererek destekte bulunduk. Depremden etkilenen öğrencilerimizin taleplerini ve durumlarını online olarak da takip edebilmek için acil.batman.edu.tr sitesini aktif hale getirdik ve gerekli duyuruları sağladık. Batı Raman ve Merkez Kampüsümüzde bulunan binaların yüksek katlı olmaması nedeniyle kampüs alanlarımızı halkımıza açarak güvenli toplanma alanları oluşturduk. Kampüslerimizde misafir edilen vatandaşlara sıcak çorba ve çay ikram ettik. Dağlık bir bölgede bulunan Sason ilçe merkezine nazaran düz bir alanda bulunan Sason Meslek Yüksekokulumuzun bulunduğu yerleşkemizi AFAD’a tahsis ederek toplanma alanının oluşturulmasını sağladık.”

“DEPREM BÖLGESİNE 880 BİDON SIVI SAVUN GÖNDERDİK”

Milletimizin yanında olmaya ve acılarını bir nebze de olsa dindirmeye çalıştıklarını ifade eden Rektör Demir, sözlerine şu şekilde devam etti: “Batman Üniversitesi olarak ayni ve nakdi yardım kampanyalarıyla depremden etkilenen vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla yoğun bir çalışma yürüttük. Toplanan yardımların bulunduğu ve AFAD ile koordineli bir şekilde yola çıkan ilk tır, 9 Şubat 2023 tarihinde Adıyaman Merkeze, ikinci tır ise 14 Şubat 2023 tarihinde Malatya Merkeze ulaştırılarak depremden etkilenen vatandaşlarımızın temel ihtiyaçlarını karşılamaya gayret ettik. Üniversitemiz Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Kimya Teknolojisi Programı öğrencilerinin bölüm akademisyenleri öncülüğünde ürettikleri sıvı sabunu, ilk tırda 120, ikinci tırda 760 olmak üzere toplam 880 bidon, depremden etkilenen vatandaşlarımızın hijyen ihtiyaçlarını karşılaması amacıyla deprem bölgesine gönderdik. İl Koordinasyon Kurulu tarafından alınan kararlar doğrultusunda otobüs ve ambulanslarımızı afet bölgesine ulaşmak üzere yola çıkardık.  arama kurtarma çalışmalarına destek vermek amacıyla üniversitemize ait kepçe ile kepçe operatörü personelimizi Adıyaman’a; ayrıca 3 otobüs, 1 minibüs ve 1 hasta nakil aracımızı da personeliyle birlikte deprem bölgesine görevlendirdik. Üniversitemiz Psikoloji ve Çocuk Gelişimi Bölümü öğretim elemanları, deprem bölgesindeki ailelerin çocuklarına psikososyal destek sağlamaları ve çocukların yaşadıkları travmatik duyguları en aza indirmeleri amacıyla gerekli çalışmaları yürütecekler. İmkânlarımız dâhilinde Adıyaman’da bulunan vatandaşlarımıza 10 adet çadır gönderdik.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.