Ücretsiz yemek uygulaması başlıyor

2022-2023 Eğitim-öğretim döneminin ikinci yarı yılının başlayacağı Türkiye geneli 5 milyon öğrenciye ücretsiz yemek uygulamasına ilişkin hazırlıklar tamamlandı.

Ücretsiz yemek uygulaması başlıyor
Yayınlama: 06.02.2023 15:28:59
59
A+
A-

Bu kapsamda okul öncesindeki öğrencilere ücretsiz yemek hizmeti sunmak amacıyla kentte hazırlıklar tamamlandı. Anaokulu ve ana sınıfındaki tüm öğrencilere ücretsiz yemek hizmeti sunulacak. Yemek hizmetinin sunulacağı meslek liselerini ziyaret eden Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, yapılan çalışmaları ve hazırlıkları yerinde inceledi. Mezopotamya Mesleki ve Anadolu Lisesi, Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Malabadi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini ziyaret eden Müdür Kurtaran, okulların yiyecek içecek bölümlerini gezip incelemelerde bulundu. Müdür Kurtaran, okul öncesinde haftada 5 gün ‘ücretsiz yemek’ çalışmaları kapsamında hazırlanan örnek beslenmeleri ve haftalık menü listesini inceleyerek okul yöneticilerinden yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

 

“TÜM HAZIRLIKLARI TAMAMLADIK”

Hazırlık çalışmalarının son derece titiz bir şekilde tamamlandığını belirten Milli Eğitim Müdürü Kurtaran, bu hizmet ile birlikte eğitimde fırsat eşitliğinin artırılması konusunda somut bir adım daha atıldığını ifade etti. Kurtaran, “Bakanlığımız eğitimde fırsat eşitliğini artırmak için son yıllarda çok ciddi çalışmaları hayata geçirdi. Bu kapsamda öğrencilerimize sunulan ücretsiz yemek uygulaması ile büyük bir adım atmış oluyoruz. Bakanlığımızın son yıllarda hayata geçirdiği okul öncesinde eğitime erişimi artırmaya yönelik çalışmalar kapsamında ücretsiz yemek hizmetini okul öncesi eğitim kademesinde de yaygınlaştırmaya başladık. Daha önce yaptığımız açıklamada bu hizmetin kapsamını genişleteceğimizi ifade etmiştik. İkinci dönemim başlaması ile birlikte hizmetin kapsamını tamamen genişleterek tüm okul öncesi öğrencilerimize ücretsiz yemek hizmetini sunmuş oluyoruz.  Öğrencilerimize yemek hizmetini kendi mesleki ve teknik okullarımızdan sağlayacağız. Öğrencilerimize her gün bu hizmetin sunulması için okullarımızdaki tüm hazırlıkları tamamladık. Bakanlığımız tarafından bu süreçte bir sıkıntı yaşanmaması için gerekli tüm tedbirler alındı. Bu kapsamda da Yemek/Beslenme Hazırlama ve Dağıtımı Kılavuzu hazırlandı. Söz konusu kılavuz Sağlık Bakanlığı ve Tarım ve Orman Bakanlığının bu konudaki mevcut mevzuat ve çalışmaları referans alınarak oluşturuldu. Bugün bu hazırlıkların tamamlandığını yerinde görerek öğrencilerimiz adına büyük bir sevinç yaşadık. Öncelikle öğrencilerimize bu hizmetin sunulması amacıyla bizlere her türlü desteği sağlayan Bakanlığımıza, öğrencilerim adına teşekkür ediyorum. Ayrıca bu hizmette emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarımı da teşekkür ediyorum.  Daha önce belirttiğimiz gibi geleceğimizin mimarları olan öğrencilerimizin eğitime erişimini artırmak için hayata geçireceğimiz sosyal politikalarla öğrencileri desteklemeye devam edeceğiz. Ayrıca öğrencilerimize sunduğumuz ücretsiz yemek destek programının kapasitesini sürekli artıracağız” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.