“4 Köyün mağduriyeti giderilmeli”

“4 Köyün mağduriyeti giderilmeli”
Yayınlama: 21.03.2023 15:14:06
209
A+
A-

Batman’da arazileri hazineye devredildiği için sorun yaşayan köylüleri ziyaret eden HÜDA PAR Batman İl Başkanı Davut Şahin, yaklaşık 3 bin insanın mağdur olduğu soruna dikkat çekerek yetkililere çözüm çağrısında bulundu. Batman merkeze bağlı Urganlı (Zağora), Suçeken (Şıkefta), Kılıç (Zeriye) ve Kesme Köprü köyleri, Ilısu Barajının yapılmasıyla tapulu arazileri sular altında kaldı. Yüz yıldan fazladır ekip biçtikleri diğer arazileri ise iki yıl önce Batman Valiliği öncülüğünde yapılan parselleme çalışmaları esnasında hazine arazisi olarak belirlendi. HÜDA PAR Batman İl Başkanı Davut Şahin ve beraberlerinde bir heyetle birlikte Urganlı (Zağora) köyüne giderek diğer köy muhtarları ve köylülerle bir araya gelip sorunlarını dinledikten sonra basın açıklaması yaptı. 4 köyün yüz yıllardır ekip biçtiği arazilerin, hazine devredilmesiyle köylerinde bir ev bile yapamaz hale hediklerini belirten HÜDA PAR Batman İl Başkanı Şahin yaptığı açıklamada, köylülerin hayvanlarını otlatacakları ve ekip biçecekleri arazilerinin kendilerine verilmesi için yetkililerin yeniden bir çalışma başlatarak mağduriyetlerin en kısa sürede girilmesi gerektiğini söyledi.

“CİDDİ BİR MAĞDURİYET OLUŞTURULMAKTADIR”

Başkan Şahin, “Bugün merkez köylerinden Suçeken, Kılıç, Urganlı ve Kesme köprü halkıyla bir arada çok önemli bir konuyu konuştuk. Kardeşlerimizin babaları, dedeleri yüzyıldan öncesine dayanan bir tarihten fazla bu taşlı toprakları kendi imkânlarıyla toplayıp ekip biçiyorlar. Bu şekilde her ailenin topraklıları belirlenmiş ve geçimlerini sağlamaya çalışmışlar. Ancak Ilısu Barajı yapıldıktan sonra bu topraklar üzerinden bazı program ve projeler yapılmaya başlanmış. İki yıl önce Batman Valiliği tarafından bu köylerin toprakları ellerinden alınıp hazine arazisine dönüştürülmüş ve başka projeler adı altında başkalarına satma girişiminde bulunuluyor. Bu da ciddi bir mağduriyet oluşturmaktadır. ” dedi.

“3 BİN İNSANIMIZ OLUMSUZ ETKİLENİYOR”

4 köy halkının yaşadığı mağduriyetin en kısa sürede giderilmesi gerektiğini ifade eden Şahin “Her ailenin yıllardır ekip biçtikleri parseller devlet tarafından yapılan düzensiz parsellemelerden dolayı 4 köy halkının arasına fitneye dönüştürülmüştür. Hazineye dönüştürülen arazilerde köylüler kendi köylerinin içerisinde ev yapamıyor, ekip biçemiyor ve hayvancılık bile yapamıyor. Bu durumdan 4 köy olmak üzere neredeyse 3 bin insanımız olumsuz etkileniyor. Oysaki yapılan baraj köylüler için bir fırsata dönüştürülmesi lazımdı. Başta Batmanlı yöneticiler olmak üzere Çevre ve Şehircilik ve Milli Emlak Müdürlüklerine sesleniyoruz; köylülerimiz daha fazla mağdur edilmeden en kısa zamanda bu köylülerimizle oturulup sorunlarına çözüm bulmaları çağrısında bulunuyoruz. HÜDA PAR İl Teşkilatı olarak bu meselenin takipçisi olacağız.” şeklinde konuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.