Batmanlı öğretmen deprem sensörü üretti

Diyarbakır’da görev yapan Batmanlı öğretmen Fatih Korkmaz, bölgede yaşanan depremlerin ardından bir deprem sensörü üretti. Cihazı ilk artçı depremde başarılı olan Korkmaz, patent almak için çalışmalara başladı.

Batmanlı öğretmen deprem sensörü üretti
Yayınlama: 16.03.2023 13:39:02
234
A+
A-

PATENT İÇİN BAŞVURUDA BULUNACAK…

Çocukluğundan beri teknolojik ürünler üreten 25 yaşındaki okul öncesi öğretmeni Fatih Korkmaz, buluşlarının içerisine bu kez deprem sensörünü ekledi. Patent başvurusu için hazırlıklara başlayan Korkmaz’ın ürettiği deprem sensörü, depremin şiddetine göre sesli ve ışık sistemiyle uykudan uyandırıyor. Yüksek desibelde sesli olarak uyarı yapan sensör, ışık sistemiyle de işitme engellileri de uyarıyor. 200 TL maliyetle ürettiği sensörün uyuduğu sırada gerçekleşen Hani ilçesindeki artçı depremde başarılı olduğunu belirten Batmanlı öğretmen Fatih Korkmaz, insanlığa faydalı olması için yetkililerden destek beklediğini söyledi. Korkmaz, “Hevesim çocukluğumdan beri gelmekte, 5 yaşında oyuncaklarımı parçalar içerisindeki mekanizmaları incelerdim. Üniversite okuduğum sırada yeteneklerimi keşfetmeye başladım. O zamanlar istediğiniz kıyafete takılan klimalı elbise prototipi yapmıştım, aradan 3 yıl geçtikten sonra Japonya’da bunun üretildiğini gördüm. Çok şaşırmıştım, onlardan 3 yıl önce ben düşünmüştüm fakat patent almayı bilmiyordum. Bu da beni daha çok tutkum olan bilimin peşine sevk etti” dedi.

“DEPREMDE BU CİHAZ SAYESİNDE UYANDIM”

Evinin bir köşesinin deney köşesi olarak kullandığını ifade eden Korkmaz, “Aklıma bir fikir gelince hemen not alarak boş vaktim olduğunda uğraşırım. Bu beni çok mutlu ediyor, insanlığa faydalı bir şey yapmaktan iyi hissediyorum. En son deprem sensörü yaptım. Deprem sırasında Diyarbakır’daydım. İlk geceki depremde içerideydik, duvarlara bakıyordum, gidip geldiğini gördüm. O sırada dışarı çıktıktan sonra keşke bir cihaz olsaydı da uyandırsaydı düşüncesine girdim. Ben bunu depremin 5. günü prototip hale getirdim, daha sonra Hani ilçesindeki depremde bu cihaz sayesinde uyandım” diye konuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.