“Çevre felaketinin takipçisi olacağız”

Batman’da 75 yıldır aralıksız üretilen siyah mahsül petrolden kaynaklı büyük bir çevre felaketi yaşandığını belirten Batman Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Hasan Argunağa, olayın takipçisi olacaklarını kaydetti.

“Çevre felaketinin takipçisi olacağız”
Advert
Yayınlama: 27.03.2023 15:59:04
74
A+
A-

“SEYİRCİ KALMAYACAĞIZ”

Boru hattını besleyen iki vananın kapatılarak devre dışı bırakıldığı bilgisi üzerine Batman Baro Başkanı Av. Erkan Şenses ile birlikte iki kez olay yerine gidip çalışmaları yerinde izlediklerini belirten Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Hasan Argunağa, çevre ve hukuki boyutlarıyla s orunun takipçisi olduklarını ifade etti.  İlgili kurumların aldıkları tedbirlere rağmen Batman Çayına, ardından Dicle Nehrine akan ham petrol kirliliği, Batman Üniversitesi Kampüsüne kadar ulaştığını kaydeden Başkan Argunağa, “Sızıntının kaza ile olması, ilgili kuruluşun sorumsuzluğunu göstermez. Görev ihmali dışındaki kusurlar da çevre suçudur. Doğa, çevre ve insanlar için çok ciddi sonuçları olabilen ham petrol taşımacılığında uyulması gereken kurallar yönetmeliklerle belirlenmiştir. Ham petrol sızıntısı için edindiğimiz bilgilere göre 6 yerde bariyerle önlem alınmasına karşın sızıntının Batman Üniversitesi’ne kadar ulaşmış olması, endişelerimizi artırmıştır. Batman Çevre Gönüllüleri Derneği olarak; Batman Çayı ve Dicle Nehri’nden yararlanan vatandaşlarımız ve hayvanlarla sudaki canlılar için vahim sonuçlarından endişe ettiğimiz bahse konu boru hattı sızıntısına karşı seyirci kalmayacağız” dedi.

“PETROL KİRLİLİĞİ İVEDİLİKLE TEMİZLENMELİ”

BOTAŞ’ın kamuoyuna açıklama yaparak, halkı bilgilendirmesi gerektiğini vurgulayan Argunağa, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu talihsiz kazanın yaşanmaması için gerekli tedbirleri aldıklarına ve alacaklarına dair güvence vermelidir. Batman Çevre Gönüllüleri Derneği olarak; petrol kirliliğinin ivedilikle temizlenmesi, Batman Çayı, Dicle Nehri ve Ilısu Veysel Eroğlu Barajı’nı olumsuz etkileyen atıkların bulaştığı sahillerindeki kumların bertarafa gönderilmesi gerekliliğini hatırlatıyoruz. Doğaya, çevreye ve ekolojik sisteme verilen zararların telafisi yoktur. Petrol kirliliği çok ciddi bir çevre felaketi olduğundan, kirletilen alanlar temizlendikten sonra Batman ve Dicle sularının fenol, kurşun vs bütün parametleriyle analiz sonuçlarının kamuoyuna duyurulması gerekmektedir. Kirlilik ve risk devam ediyorsa, Dicle’den yararlanan bütün köylülerimizin muhtarlar aracılığıyla uyarılması, hayvanlarının suyu içmemelerinin sağlanması önem arz etmektedir. Olası yeni felaketler yaşanmaması için ilgilileri sorumluluk bilinciyle göreve, şeffaflığa, kamuoyunu bilgilendirmeye çağırıyoruz.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.