“Ekonomik büyüme devam ediyor”

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Batman Başkanı İrfan Özdemir, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2022 yılı 4’üncü çeyrek ekonomik büyüme rakamlarına yönelik değerlendirmelerde bulundu.

“Ekonomik büyüme devam ediyor”
Yayınlama: 01.03.2023 15:57:11
45
A+
A-

Ekonomik büyümenin 10 çeyrektir devam ettiğini aktaran Özdemir, “Türkiye ekonomisi 2022 yılının son çeyreğinde yüzde 3,5, yılın tamamında ise yüzde 5,6 oranında büyüyerek pozitif büyüme eğilimini üst üste 10’uncu çeyrekte de sürdürmüştür. Böylece verisi açıklanan G20 ülkeleri içerisinde Suudi Arabistan’ın ardından 2’nci sırada yer alan Türkiye; aynı dönemde yüzde 4 büyüyen İngiltere, yüzde 3 büyüyen Çin ve yüzde 2,1 büyüyen ABD gibi ekonomileri geride bırakmayı başarmıştır. Rusya- Ukrayna savaşı sonrasında henüz toparlanma evresindeki küresel ekonomik konjonktüre rağmen sağlanan başarının Türkiye ekonomisinin direnç gücünü yeniden teyit etti. Söz konusu direncin, asrın en büyük felaketi olan 6 Şubat Kahramanmaraş depremiyle sekteye uğrayan ekonomik aktiviteye karşın 2023 yılında da devam edeceğine olan inancımız tamdır” dedi.

“YARALAR HIZLA SARILIYOR”

MÜSİAD Batman şubesi olarak, deprem bölgesinde önce sosyal hayatın, sonrasında ivedilikle ekonomik hayatın normalleşmesi için çalışmalarının yoğun bir şekilde sürdürüldüğünü belirten Başkan Özdemir, sözlerini şöyle sürdürdü: “Devletimiz ve milletimizin el ele ortaya koyduğu büyük dayanışma ve tarihi bir yardım seferberliğiyle bölgedeki yaraları sarmaya yönelik olağanüstü çabası, bölgenin ekonomik anlamda yeniden inşa edilmesi noktasında oldukça önemlidir. Deprem bölgesine yönelik imar çalışmalarının yanı sıra hayata geçirilecek yeni projeler ve üretim, istihdam ve ihracatın korunmasına yönelik tedbirlerle el birliğiyle yeniden ayağa kalkacaktır.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.