“Sağlıkçıların sağlıksız olması düşünülemez”

14 Mart Sağlıkçılar Bayramı nedeniyle açıklamada bulunan Sağlık-Sen Batman Şube Başkanı İbrahim Halil Dursun, sağlık çalışanlarının kendi sağlık ve hayatlarıyla ilgili kaygıların minimize edilmesi gerektiğini belirtti.

“Sağlıkçıların sağlıksız olması düşünülemez”
Yayınlama: 14.03.2023 13:12:26
78
A+
A-

“SOSYAL VE MALİ İYİLEŞTİRMELER BEKLİYORUZ”

14 Mart Sağlıkçılar Bayramı’nın tüm sağlık ve sosyal çalışanlarının birlikteliğine ve dayanışmasına vesile olmasını dileyen Sağlık-Sen Batman Şube Başkanı İbrahim Halil Dursun, yaptığı basın açıklamasında,  “Sağlık, insan hayatının vazgeçilmez parçası olmakla birlikte her toplumun zaruri ve asgari üretmek zorunda olduğu nitelikli bir hizmetin adıdır. İnsanın biyolojik ve insanlığın manevi açıdan devamı için toplumların vazgeçilmezi olan ‘sağlık hizmeti’, günümüzde kesintisiz ve yeni uygulamalarla birlikte üretilmeye devam edilmektedir. Ülkemizin bugününü sağlamlaştıracak ve yarınlarının önünü açacak olan nitelikli sağlık hizmeti sunumu hepimizin ortak kaygısıdır. Böylesine mühim bir hizmetin üretimi ve sunumu aşamalarında canını dişine takarak çalışmalarını büyük bir fedakarlıkla sürdüren sağlık çalışanlarımızın elbette ki kendi sağlık ve hayatlarıyla ilgili kaygı ve üzüntülerini minimize etmemiz gerekmektedir. Şüphesiz ki sağlık hizmeti üretenlerin sağlıksız olması düşünülemez! Omuzlarına binen yük gün geçtikçe artmakta olan sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarımız aynı oranda sosyal ve mali haklarında da iyileştirmeler beklemektedirler” dedi.

BAŞKAN DURSUN, TALEPLERİ SIRALADI…

Sorun ve iyileştirmeleri başlıklar halinde topladıklarını belirten Başkan Dursun, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yoğun ve uzun çalışma süreleri neticesinde yorgunluk, 24 saat kesintisiz sağlık hizmeti sunumundan kaynaklı tükenmişlik, çalışanların nöbet sayılarındaki artışa bağlı iş temposundaki yoğunluk ve beraberinde getirdiği ailevi ve mali sorunlar, ekonomik kayıpların krizler, enflasyon vb. şartlardan olumsuz etkilenmesi, adil bölüşüm ve gelir dağılımında sağlık çalışanlarının beklentilerinin karşılanamaması, çalışan anne kamu görevlileri için kreş, bakıcı ve esnek çalışma sistemlerinin oluşturulamamış olması, sağlık çalışanlarının barınma ve konut sorununa yönelik ülke genelinde sağlık evleri ve TOKİ idaresinde yapılabilecek sağlıkçı konutları projelerinin hayata geçirilememiş olunması, üretilen sağlık hizmetlerinden elde edilen gelirlerin adil bir döner sermaye sistemiyle dağıtılmaması, sözleşmeliden kadrolu statüye geçişlerde yaşanan hak kayıplarının önüne hala geçilmemiş olması, eriyen sağlık çalışanları maaşlarının gerçekçi ekonomik koşullar baz alınarak revize edilmemesi, işyerlerindeki mobbing, giyim ve beslenme şartlarının bireysel sağlık açısından kötü durumda oluşu, sağlık personeli istihdamı ve sağlık tesisleri sayısındaki yetersizlikler nedeniyle gereksiz yükün çalışan sağlık personeline yüklenilmesi gibi sorun ve talepler hala mevcudiyetini korumakta olup bir an önce sağlık hizmeti sunumunda görev alan sağlıkçı ordumuza yönelik iyileştirmelerin yapılmasını talep ediyoruz. Bu haklı taleplerimizin karşılanmasını arzu ediyor, sağlıkçılarımızın 14 Mart Tıp Bayramını kutluyoruz.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.