“Su hastalıkları önlüyor”

Yaşam Hastanesi, Dünya Böbrek günü için su dağıtımı ve bilinçlendirme etkinliği gerçekleştirdi. Petrol City AVM’de stand açan Yaşam Hastanesi, stand ziyaretçilerine su dağıtarak böbrek sağlığı hakkında bilgiler verdi.

“Su hastalıkları önlüyor”
Yayınlama: 12.03.2023 13:49:11
75
A+
A-

“GÜNDE EN AZ 8 BARDAK SU İÇİN”

“Yaşamın kaynağı, insan vücudunun yaklaşık yüzde 60’ı ve metabolizmanın ana elemanı su” diyen Yaşam Hastanesi Üroloji bölümü doktoru Op. Dr. Gökmen Akarer, “Hücrelerin, dokuların organ ve sistemlerin çalışması, metabolizma sonucu oluşan zararlı maddelerin taşınması ve atılması, vücut ısısının denetiminin sağlanması, eklemlerin kayganlığının sağlanması vücutta sadece birkaç faydasıdır.  En küçük birimimiz olan hücrelerin bile ana unsuru sudur ve su olmadan nerdeyse hiçbir tepkime gerçekleşmez. Günde en az 8 bardak su içilmesi son zamanların güncel önerisi olmuştur. Birçok böbrek dışı hastalıkta, örnek olarak mesane kanseri, kolorektal kanser ve koroner arter hastalıklarında suyun koruyucu etkileri gösterilmiştir.  Son dönem böbrek yetmezliğinin risk faktörleri arasında bireyde hipertansiyon veya diyabet esmellitus varlığı, taş hastalığı öyküsü, tekrarlayan piyelonefrit atakları, glomerülonefrit varlığı veya kalıtsal böbrek hastalıkları mevcuttur. Bu hastalıklardan bazıları doğru ve zamanında tedavi edilmesi halinde son dönem böbrek hastalığına neden olmadan kontrol altında tutulabilir. Bu hastalıkların bir kısmında suyun tedavi edici etkisi olduğuna dair çalışmalar mevcuttur” dedi.

“SUYUN TEDAVİ EDİCİ ETKİSİ VAR”

Böbrekteki taş hastalığı, suyun tedavi edici etkisinin kanıtlandığı ilk hastalık olma özelliğini taşıdığını belirten doktor Akarer, “Yapılan birçok çalışmada suyun tedavi edici özelliği olduğu gibi önleyici etkiside vardır. Yapılan retrospektif analizler göstermiştir ki taş gelişmeyen bireylerin taş gelişen bireylere göre sıvı alımı ortalama 500 ml daha fazladır. Su alımı ile üriner enfeksiyon arasındaki ilişki önemlidir. Artmış idrar miktarı ile beraber bakteriyel yoğunluk ve virulans faktörlerin yoğunluğu azalır. Her işeme sırasında idrar yolu yıkanır. Ayrıca işeme sıklığı arttıkça mesane büzülür ve böylece bakterilerin tutunacağı yüzey alanı azalmış olur. Böbreğin kistik hastalıklarında ve diyabete bağlı böbrek hasarının önlenmesinde de günlük su tüketiminin önemi birçok bilimsel çalışmada gösterilmiştir. Yalnız tabiki bazı kalp ve böbrek hastalıklarında gereksiz su tüketimi vücutta birikebileceğinden ve ödem yapabileceğinden dolayı ilgili doktor bilgisi olmadan su içme düzeninizi ayarlamayın. Biz doktorlar gerekli öngörüşmelerle size bu konuda bilgi vermeye hazır olduğumuzu ve bunun takipçisi olacağımızı size taahhüt ediyoruz. Dünya Böbrek Günüz kutlu olsun” diye konuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.