“Temiz su kaynaklarımız tehdit altında”

Batman Çevre Gönüllüleri Derneği, 22 Mart Dünya Su Günü nedeni ile 2023 yılını “Su Yılı” ilan etme kararlarını kamuoyuna duyurdu.

“Temiz su kaynaklarımız tehdit altında”
Yayınlama: 23.03.2023 13:27:14
43
A+
A-

Batman Çevre Gönüllüleri Derneği, 22 Mart Dünya Su Günü nedeniyle yaptığı basın açıklamasında, 2023 Yılını ‘Su Yılı’ ilan ettiklerini, yıl içerisinde ‘su’ temalı etkinlikler düzenleyeceklerini duyurdu. Son kongrede yeniden güven tazeleyerek Batman Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanlığına seçilen Hasan Argunağa: “Dünyamız, ülkemiz, bölgemiz ve kentimizde tehdit altında olan su kaynakları gerçeğinden yola çıkarak 2023 yılını su yılı olarak ilan edip, bu konularda halkımızı bilinçlendirmeyi amaçlamaktayız. Bu yıl sık sık ‘su’ temalı çalışmalar yaparak, bilinçsiz sulamalara, tehdit altında olan su kaynaklarımıza dikkat çekerek, ilgili kamu kurumlarını tedbirler almaya zorlamak, onlara yol göstermek ve halkımızı aydınlatarak bir toplumsal bilinç oluşturmak için kamuoyuna anlamlı mesajlar verecek, inşallah hayırlı nice çalışmalara imza atacağız” dedi.

“SUYUN YARISI HEBA EDİLİYOR”

Başkan Argunağa, Batman Belediyesi’nin kente yaklaşık bir milyon insanın içme ve kullanma ihtiyacını karşılayacak kadar su verdiğine dikkat çekip, Batman özeli ile ilgili olarak şunları söyledi: “Kente verilen suyun yarısından fazlası sorumsuzca heba ediliyor. Bu suyla kaçak olarak bahçe ve tarla sulaması yapılıyor. Eğitim yuvalarında, camilerde müthiş bir tüketim ve israf var. Belediye BASKİ yöneticileri, İl Milli Eğitim Müdürü ve İl Müftümüzü ziyaret edip, suyun tasarruflu kullanımı için bilinçlendirme çalışmaları yürütmeyi amaçlıyoruz. Biz su kaynaklarımızı kirleten bütün faktörleri tespit etmişiz. İnşallah yıl içerisinde su temalı konferans ve panellerle halkımızı bilinçlendirmeye çalışacağız. Batman Ilısu Veysel Eroğlu Barajı’nın devasa bir fosseptik olmaması için kentin kanalizasyon sularımızın ileri biyolojik ve kimyasal arıtması şarttır.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.