KGK 2’nci olağan kongre süreci başladı

62 ülke ve 81 ilde temsilci ve üyesi bulunan Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK)’nin Yaygın, Yerel ve Dış Medya Meclisleri ile ihtisas kurulları üyelerinin seçimi Türkiye’de ilk kez yeni yönetmeliğe göre çevrimiçi (online) ortamda (e-kongre) 15 Nisan 2023 günü gerçekleştirildi.

KGK 2’nci olağan kongre süreci başladı
Yayınlama: 17.04.2023 13:44:47
45
A+
A-

KGK statüsü gereğince, Mayıs ayında yapılması gereken genel kongrenin bir ay öncesinde gerçekleştirilen ilk tur seçimlerde, Yaygın, Yerel ve Dış Medya Meclisleri ile ihtisas kurulları belirlendi. Ankara’da KGK Genel Merkezi konferans salonunda çevrimiçi oylamayla seçilen divan heyetinin yönetiminde gerçekleştirilen e-kongrede 3 ayrı meclisten yaklaşık 200 üye e-devlet şifresiyle, yurt içi ve yurt dışından katılan yabancı üyeler ise mail adresleri ve atanmış olan özel şifreleriyle kongreye katılarak oy kullandılar. Kongrenin açılışında çevrimiçi olarak üyelere hitap eden KGK Genel Başkanı Mehmet Ali Dim, Nisan ayı itibariyle 62 ülke ile 81 ilde temsilci ve üyesi bulunan konseyin çevrimiçi olarak ülkemizde ilk kez e-kongre yapıyor olmasından ve bu kolaylığı yaşamaktan duydukları mutluluğu ifade ederek, “Kuruluşumuzun üzerinden 3.5 yıl gibi kısa bir süre geçmesine rağmen başta mesleki sorunların tespiti, çözümüne yönelik adımlar ve en üst düzeyde temsil gibi konularda kamuoyunun dikkatini çektik. Ayrıca kuruluş misyonu gereği ülkemiz lehine kamu diplomasisi alanında da, girişim ve etkinliklerimizle milli duruşumuzu ortaya koyduk. Bu konuda Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun desteğini daima hissettik” dedi.

YEREL MEDYA YARALARI SARACAK

Son olarak yapılan Yerel Medya Meclisi genel kurulunda konuşan Meclis Başkanı İsrafil Avcı, pandemi ve ardından gelen deprem felaketine rağmen bir çok ilde yerel medya buluşmalarının gerçekleştirildiğini ifade ederek, “Basın İlan Kurulu seçimlerinde arkadaşlarımızın gösterdiği dayanışmaya teşekkür ediyorum. Bir sonraki seçimde çok daha başarılı olacağımıza inanıyorum. Bundan sonra yeni dönemde de aynı birlikteliği göstereceğimize inanıyorum” dedi. Yerel Medya Meclis üyelerinin yeni dönem için öneri ve taleplerini paylaşmasından sonra kurucu doğal delegeler; Mehmet Ali Dim, Lütfü Karakaş, Yusuf Ziya Çakır’ın dışında asıl üyeliklere; Savaş Çokduygulu, İsrafil Avcı, Memet Duran Özkan, İbrahim Aslan, Hacı Odabaş, Ercan Arslan, Kemal Özdilek, Murat Çiçek, Aydın Tatar, Zafer Tokuş, Ümit Babacan, Mustafa Efe, Celil Acar, Bilal Güley, Cenap Kürümoğlu, Recep Aydın, Ahmet Küçükcicibıyık, Ali Güngör Yıldız, Yusuf Tortop, Sezai Köprülü, Murat Dönmez, Serap Karaoğlu, İzzet Sarı, Metin Kösedağ, Meral Ay, S. Suat Deniz, Abdullah Biçer, Nihat Aydın, İkram Kali, Sait Yanık ve yedek meclis üyeliklerine ise; Şerife Türkeş, Halit Yılmaz, Cemal Kaplan, Esra Aksu, Özkan Karakaya, Cabbar Şıktaş, Hüsniye Karakoyun, Mahfuz Demir, Mustafa Demir, Faruk Aktemur, M. Fatih Maradit, Bülent Toplu, İhsan Yılmaz, Orhan Üngör ve Tarık Yılmaz seçildiler.

DİM’DEN TEŞEKKÜR

Çevrimiçi kongrenin kapanışından önce bir teşekkür konuşması yapan KGK Genel Başkanı Mehmet Ali Dim, e-kongrenin başarıyla tamamlanmış olmasından kıvanç duyduklarını belirterek, “Türkiye’de ilk kez başarılı bir e-kongre gerçekleştirmiş olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Tüm üyelerimize katkı ve katılımlarından dolayı çok teşekkür ederim. Yeni dönemin ilk adımını atmış olduk. Bundan böyle gelişerek, büyüyerek ve yenilenerek yolumuza devam ediyoruz. Tüm üyelerimizle bir bütün olarak sektörümüze ve emekçilerimize katkı sağlamaya devam edeceğiz. Yolumuzu aydınlatan ve bize yoldaşlık eden KGK Ailemizin değerli fertlerini en içten sevgi ve saygıyla selamlıyorum” diyerek sözlerini bitirdi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.