“Türkiye’ye rol model olabilecek bir proje”

Eğitim Kurumları Başarıyı Artırma Projesi değerlendirme toplantısı Vali Ekrem Canalp başkanlığında gerçekleştirildi.  İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü konferans salonunda yapılan toplantıda Vali Canalp, himayelerinde yürütülen proje kapsamında 2022-2023 eğitim-öğretim dönemi içerisinde yürütülen çalışmalar ele alınarak değerlendirildi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü uzmanları tarafından proje kapsamında yürütülen çalışmalara ilişkin yapılan sunumun ardından Vali Canalp, Batman merkez, ilçe ve köy okulları müdürlerinin sorun ve taleplerini dinledi.

“Türkiye’ye rol model olabilecek bir proje”
Yayınlama: 07.06.2023 15:48:13
56
A+
A-

“OKUL YÖNETİMİNİN PERFORMANSINI ÖLÇEN BİR PROJE”

Eğitim Kurumları Başarıyı Artırma Projesi eğitime, eğitim dışında bakan bir insanın başarısını yansıttığını belirten Vali Canalp, “Benim Kaymakamlık yaptığım dönemde, hissettiğim ve yaşamış olduğum bir eksiklik vardı.  Herkes kendi başına bir şey yapıyor ve kendisini, kendisiyle ölçüyor. Oysa bu doğru değildir. Yapmamız gereken şey kendimizi dış alemle beraber bir değerlendirmeye tabi tutuğumuz zaman ortaya çıkıyor. Yapacağımız her türlü değerlendirmede mutlaka ki, başka kişiler, başka kurumlar ve devletler de olmalı ki, kendi kendimizi nerede olduğumuzu en iyi şekilde değerlendirme imkanını bulmuş olalım. Eğitim Kurumları Başarıyı Artırma Projesinin odak noktası neresidir derseniz; tek bir cevabı var; o da, okul yönetimidir. Yani okul yönetimini baz alan ve odak noktası da okul yönetim olan bir projedir. Eğer okul yönetimi işini sıkı tutar ve iyi bir motivasyon sağlarsa öğretmenlerimiz de motive olur, fiziki ortam da iyileşir ve çevre ile olan ilişkilerimiz de iyi bir noktaya doğru ilerler. Yani projenin odak noktası; her zaman okul yönetimidir. Bu proje temel olarak okul yönetimin performansını ölçen bir projedir. Okul yönetimi; bir, okulun kendi içerisinde, iki, çevre ile ve diğer paydaşlarla beraber ilişkisini ve başarısını ortaya koymaya çalışan öğrenciyi, öğretmeni ve veliyi içerisine alan bir sistemdir. Bunun uygulamasını inşallah hep beraber daha iyi noktalara getireceğiz. Sizlerden gelen geri dönüşlerle beraber bu projeyi istediğimiz istikamette inşallah istediğimiz bir proje haline getireceğiz. Eğer bu projeyi daha iyi noktalara getirebilirsek, Türkiye’ye rol model olabilecek bir proje. Yani çocuklarımız ve gençlerimizi daha nitelikli ve kaliteli okullarda, daha iyi eğitim alabilir hale nasıl getirebiliriz sorusunun cevabını beraberce bulabileceğimiz ve iyileştirebileceğimiz bir proje haline gelecektir” dedi.

“OKULLARIN DURUMU DAHA İYİ ANALİZ EDİLECEK”

Genel olarak bakıldığında maksimum puanlara göre orta altı seviyelerde olduklarını kaydeden Vali Canalp, “Bu bir açıdan iyidir. Çünkü hala önümüzde dolduracağımız koca bir alan var. Projenin güzel bir tarafı da budur, bu yıl okul birincisi olan önümüzdeki yılda durumunu kaybedebilir. Dolayısıyla bu verilerle okulun durumunu daha iyi analiz etme ve bir önceki yıl ile kıyaslama şansımız olacak. Burada tüm okul müdürlerimiz kendi kıyaslamalarını yaparak kategorik olarak kendi okulunun nereye gittiğini görmüş olacaklar” diye konuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.