Günden 15 fincan mırra içiyor

Suriye’deki savaş nedeniyle Türkiye’ye gelen Suriyeli Rakan Muhammed, tam bir mırra kahvesi tutkunu. Batman’da Mehtap caddesinde hizmet veren Bereket Lokantası işletmecilerinden Suriyeli Rakan Muhammed, memleketlerine has Mırra kahvesinden günde yaklaşık 15 fincan içtiğini söyledi.

Günden 15 fincan mırra içiyor
Yayınlama: 25.07.2023 13:28:50
87
A+
A-

‘KALBE ÇOK FAYDALI’

Suriye’nin yanı sıra, belli dönemlerde Lübnan ve Irak’ta da yaşayıp, lokantacılık yaptığını kaydeden Muhammed, Mırra kahvesinin insan sağlığı için çok faydalı olduğunu belirtti. Batman’ı ve Türkiye’yi çok sevdiğini belirten Muhammed, “Bundan önce Lübnan’daydım. 19 sene Lübnan’da ikamet ettim. Oraya gittiğimde henüz 10-12 yaşlarındaydım ve tek başıma gittim. Lübnan’da ablamın evinde kalıyordum.  Döndüğümüzde kişisel Suriye kimliğimiz yoktu. Suriye’de çıkan savaştan önce kimliğimi aldıktan 1 ay sonra Irak’a gittim. Orada da 4-5 yıl kaldıktan sonra Türkiye’ye geldim. Birkaç yıldır da Türkiye’de yaşıyorum. Batman’da çalıştığım lokantada ızgara yemeklerinin yanı sıra aklınıza gelebilecek her türlü yemeği pişirebiliyorum. Ayrıca ‘Ferruc mışvi el faham, ferruc el ğaz’ gibi Suriye veya Lübnan’a özgü yemekler de pişiriyoruz. Saydığım yemeklerin çoğunu Lübnan’da öğrendim. Lübnan’da ‘menakiş’ yemeği çok meşhurdur. Ayrıca döneri ve ‘Fehitta’ adı verilen, tavuk göğsünün bir takım sebzelerle sotelenerek pişirilen yemeği de bayağı meşhurdur” dedi.

“LÜBNANLILAR BİZDEN FAZLA MIRRA İÇER”

Mırra kahvesinin zihni de açtığına dikkat çeken Muhammed, “Türkiye’de fazla mırra tüketilmiyor. İçenler de Suriyelilerdir. Lübnanlılar bizden de daha fazla mırra içer. Ayrıca uyku bastırdığında, bir fincan mırra içerseniz sizi uyanık ve zinde kılar” diye konuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.