“Kan bitmeyen bir ilaçtır”

Kızılay Kan Merkezi, Batman’da gerek müdürlük binasında gerekse de Endüstri Meslek Lisesi ve farklı noktalarda konuşlandırdığı platformlarda kan alımı gerçekleştirmeye devam ediyor.

“Kan bitmeyen bir ilaçtır”
Yayınlama: 19.07.2023 16:10:20
Düzenleme: 19.07.2023 18:05
52
A+
A-

“GEÇEN SENE BATMAN’DA 14 BİN 200 ADET KAN ALDIK”

18-60 Yaş aralığındaki insanlardan kan alabildiklerini belirten Kızılay Kan Merkezi Müdürü Dr. Hakkı İpek, geçen sene Batman’da yaklaşık olarak 14 bin 200 adet kan aldıklarını belirtti. Bu oranın bugüne kadar Batman’da alınan en yüksek kan sayısı olduğuna dikkat çeken İpek, “Biz geçen sene Batman’a Bölge Hastanesi ve özel hastaneler olmak üzere toplam 35 bin kan verdik” dedi.

 “BU SENE ALDIĞIMIZ KAN SAYISI 6 BİN 500, VERDİĞİMİZ İSE 20 BİN”

Bu sene itibariyle de alınan kan oranları hakkında gazetemize açıklamada bulunan İpek, “Yılbaşından bu yana aldığımız kan yaklaşık 6 bin- 6 bin 500 civarında. Ama şuana kadar verdiğimiz kan sayısı yaklaşık 20 bin civarındadır. Kan açığımız devam ediyor ama bir şekilde takviye ediyoruz.  Ama bir gün gelecek kendi kanımız kendimize yetmesi gerekecek. Batman’da sağlık turizmi var. Bitlis’ten de, Siirt’ten de, Midyat’tan da ilimize hasta geliyor. İlçelerimizden geliyor. Elbette belli oranda kan stoku tutuluyor ama yine de kan verme sayımız az. Kan ücretsiz alınır ve ücretsiz verilir. Hiçbir vatandaştan hiçbir şekilde kimse ücret alamaz. Kan alıp satmanın cezası 3 yıldır. Onun için insanlarımızı bu hayır işine tekrar davet ediyorum” dedi.

“SÜREKLİ OLARAK KANA İHTİYAÇ VAR”

Batman’ın sağlık turizmi bulunduğundan dolayı sürekli kana ihtiyaç duyulduğunu belirten İpek, “Dolayısıyla ilin ameliyat, cerrahi ve yoğun bakım işlemleri için sürekli kan ihtiyacı bulunmaktadır. Bu kanı karşılamak için yine ilimizin çeşitli noktalarında kan ekibi planlamaktayız. Planladığımız kan sayısı oradaki kan sayısının tutmalıdır ki,  vatandaş kan ihtiyacı problemi yaşamasın. Aynı zamanda biz çok sayıda talasemi hastasına da günlük olarak kan yetiştirmekteyiz” diye konuştu.

“10-15 GÜNDE BİR, KANA İHTİYACI OLAN ÇOCUKLARIMIZ VAR”

Yaz aylarının başlaması, birçok insanın tatilde olması nedeniyle kan alımlarının sıcaklıkların artışıyla beraber azalmış olduğunu kaydeden Dr. Hakkı İpek, “Bizim vatandaşlarımızdan çağrımız şu: Evet hava sıcaklığı olabilir, tatil modunda insanlar olabilir ama unutmayın ki sürekli 10-15 günde bir kana ihtiyacı olan çocuklarımız var. Ameliyatlar, doğumlar sürekli devam etmekte ve bunlar için kan ihtiyacı da devam etmektedir. O yüzden lütfen vatandaşlarımız kan bağışı konusunda destek versinler. Çünkü sonuçta bu kan yine vatandaşımıza gidiyor” dedi.

“DIŞARIDAN TAKVİYE KAL GETİRİYORUZ”

Almış oldukları kan oranlarının çoğu zaman yetersiz olmasından dolayı dışarıdan takviye ile Batman’a kan getirdiklerini belirten İpek, “Gönül ister ki, kendi kanımız kendimize yetebilsin ve daha iyi sayılara yetişebilelim; Türkiye’deki kan verme oranlarının üstüne çıkalım isterdik. Türkiye’deki kan verme oranları yüzde 6’larda iken Batman’ınki ise yüzde 3 civarındadır. Dolayısıyla insanlarımıza çağrımız, biraz daha duyarlı olmak, birbirimize destek olmaktır. Sonuçta o bir yardımlaşmadır. Kan, bitmeyen bir ilaç ve fabrikası yoktur. İllaki de bir vatandaşın Allah rızası için bu kanı bir başka vatandaşa vermesi gerekir” ifadelerinde bulundu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.