Klimalar hasta ediyor!

Batman’da yaz sıcaklarına karşı serinlemek amacıyla klima kullanan birçok vatandaş gribal enfeksiyon veya ishal teşhisi konmuş reçeteleriyle eczanelerde yoğunluk oluşturmaya devam ediyor.

Klimalar hasta ediyor!
Yayınlama: 11.07.2023 13:31:09
Düzenleme: 11.07.2023 14:01
57
A+
A-

Vatandaşların klima yolu ile bulaşan legionella pnömonisi olarak adlandırılan zatürreye yakalandığını kaydeden Burak Eczanesi’nin deneyimli eczacı teknisyeni Arif Oğhan, klima kullanımları yüzünden soğuk algınlığı vakalarında büyük artış olduğunu kaydetti. Eczacı teknisyeni Oğhan, “Mesela hasta duş aldıktan sonra klimanın yanında uyuyunca bu defa klima çarpıyor. Klima derecesi 17-18 derecelerde olduğu zaman pnömoniye yani zatüreye bile çevirebiliyor. Çünkü eczanemize gelen hastalarımızda, reçetesinde pnömoni teşhisi konan hastalarımız da var” dedi.

“İDEAL DERECELER SAĞLIK AÇISINDAN ÖNEMLİ”

Batman’da sıcakların 40 dereceye dayandığı için vatandaşların klimayı en soğutucu derecelere ayarlayarak serinlediğini kaydeden Oğhan, “Böyle de olunca klima çarpıyor ve insanları hasta oluyor. Hasta olmamak için klima derecesinin 26 veya 27 derecelerinde olması gerekir. Bizim insanımız klimayı 17-18 derecede çalıştırıyor. Oysa 26-27 derece, hasta olmama adına ideal olan ayarlardır. Çünkü hava zaten çok sıcak. Bir de çok yüksek soğuk hava derecesindeki klima hasta etmeye neden oluyor. Sıcak ve soğuk şiddetini iyi ayarlamak gerekir” dedi.

“HAZIR SU TÜKETİN”

Yaz mevsiminde sulardan kaynaklı ishal vakalarının da çoğunlukta olduğunu kaydeden Oğhan, “Batman’daki sular temiz olmadığından dolayı çoğu hastamıza hazır su öneriyoruz. Yani yaz sezonu demek bir bakıma ishal sezonudur bir bakıma. İshal olunduğunda bulantı, karın ağrısı ve bağırsak enfeksiyonu gibi durumlar ortaya çıkıyor” dedi.

“ŞİKAYETLERİN ÇOĞU SOĞUK ALGINLIĞINA YÖNELİK ”

Batman Turgut Özal Bulvarı üzerinde hizmet veren İlhan Eczanesinde eczacı teknisyeni olarak görev yapan Muhammet Şerif Altun, “Klima çarpmaları, soğuk su içme nedeniyle hastalanan vatandaşlar gribal enfeksiyon veya boğaz ağrısı şikayetleriyle bize geliyor” diye konuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.