Silvan kavunları tezgahlarda

Bölgenin meşhur Cefan kavunları ve bölgenin diğer kavun çeşitlerinin piyasaya çıkması beklenirken,  Silvan kavunları tezgahlarda yerini aldı.

Silvan kavunları tezgahlarda
Yayınlama: 19.07.2023 15:14:21
38
A+
A-

Batman’da kilosu 15 TL’den satışa sunulan kavunlara ilgi geçen seneye göre azalırken, bunda yüksek fiyatların etkisinin olduğu bilgisi alındı. Bazı vatandaşlar, ucuz kavun almak için Ağustos ayını beklediklerini belirterek, “Şuan kavun zamanı değil. Olanlar da çevre şehirlerden getiriliyor. Biz fiyatların daha makul seviyelere düşmesini bekleyeceğiz. Ağustos ayı ortalarında yerli kavunlar tezgaha düşer. O zamana kadar kavun hasretini bir müddet daha erteleyeceğiz” dedi.

“HERŞEY ATEŞ PAHASI”

Batman’da kavun denince akla Cefan kavununun geldiğini belirten bir vatandaş, “Eskiden  tanesi 2-3 TL olan olan kavunların şimdi ise sadece 1 kilosu 15 TL olmuş. Marketlerde ise iki-üç kat pahalı kavunlar görebiliyoruz. Her şey ateş pahası. Aldığımız maaşla ay sonunu getiremezken 3 kiloluk küçük kavunlardan bile 2 adet alsak 100 TL’yi gözden çıkarmamız gerekir ki, bu da bütçemizi aşar. Ancak tadımlık olarak ufak bir tane alabiliyoruz. Meyve zevkimiz kalmıştı, o da tarih oldu. Bu gidişle sadece kuru ekmeğe talim edeceğiz. Ama ekmek de aslanın midesine inmiş durumda. Ekmeğin lüks olduğu bir süreçte, kısıtlı bütçemizle kavun yiyebilmemiz imkansız değil ama mantıklı da görünmüyor  “dedi.

“FİYATLARA SÖZLER KİFAYETSİZ KALIYOR”

Kavun yemenin de tıpkı birçok ürün gibi artık lüks hale geldiğini ifade eden başka bir vatandaş, “Biz kim, kavun almak kim. 1 kilo kavun bile 15-20 TL olmuşsa, söylenecek sözler kifayetsiz kalır. Eskiden eve kasalarla domates, üzüm, kavun alırdık. Hem de sudan ucuz fiyatlarla. Geldiğimiz süreçte insanların alım gücü azaldı. Hal böyle olunca simit bile alırken iki defa düşünüyoruz. Kavun almak için sanırım biraz daha bekleyeceğiz. Umarım ileriki zamanlarda fiyatları düşer.  Şuan pahalı” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.